Chicanos

(NIE)WESOŁE JEST ŻYCIE BRZYDULI…

A. J. Jalisco, prywatna pani detektyw, prowadzi śledztwa w najbardziej zapyziałych dzielnicach Nowego Yorku. Jest kobietą, przy której określenie „urodzić się pod złą gwiazdą” brzmi co najmniej dyplomatycznie. Fakt, że należy do grona meksykańskich imigrantów (znienawidzonych przez rodowitych mieszkańców Wielkiego Jabłka), to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jej szpetność odstrasza potencjalnych klientów, co i tak jest małym piwem przy ciągle pustym portfelu oraz bezustannym pechu. Pomimo przeciwności losu, Alejandrina każdego dnia stawia uparcie na swoim, nie poddając się w swoich działaniach.

Koncepcja „Chicanos” może się wydać mało nęcąca. Oto szkaradny śledczy próbuje z różnym skutkiem wywiązywać się ze zleconych zadań, na przekór niedogodnościom. Jednakże dzięki Carlosowi Trillo jest w tych anty-kryminałach urok. Zostajemy bowiem zabrani w bezkompromisowy świat slumsów i etnicznych gett, w którym sympatyczna pierdoła wiąże koniec z końcem. Twórca cyklu „Ja, wapir” dołożył wszelkich starań, by jej trudy ukazać w możliwie najbardziej karykaturalny sposób. Wywołać to może u nas momentami uśmiech politowania, czasami zaś nieoczekiwaną identyfikację z ofiarą losu. Bo z Jalisco każdy odnajdzie coś wspólnego. Jest z czego wybierać, gdyż często dokucza jej samotność, brak poczucia własnej wartości, zazdrość wobec atrakcyjniejszych kobiet. Bohaterka nie umie też czasami zawalczyć o swoje. To everywoman w skórze nie do pozazdroszczenia, ale poprzez ironiczne ujęcie staje się kimś w rodzaju serdecznej przyjaciółki. Takiej do rany przyłóż.

Czteroczęściowa seria nie byłaby tak ciekawym czytadłem sensacyjnym, gdyby nie sposób prowadzenia akcji. Trillo postawił na możliwie krótkie kryminały, sprawnie opowiedziane i wieńczone zgrabnym, uszczypliwym niekiedy zakończeniem. W tych syntetycznych historiach, rzadko połączonych wspólnym wątkiem, scenarzysta daje upust swojej miłości do brukowych zwrotów akcji i romansideł. Eksperymentuje z różnymi metodami opowiadania danej historii, a poprzez serwowanie nieoczekiwanych zbiegów okoliczności sprawia czytelnikom porządną radość. Choć dużo tutaj nagości, bydlaków i krwi, to całość jest na tyle nadrealistyczna, że trudno brać je poważnie.

Duża w tym zasługa Eduarda Risso, znanego chociażby ze „100 Naboi”. Mistrz drugiego planu tutaj nie zaskakuje, ale i nie rozczarowuje. W każdej z opowiastek Risso stara się od czasu do czasu ukazać fabułę z nieoczekiwanej perspektywy, by następnie pobawić się w przedstawianie różnych planów, nasilanie szczegółów oraz przechodzenie z majaków lub marzeń sennych do szarej rzeczywistości. To realizm zmieszany po trochę z cartoonową kreską, w którym zachowano energiczność działań bohaterów oraz ich interakcje z otoczeniem. Można bez końca oglądać kadry, na których samochód przemieszcza się z zawrotną prędkością, zostawiając po sobie charakterystyczny dym. Jedyne, co mi przeszkadzało, to użycie fotomontażu w zobrazowaniu miasta z lotu ptaka – choć tego jest na szczęście niewiele.

„Chicanos” to fantastyczny komiks dla tych, którzy kochają przyziemne akcyjniaki nastawione na rozrywkę. Doskonale narysowany, z przesympatyczną bohaterką i inteligentnie zakrojonymi opowiastkami (choć z gorzkim zakończeniem). Rozbrzmiewa kryminalnymi szlagierami sprzed lat, ale dzięki efektowności pozostawia dobre wrażenie. Ponadto jest to kompletny cykl dostępny w całości, co nieczęsto zdarza się na naszym rynku. Dla fanów gangsterki jak znalazł.

Michał Chudoliński

„Chicanos” albumy 1-4: „Biedna, brzydka i do tego detektyw”, „Morderstwa i wielki pech”, „Czy krew jest czerwona?”, „Autobus morderca”
Tytuł oryginału: „Pobre, fea y detective”, „Asesinatos y muy mala suerte”, „La sangre es siempre roja?”, „El autobus asesino”
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Eduardo Risso
Tłumaczenie: Bogusław Wojdylak, Magdalena Bujok
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 10.2007, 12.2007, 03.2008 (albumy 3-4)
Wydawca oryginału: Norma/Strip Art Features
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Liczba stron: 100 x 4
Format: 20,8 x 29,5 cm
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł x 4