POP! Festiwal to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone kulturze popularnej, które rozpocznie się 7 listopada w Warszawie i potrwa trzy dni. Celem pierwszej edycji festiwalu jest pokazanie czym jest dobra pop kultura i jak do niej dotrzeć. Tematem przewodnim będą mroczne historie z gatunku neo noir. W ramach festiwalu odbędą się pokazy klasycznych filmów tego nurtu i pop kulturowe dyskusje z nagradzanymi pisarzami kryminałów. Podczas festiwalu swoją inaugurację będzie miała także literacka Nagroda im. H. Sienkiewicza. Wszystkie wydarzenie odbędą się w Kinie Iluzjon.

Kultura popularna nie cieszy się w Polsce dobrą renomą. POP! Festiwal powstał po to, aby spróbować odczarować tę złą passę i wskazać przykłady dobrego popu. Nasza impreza ma ambicję stać się pierwszym w Polsce miejscem, które nie tylko celebruje popkulturę, ale także jej uczy – mówi Robert Ziębiński, dyrektor festiwalu.

plakat (1)

Pierwsza edycja będzie poświęcona popularnemu w latach 40. i 50. XX wieku stylowi neo noir, który z zasady nigdy nie kończy się happy endem. Bohaterami są prywatni detektywi, hipnotyzujące femme fatale oraz zwykli ludzie, którzy przypadkowo zostali  uwikłani w porachunki świata przestępczego – ostatecznie ciężko stwierdzić czy są ofiarami czy dobrze rokującymi gangsterami.

Przez trzy dni w Kinie Iluzjon będą wyświetlane dawno nie przywoływane klasyki neo noir m.in: Widmo, Skamieniały las, Harry Angel, Indian Runner, Incepcja, Mad Detective. Na ekranie kinowym zadebiutują także mroczne produkcje telewizyjne. W sobotę odbędą się specjalne seanse HBO, a w nich Zakazane imperium, Detektyw oraz Banshee. Prawdziwą niespodzianką będzie premierowy pokaz fragmentów ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy, która do kin wejdzie dopiero w styczniu 2015 roku.

Dla tropicieli nowych technologii i fanów doskonałego obrazu będzie coś wyjątkowego – po raz pierwszy w Polsce zostaną wyświetlone filmy w formacie 4K. W tej odsłonie zostaną wyemitowane m.in.: Spiderman, Taksówkarz, Elisjum, Pamięć absolutna, Ghostbusters, Bitwa o Los Angelses.

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w emocjonujących dyskusjach na temat kanonu kobiecego w literackim kryminale, wpływie literatury kryminalnej na styl ubierania się, czy sprawdzających się proroctwach fantastów. Oprócz tego razem z nagradzanymi pisarzami będzie można zastanowić się nad tym dokąd zmierza polska literatura kryminalna oraz poznać prawdziwy kanon kryminału przygotowany przez Gaję Grzegorzewską. Zaplanowanym spotkaniom będą przewodzić znani i uznani pisarze – m.in. Katarzyna Bonda, Zygmunt Miłoszewski, Rafał Kosik.

Z myślą o starszych dzieciach zostaną zorganizowane gry i zabawy przybliżające zasady pisania czarnych kryminałów. Wszystko pod okiem Szymona Kloski i Pawła Kosika, którzy będą towarzyszyć debiutującym twórcom w pisaniu najlepszego dziecięcego kryminału.

Sobotni festiwalowy wieczór będzie bardzo emocjonujący dla pop kulturowych pisarzy – tego dnia zostaną ogłoszone nominacje do I Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza, która zostanie przyznana w kwocie 40 000 zł za najlepszą powieść popkulturową w Polsce. W skład jury nagrody wchodzą: Leszek Bugajski, Katarzyna Nowakowska, Jakub Demiańczuk, Piotr Kofta, Szymon Kloska, Damian Gajda i Bartek Paszylk. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali w kwietniu 2015 roku.