WSTĘPNIAK


Witajcie!

Za nami okres wakacyjny, przed nami Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier – niekwestionowane święto dla czytelników historii obrazkowych. Do przyjazdu na łódzką imprezę zapraszać chyba szczególnie nie trzeba, ale niezdecydowanym mimo wszystko polecamy wybrać się w pierwszy październikowy weekend do tego pięknego miasta.

Bieżący numer magazynu zadedykowaliśmy Harveyowi Pekarowi, autorowi „American Splendor” – autobiograficznego cyklu stanowiącego ważny element w dorobku kultury komiksu. Przyjrzeliśmy się jego biografii oraz największym dokonaniom – oprócz wspomnianej serii wzięliśmy pod lupę również albumy takie jak „The Quitter” czy „Our Cancer Year”. Nie zapomnieliśmy o filmie poświęconym życiu amerykańskiego autora. Cierpiący na raka Pekar zmarł w tym roku.

Tymczasem w sierpniu w Stalowej Woli swoje sześćdziesiąte dziewiąte urodziny obchodził hucznie Grzegorz Rosiński. Dzięki uprzejmości Macieja Szatko przedstawiamy wzbogaconą licznymi fotografiami relację z tego wydarzenia. Zdaje się, że to nie ostatnia wizyta artysty w rodzinnych stronach, także być może już dziś warto pomyśleć o wyjeździe na Podkarpacie w przyszłym roku.

Oprócz tego w dziale SPECJAL znajdziecie siedem pierwszy plansz autorskiego komiksu Rafała Szłapy, zatytułowanego „Bler: Lepsza wersja życia”. Jest to pierwszy album planowanego na trzy części cyklu, który objęliśmy patronatem.

Tym razem wywiadów udzielili nam Tomasz Niewiadomski – autor powszechnie znanego Ratmana oraz Piotr Kasiński – wieloletni organizator MFKiG. Ten pierwszy opowiedział trochę o swojej twórczości, ten drugi o nadchodzącym święcie komiksu.

Oczywiście to nie wszystko, co możecie przeczytać w numerze. Niekrótką listę spisu treści uzupełniają recenzje, artykuły i felietony. Bez dalszych zbędnych słów, zachęcam do lektury!

Jakub Syty