rysiek okKtóż nie powraca czasem myślami do swoich szkolnych lat z okresu późnej podstawówki lub wczesnego gimnazjum? Album „Rysiek i Królik: W szortach”, przygotowany przez tercet: Krzysztofa Budziejewskiego (rysunki), Łukasza Piotrkowicza (scenariusz) i Katarzynę Urbaniak (kolory), może stanowić doskonały portal do tego fragmentu przeszłości. Czy jednak aby na pewno warto go przekroczyć?

rysiekPodczas poszukiwania odpowiedzi na to pytanie warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę nie na same przedstawione w albumie historie (jest ich w sumie pięć), lecz na zarysowane pokrótce sylwetki ich autorów, ze szczególnym naciskiem na osobę scenarzysty – Łukasza Piotrkowicza. Z załączonego biogramu czytelnik może dowiedzieć się, że do jego ulubionych seriali animowanych należą „Pora na przygodę” i „Zwyczajny serial”; w „Ryśku i Króliku” nie znajdziemy jednak absurdalnego surrealizmu, z którego słyną obie produkcje. W odróżnieniu od nich, komiks wydaje się być wręcz do bólu zwyczajny, stanowiąc podręcznikowy przykład gatunku „slice of life”.Samo w sobie nie musi to oznaczać, że przedstawione historie nie są dobre, niestety ich słabością jest tematyka. Jakie fantastyczne, intrygujące opowieści można wynieść z czasów szkolnych, zakładając oczywiście, iż nie było się bohaterem książek Makuszyńskiego, Niziurskiego, czy Ożogowskiej? Niestety, uczniom zazwyczaj towarzyszy w szkole nuda, przed którą nie udało się uciec także Ryśkowi i Królikowi. Sytuację jedynie w niewielkim stopniu ratują rysunki utrzymane w prostym i przyjemnym dla oczu stylu.

rysiek3

Przedstawione w albumie historie nie są ze sobą powiązane żadnym mocniejszym węzłem, za wyjątkiem przyjaźni, jaką tytułowi bohaterowie zawierają w pierwszej z nich, zatytułowanej „Zeszyt”. Zastosowana zostaje typowa dynamika relacji w oparciu o przeciwieństwa – Królik jest dobrze uczącym się introwertykiem i poetą, podczas gdy Rysiek to sympatyczny przedstawiciel ucznia, który najlepsze oceny otrzymuje na zajęciach wychowania fizycznego. Jak w każdej tego typu historii, nić przyjaźni zawiązuje się na stałe, gdy obaj bohaterowie wspierają się w starciu z bandą łobuzów mających niskie mniemanie o Króliku i jego twórczości. Czytelnikiem dostaje więc naprawdę niewiele ponad utarty schemat. „Graffiti” skupia się na przygodzie przyjaciół z tytułowym malowaniem po murach, gdzie osią historii stają się wyrzuty sumienia i niezbyt atrakcyjny dowcip związany ze słabą znajomością ortografii u Ryśka. Szort „Gra” stanowi zdecydowanie najjaśniejszy punkt albumu – przedstawiona historia koncentruje się na turnieju „Ligi Legendarnych Górników” (tajemnicą twórców pozostaje, dlaczego na jedynym widocznym screenie z gry bohater para się nie górnictwem, a drwalnictwem), w którym Królik od dawna pragnie zwyciężyć, niezmiennie przegrywając ze swoim nemezis – Pająkiem. Na uwagę zdecydowanie zasługuje humor, wybijający się ponad pozostałe historie, zgrabnie połączony w zakończeniu z morałem, by nie podchodzić do gier i rywalizacji zbyt poważnie. Kolejna opowieść, „Wypracowanie”, jest najkrótszą z przygód, a zarazem najmniej odkrywczą. Praca wspólna u kolegi mającego gry komputerowe i Internet może się przecież zakończyć tylko w jeden sposób. Zamykający album „Samolocik” skupia się na historii miłosnej Królika, czującego miętę do jednej z koleżanek. Wskutek nieporadnej próby pomocy ze strony Ryśka, prosty i romantyczny plan klasowego poety znacznie się jednak komplikuje, a on sam zaczyna być postrzegany jako uwodziciel.

Przed udzieleniem odpowiedzi na postawione we wstępie pytanie, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół – album przeznaczony jest głównie dla dzieci i młodzieży. Ciężko jednak od nich oczekiwać, by chcieli czytać o przygodach, które mogą codziennie przeżywać sami. Czy zatem w „Ryśku i Króliku” odnajdą coś dla siebie starsi czytelnicy? Niestety, może się tak zdarzyć tylko w przypadku niezwykle silnej tęsknoty za utraconymi szkolnymi latami.

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji wydawnictwu Egmont.

Adam Czernatowicz

Wydawnictwo: Egmont
10/2014
Liczba stron: 40
Format: 215×290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328102712
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,99 zł