TOP 10

ZA ROK 2011 WEDŁUG KZ


Drodzy Czytelnicy, serdecznie zapraszam Was do lektury tradycyjnego podsumowania roku przygotowanego przez naszą redakcję.

Minione dwanaście miesięcy nie było łatwym okresem dla komiksowego rynku. Kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno także na wydawcach komiksów, co poskutkowało wyraźnym ograniczeniem oferty względem lat ubiegłych. Niemniej jednak, poniższa lista dowodzi, że w Polsce wciąż ukazują się wartościowe, godne polecenia komiksy. Warto zwrócić uwagę, że w naszym zestawieniu znalazły się tytuły ze wszystkich najważniejszych światowych rynków, co dobrze świadczy o różnorodności oferty wydawniczej. Niezwykle pozytywne jest również, że w naszym Top 10 znalazły się komiksy aż ośmiu różnych wydawnictw.


TOP 10 KOMIKSÓW

1. „Pinokio”Rok zaczął się od mocnego uderzenia. Już w styczniu przyszło nam zapoznać się z niezwykłą reinterpretacją opowieści o Pinokiu. Dzieło Winshlussa może uchodzić za przykład komiksu idealnego, spełniającego nawet najbardziej wyśrubowane oczekiwania. Autor wykazał się niezwykłym wyczuciem sztuki komiksu, każdy kadr jest nasycony wspaniałą treścią i odniesieniami do innych tekstów kultury. Uczta dla każdego smakosza wartościowych powieści graficznych. Krótko mówiąc: komiks roku!


2. „Corto Maltese: Złoty dom w Samarkandzie”Przez trzy lata z wielką niecierpliwością wyczekiwaliśmy nad Wisłą na kolejny tom serii autorstwa Hugo Pratta. Było warto. Absolutna klasyka komiksu przygodowego, wzbudzająca większe emocje niż wszystkie tegoroczne hollywoodzkie produkcje.
3. „Sprawa rodzinna i inne historie”Twórczości mistrza nigdy za wiele. Każdy kolejny tom Willa Eisnera z miejsca staje się kandydatem do tytułu komiksu roku. Nic dziwnego. Amerykanin to niewątpliwy geniusz, który wyznaczył standardy dla wszystkich kolejnych pokoleń twórców. Nikt nie zrozumiał i nie opanował formy komiksowego przekazu w takim stopniu jak on. Czapki z głów.


4. „Stuck Rubber Baby”
5. „Uzumaki”6. „Detektyw Fell: Zdziczałe miasto”

7. „Mglisty Billy”

8. „Pluto”9. „Funky Koval”

10. „Byłem Bogiem”

TOP 10 WYDAWNICTW


1. Egmont Polska
2. Post
3. Kultura Gniewu
4. Centrala
5. Mucha Comics
6. Hanami
7. J.P.F.
8. Taurus
9. Timof/Mroja


Tradycyjnie już zwycięzcą rankingu wydawniczego jest Egmont. Jednak triumf ten jest znacznie mniej okazały niż w ubiegłym roku, kiedy to jego komiksy zebrały ponad połowę wszystkich głosów. Dla lidera naszego rynku był to trudny rok. Egmont przyzwyczaił nas do publikowania doskonałych komiksów ze światowego topu, jednak ostatnie działania wyraźnie wskazują na to, że w najbliższym czasie priorytetem dla wydawcy będą młodsi czytelnicy. Zapewne kluczowe są w tym przypadku aspekty finansowe . Wydawnictwo Post, jak zawsze, postawiło na jakość, a nie na ilość. Dwa świetne komiksy („Corto” i „Mglisty Billy”) zapewniły Krakusom bardzo wysokie, drugie miejsce. Podium zamyka Kultura Gniewu, która w tym roku znacznie ograniczyła ilość wydawanych pozycji. Mam nadzieję, że to tylko lekka obniżka formy i ten rok przyniesie wiele ambitnych tytułów oznaczonych logiem KG. Dużym zaskoczeniem jest bardzo wysoka pozycja Centrali. To ciekawe wydawnictwo, nastawione na pozycje z Europy Środkowej, zapunktowało zwłaszcza świetnym „Stuck Rubber Baby”. Piątą pozycję zajęła Mucha, która znalazła swoje miejsce na rynku i regularnie dostarcza czytelnikom amerykański komiks środka na wysokim poziomie. Dalej znalazło się Hanami. Przez ostatnie lata wydawca ten w pozytywny sposób odmienił sposób postrzegania japońskiego komiksu przez przeciętnego czytelnika. W minionym roku kontynuowali swoją misję, prezentując czytelnikom dwie rewelacyjne serie – „PLUTO” i „Ikigami”. Warto też wspomnieć o Taurusie. Jego pozycja w rankingu jest stosunkowo niska w porównaniu z poprzednimi latami. Jednak warszawski wydawca wykonuje bardzo dobrą robotę. Przede wszystkim na pochwały zasługuje regularna publikacja kolejnych tomów „Żywych trupów”. Warto zwrócić uwagę na nowe europejskie serie w ofercie wydawnictwa („Zabójca” i „Long John Silver”). Wydaje się, że w przyszłości Taurus będzie chciał zastąpić Egmont w roli wiodącego wydawcy francuskiego mainstreamu.
Powyższe zestawienie pokazuje dużą różnorodność naszego rynku wydawniczego. Każdy wydawca ma w swojej ofercie pozycje warte uwagi. Ważne, że w większości znaleźli swoje miejsce na rynku i skupiali się na publikowaniu najlepszych tytułów ze swojej dziedziny. Miejmy nadzieję, że 2012 rok przyniesie intensyfikację działań i większą ilość doskonałych komiksów na sklepowych półkach.

