AMERYKAŃSKI WAMPIR TOM 2

Każdej historii o wampirach towarzyszą trzy niezmienne elementy: seks, krew i śmierć. Autorzy manewrują nimi do woli, jeden z nich wybierając jako główny aspekt swoich opowieści. Nie inaczej jest w przypadku komiksu Scotta Snydera, z tym wyjątkiem, że ani krew, ani seks nie odgrywają w nim kluczowej funkcji. To właśnie śmierć oraz obawa o utratę bliskich staje się czynnikiem napędzającym poczynania bohaterów.

Jedno ugryzienie dało narodziny nowemu gatunkowi wampirów. Natura nie znosi pustki, a siła ewolucji gna do przodu niczym taran, niszcząc po drodze wszystkie niedoskonałe jednostki. Albo się przystosowujesz, albo zostajesz unicestwiony. Na nieszczęście protoplastą amerykańskich wąpierzy został Skinner Sweet, bandyta, złodziej i socjopata. Potępiony na wieki nie chciał samolubnie dzierżyć tytułu niepokonanego krwiopijcy, toteż na arenie wydarzeń pojawiła się jego żeńska wersja – podrzędna aktoreczka Pearl Jones. O ile Skinner przemierzał Dziki Zachód, korzystając do woli z pozyskanych zdolności, o tyle Pearl chciałaby jak najszybciej zapomnieć o koszmarze jaki ją spotkał, i spędzić resztę życia u boku ukochanego w jakiejś zapomnianej przez Boga i inne potwory mieścinie. Żywot z dala od „braci” i „sióstr” nie jest jednak dziewczynie pisany.

Tak jak w pierwszym tomie opowieść dzieli się na dwie części, które w subtelny sposób się zazębiają. Akcja rozgrywa się dekadę po poprzednich wydarzeniach. W Las Vegas dochodzi do serii brutalnych morderstw, których ofiarami padają członkowie konsorcjum zaangażowanego w budowę tamy. Tropem tajemniczego smakosza ludzkiej krwi podąża szeryf Cash McCogan oraz dwójka agentów federalnych. Wszystkie ślady prowadzą do lokalnego sutenera – Jima Smoke’a.

Z kolei bohaterkami drugiej opowieści są niegdysiejsze przyjaciółki, czyli Pearl Jones oraz Hattie Hargrove. Kiedy pierwsza z nich stara się wieść w miarę normalne życie, druga walczy o przetrwanie, pałając żądzą niepohamowanej zemsty. Snyder dąży do konfrontacji między wampirzycami, niemniej wydaje się, że to dopiero początek pasjonującej pogoni Hattie za Pearl. Cała wieczność przed nimi. Swoją drogą Hargrove świetnie sprawdziłaby się jako femme fatale.

Drugi album „Amerykańskiego wampira” prezentuje się solidniej od poprzednika. Być może na taki stan rzeczy wpłynął fakt, że kontrolę nad całą fabułą miał Scott Snyder. Nie umniejszając talentu Stephena Kinga, po lekturze pierwszego albumu i licznych przeskokach czasowych miałem wrażenie, że historie nie uzupełniały się tak płynnie. Istotnym atutem opowieści są postaci – ciekawe, niejednoznaczne, skrywające mroczne sekrety. Snyder w budowaniu zakręconych osobowości wydaje się nie mieć sobie równych. Z wielką swobodą wplata w historię kolejnych bohaterów, których perypetie śledzimy przez pryzmat upływających lat. Zaczyna się również klarować rola, jaką w cyklu odgrywa pierwszy amerykański wampir, będący swoistym spoiwem pomiędzy pomniejszymi postaciami. Autor mocno ryzykuje mnożąc wątki w celu uatrakcyjnienia opowieści, niemniej jak na razie zabieg ten sprawdza się bez zarzutu.

Czytelnikowi Snyder pozostawia rolę dociekliwego obserwatora, który za sprawą wprawnej kreski Rafaela Albuquerque otrzymuje obraz Ameryki trapionej korupcją i układami, ponurej i niegościnnej. Natomiast w nieco odmiennym tonie utrzymana jest opowieść narysowana przez Mateusa Santolouco, gdzie kreska jest mniej szorstka, a kolorystyka bardziej sielankowa.

„Amerykański wampir” zasłużenie zbiera pozytywne opinie. Zapowiedź trzeciego albumu podsyca apetyt na więcej, a także ujawnia pewną prawidłowość serii. Nie bez znaczenia dla przygód przypadkowych ofiar Skinnera czy Pearl będą rozgrywane w tle wydarzenia historyczne. Poznamy wszystkie blaski i cienie Ameryki pogrążonej w walkach między gangami wampirów, a może dowiemy się również jaki konkretnie cel przyświeca Skinnerowi?

Marcin Andrys

„Amerykański wampir” tom 2
Scenariusz: Scott Snyder
Rysunek: Rafael Albuquerque, Mateus Santolouco
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont
Data publikacji: 08.10.2012 r.
Liczba stron: 160
Format: 170×260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena: 89,99 zł