DARK ENTRIES

BIG BROTHER: FEAR


Pewnego pochmurnego dnia John Constantine, beznamiętny okultysta, spotyka w swoim mieszkaniu podejrzanego typa. Elegancki nieznajomy z pokaźną ilością zielonych składa mu wymyślną ofertę współpracy przy… reality show.

W programie „Dark Entries” grupka ochotników mieszka i rywalizuje między sobą w domu nawiedzonym przez straszydła. Sęk w tym, że od czasu swej przeprowadzki uczestnicy show doznają fobii niezaaranżowanych przez studio telewizyjne. Constantine, wpierw mocno zniechęcony myślą wkładu w niedorzeczny wyścig szczurów, ostatecznie zgadza się współdziałać z producentami. Jak się potem okaże, sprawa wyjaśnienia dziwnych zjawisk będzie od niego wymagać oficjalnego uczestnictwa w programie. I chociaż dla czytelnika jest to okazja do poznania różnych losów i dramatów poszczególnych uczestników, to odczuwalny jest dziwny ferment. Czuje go również Constantine. Telewizyjna gra powoli przestaje się kleić, natomiast role podglądaczy, łowców i zwierzyn nie będą już tak oczywiste.

„Dark Entries” to rzecz jasna tytuł literalny: za pośrednictwem lubianego maga wchodzimy dogłębnie w życie emocjonalne każdego, kto zdecydował się brać udział w programie dla wojerystów. Poprzez naturalne, swobodne dialogi poznajemy różne odcienie szarości i mroku, często ukazanych przez scenarzystę w ironiczny sposób. Rankinowi udało się napisać dziarsko poprowadzony horror psychologiczny, przepojony pozorami, nietuzinkowym powiązaniem głównych bohaterów. Od czasu do czasu czytelnik zakosztuje smykałki autora „Zaułka szkieletów” do ciętego, celnego humoru, natomiast ascetyczne rysunki Werthera Dell’Edera nieźle wkomponują się w ponurą atmosferę komiksu.

Lektura tej noweli graficznej to kolejna okazja ku temu, by zapoznać się z klasycznie zrobioną opowieścią à la „Hellblazer”. Można dać jej szansę, nawet jeżeli pozwolimy się omamić marketingowemu chwytowi, iż mamy do czynienia z kryminałem.

Michał Chudoliński

„Dark Entries” HC/SC
Scenariusz: Ian Rankin
Rysunki: Werther Dell’Edera
Liternictwo: Clem Robins
Wydawca: DC Comics Vertigo Crime
Data wydania: 25.08.2009
Objętość: 216 stron
Druk: czarno-biały
Cena: $19,99/$14,99