Przygotował Maciej KosuńListy indywidualne:

1. Pinokio
2. Sprawa Rodzinna i inne opowieści
3. Berlin #2
4. Żywe trupy #14
5. Detektyw Fell
6. Julia i Roem
7. Ikigami t.5
8. Kraken
9. Uzumaki
10. Long John Silver t.1

Maciej Kosuń

1. Pluto
2. Pinokio
3. Uzumaki
4. Corto Maltese: Złoty dom w Samarkandzie
5. Mglisty Billy
6. Ikigami tom 5
7. Wojna Sambre’ów
8. Sprawa rodzinna i inne historie
9. Torpedo 4
10. Berlin 2

Michał Chudoliński

1. Stuck Rubber Baby
2. Byłem bogiem
3. Mglisty Billy: Dar ciemnowidzenia
4. Fistaszki zebrane: 1959 – 1960
5. Detektyw Fell: Zdziczałe miasto
6. Long John Silver: Lady Vivian Hastings
7. Liga niezwykłych dżentelmenów: Stulecie 1969
8. Trzy palce
9. Wojna Sambre’ów: Hugo i Iris
10. Logikomiks

Marcin Andrys

1. Detektyw Fell
2. Funky Koval: Wrogie przejęcie
3. Byłem bogiem
4. Biocosmosis: Atlana
5. Kamień Przeznaczenia
6. New Avengers: Sentry
7. Uczeń Heweliusza
8. Liga niezwykłych dżentelmenów: Stulecie 1969
9. Wilcze tropy: Zygmunt
10. Pozdrowienia z Serbii

Przemysław Mazur

1. Uzumaki
2. Stuck Rubber Baby
3. Pluto 1
4. Pinokio
5. Ikigami 5
6. Logikomiks
7. Detektyw Fell
8. Long John Silver 1
9. Wybryki Xinophixeroxa
10. La Masakra

Konrad Dębowski

1. Pinokio
2. Funky Koval tom 4
3. Corto Maltese
4. Logikomiks
5. Stuck Rubber Baby
6. Gucio i Cezar
7 Uzumaki
8. Liga niezwykłych dżentelmenów: Stulecie 1969
9. Pluto tom 1
10. Fistaszki 1957-1958

Arek Królak

1. Uzumaki
2. Corto Maltese – Złoty dom w Samarkandzie
3. Stuck Rubber Baby
4. Wojna Sambre’ów: Hugo i Iris
5. Pozdrowienia z Serbii
6. Sprawa rodzinna i inne historie
7. Pluto
8. Czasem
9. Pinokio
10. Mglisty Billy

Michał Siromski

1. Sprawa rodzinna i inne historie
2. Corto Maltese: Złoty dom w Samarkandzie
3. Baśnie tom 8: Wilki
4. Kroniki Armady
5. Berlin tom 2: Miasto deszczu
6. Cafe Budapeszt
7. Armada tom 13: Poślizg kontrolowany
8. Julia i Roem
9. Rewolucje tom 6: Na morzu
10. Thorgal tom 33: Statek miecz

Robert Góralczyk

1. Mglisty Billy
2. Corto Maltese: Złoty Dom w Samarkandzie
3. Pinokio
4. Matador
5. Fistaszki 1959-60
6. Stuck Rubber Baby
7. Rewolucje tom 6: Na morzu
8. Logikomiks
9. Sprawa rodzinna i inne historie
10. Przygody Tintina: Klejnoty Bianki Castafiore

Mikołaj Ratka