PODSUMOWANIE ROKU 2011 W USA

W OPARCIU O WYNIKI SPRZEDAŻY SIECI DIAMOND COMIC DISTRUBUTORS


Amerykański rynek po ubiegłorocznym spadku sprzedaży zeszytów o blisko 4% ustabilizował się i pomimo wciąż odczuwalnych skutków kryzysu gospodarczego zanotował jednoprocentowy wzrost obrotów. Zwłaszcza druga połowa roku dała powody do optymizmu dla sprzedawców, gdyż głośny reset uniwersum DC znacząco zwiększył aktywność konsumentów. W roku 2011 gorzej o 5% sprzedawały się zaś wydania zbiorcze. Niemniej jednak, Steve Geppi, szef największego dystrybutora komiksów w Stanach Zjednoczonych (Diamond Comics Distribution), pozytywnie zapatruje się w przyszłość: „Zapowiedziano dużo nowych, świetnych projektów. To pozwala nam wierzyć, że sprzedaż komiksów wzrośnie w roku 2012”.

Marvel Comics, mimo iż po raz kolejny utrzymał pozycję lidera amerykańskiego rynku, stracił wyraźną przewagę nad głównym konkurentem – DC Comics. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wspomniany we wstępie restart uniwersum DC, który był w USA dużym wydarzeniem i odniósł ogromny, komercyjny sukces. Wyzerowanie numeracji poszczególnych serii przyciągnęło wielu nowych czytelników, którzy wcześniej byli zagubieni w skomplikowanym i rozbudowanym uniwersum. Przewaga Marvela pod względem liczby wydanych egzemplarzy stopniała z 10% do zaledwie 4%. Pod względem przychodu DC odrobiło 2% w stosunku do lidera. Z pewnością są to bardzo znaczące zmiany, jednak należy pamiętać, ze restart uniwersum to jednorazowa akcja. Trudno wyobrazić sobie inną zmianę, która miałaby tak duży wpływ na wzrost udziału w rynku. Dlatego też pozycja Marvela wydaje się być niezagrożona. Jeśli chodzi o mniejsze wydawnictwa, to warto zwrócić uwagę na fakt, iż Dark Horse stracił miejsce na podium (w porównaniu z rokiem 2010) na rzecz Image Comics, które zanotowało bardzo udany rok, publikując wiele znakomitych komiksów na czele z „Chew”.

Reset uniwersum DC odcisnął największe piętno na liście dziesięciu najchętniej kupowanych zeszytów roku 2011. Aż dziewięć pozycji to komiksy spod znaku DC. Kompletna dominacja. Dla porównania w roku 2010 obaj giganci po równo podzielili się miejscami na tejże liście. Najpopularniejszymi zeszytami były premierowe numery „Justice League”, „Batmana” i „Action Comics”. Przygody „Ligi Sprawiedliwych” cieszyły się szczególnym powodzeniem wśród czytelników, gdyż w pierwszej dziesiątce znalazły się, aż trzy zeszyty z serii. Jedynym komiksem Marvela w zestawieniu okazał się ostatni, sto sześćdziesiąty numer „Ultimate Spider-Man”. Nic dziwnego, wszak wydarzenia z tego zeszytu były dosyć głośno omawiane w amerykańskich mediach i przyniosły poważne skutki dla całego świata Ultimate.

W kategorii wydań zbiorczych tradycyjnie królowały „Żywe trupy”. Seria ta, będąca jednym z największych popkulturowych hitów ostatnich lat, wciąż odnosi wielkie sukcesy sprzedażowe. Zwłaszcza po tym, gdy na ekrany telewizorów trafił serial przedstawiający przygody Ricka Grimesa i spółki. W Top 10 znalazło się aż sześć tomów komiksu Roberta Kirkmana. Na podium znalazła się też kolejna część „Ligi niezwykłych dżentelmenów” (wydana również w Polsce nakładem Egmontu). Na liście brak tytułów Marvela, a dwie pozycje DC to najświeższy tom „Baśni” oraz „Batman: Noel”. Ten ostatni komiks, stworzony przez Lee Bermejo, chciał powtórzyć sukces „Jokera” (również rysowanego przez Bermejo) i skorzystać z publikacji komputerowego hitu – „Batman: Arkham City”. Warto zauważyć, że listę zamyka pierwszy tom nowej serii wydawnictwa Image – „Morning Glories”. Cieszy, że ta ciekawa pozycja zyskała uznanie w oczach czytelników.

Opracował Maciej Kosuń