kalejdoskop

Rok 2015 przejdzie do historii jako jeden z najbardziej obfitych, jeśli chodzi o ofertę komiksową w naszym kraju. Półki miłośników rysunkowych opowieści zapełniały się w zastraszającym tempie, portfele – dokładnie na odwrót. Już tylko z tego względu minione dwanaście miesięcy było bardzo interesujące. Magazyn KZ tradycyjnie przygotował dla Was subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń roku. Przeżyjmy to jeszcze raz!

STYCZEŃ

Rok zaczyna się tragedią. Francuski tygodnik rysunkowo-satyryczny Charlie Hebdo trafia na usta całego zachodniego świata, po tym jak 7 stycznia dwóch islamistów wdziera się do redakcji pisma, zabijając dwanaście osób (w tym rysowników) i raniąc jedenaście. Po tygodniu magazyn powraca z jeszcze ostrzejszą satyrą i… czterokrotnie większym nakładem.

Wydaje się, że największym wydarzeniem wydawniczym stycznia na naszym rynku będzie długo wyczekiwany legendarny obrazkowy esej Scotta McClouda Zrozumieć komiks – Niewidzialna sztuka, w tłumaczeniu Michała Błażejczyka.

okladka-450

To zresztą niejedyny styczniowy sukces Naczelnego Zeszytów Komiksowych: dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zeszyty uruchamiają katalog publikacji dotyczących komiksu, zaś w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu zobaczyć można jubileuszową wystawę poświęconą 10-leciu magazynu.

Wszystko przebija jednak Egmont, informując niespodziewanie o podpisaniu nowej umowy z DC Entertainment, rozszerzającej współpracę i owocującej w kolejnych miesiącach masą nowych komiksów, w tym ekskluzywną kolekcją DC Deluxe.

Rok zaczynają od mocnego uderzenia polscy twórcy; Jakub Woynarowski zostaje laureatem prestiżowego Paszportu Polityki (w kategorii „Sztuki wizualne”), zaś Mikołaj Tkacz ‒ nagrody Młodego Wilka szczecińskiej Akademii Sztuki. Daniel Chmielewski i Marcin Podolec (przy wydatnej pomocy Szymona Holcmana i Nicolasa Grivela) sprzedają prawa do francuskiego wydania Podglądu, z kolei na platformę Comicsfix trafiają Vreckless Vrestlers Łukasza Kowalczuka.

4 stycznia w telewizyjnym programie „Kultura od Kuchni” (TVP 1) można obejrzeć relację z zeszłorocznego MFKiG w Łodzi.

17 stycznia odbywa się druga edycja wrocławskich Złotych Kurczaków. Organizatorzy przyznają swoje nagrody (Konkurs Cydru Lubelskiego ‒ Daniel Chmielewski; Zin roku ‒ 1 zin #6: Rządy słowa; Komiks roku ‒ Vreckless Vrestlers; Scenarzysta roku ‒ Łukasz Kowalczuk; Rysownik roku ‒ Filip Wiśniowski; Okładka roku ‒ Zaklęcie Boga Pytona), ale przekazują też przykrą wiadomość o rozwiązaniu wydawnictwa Bazgrolle.

Dzieje się w świecie Thorgala. Giulio de Vita rezygnuje z rysowania Kriss de Valnor, za to belgijska poczta wprowadza do obiegu znaczki pocztowe z Dzieckiem z Gwiazd.

W Stanach przechodzi tornado pod tytułem Star Wars; premierowy zeszyt serii Marvela sprzedaje się w liczbie ponad miliona egzemplarzy, co jest najlepszym wynikiem w XXI wieku. Nieco w cieniu tych wydarzeń dość dramatyczną walkę o powrót do zdrowia po wylewie toczy kultowy rysownik Batmana Norm Breyfogle. Fani z całego świata mobilizują się, aby wesprzeć finansowo nieposiadającego ubezpieczenia zdrowotnego artystę.

LUTY

7 lutego w Sopocie odbywa się Aukcja Komiksu i Animacji, w ramach której wystawionych zostaje na sprzedaż ponad sto plansz polskich i zagranicznych artystów komiksowych, a także folie z animacjami.

Do rąk polskich czytelników trafia Kompleta (czyli ostatni tom legendarnej serii Lucyfer), zaś japońskich ‒ Manga de Dokuha: Koran czyli mangowa wersja… Koranu.

Walt Disney Animation Studios informuje o restarcie słynnej serii telewizyjnej Kacze opowieści, natomiast Marvel Studios dochodzi wreszcie do porozumienia z Sony Pictures w sprawie transferu Spider-Mana do swojego uniwersum kinowego.

Spider-Man

22 lutego rozdają Oskary: największym zwycięzcą wieczoru okazuje się niezwykły Birdman Alejandro Gonzáleza Iñárritu, mocno związany tematycznie z kinem superbohaterskim. W sieci z kolei furorę robi filmik z Robertem Downeyem Jr., który jako Tony Stark wręcza niepełnosprawnemu chłopcu bioniczne ramię.

W Japonii umiera w wieku 79 lat Yoshihiro Tatsumi, jeden z najwybitniejszych mangaków w historii, współtwórca gekigi.

MARZEC

14-15 marca odbywa się 4. Krakowski Festiwal Komiksu, organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, zaś wśród gości jest Stephen Collins. Z kolei 19 marca w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy startuje znakomita wystawa Wojciecha Łowickiego Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu.

Egmont rozstrzyga drugą edycję konkursu im. Janusza Christy na komiks dziecięcy: pierwszego miejsca nie przyznaje, drugim dzielą się ex aequo Bartosz Sztybor i Tomasz Kaczkowski (za komiks Niezła draka, Drapak!) oraz Berenika Kołomycka (za komiks Malutki Lisek i Wielki Dzik).

Sporo dzieje się w kwestii ekranizacji komiksów. Na antenie The CW debiutuje serial iZombie, czyli adaptacja cenionej serii Vertigo. W sieci pojawia się pierwsze zdjęcie Jessego Eisenberga jako Lexa Luthora, zwiastun filmowej adaptacji komiksu Igora Baranko Maksym Osa (znanego również polskim fanom) oraz trailer Woomy, czyli filmowej wersji Łaumy Karola Kalinowskiego. Na deser Fox TV ujawnia sensacyjną informację o trwających pracach nad powrotem legendarnego Z Archiwum X.

W wersji elektronicznej powraca także MangaMix (jako MangaMix Neo), czyli ceniony magazyn z polskimi doujinshi. Organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Komiksu ogłaszają, że tegoroczną imprezę odwiedzą Ashley i Ben Templesmith, niestety wkrótce okaże się, że znany rysownik i jego towarzyszka jednak nie przyjadą. A na koniec miesiąca Hachette testuje kolejną kolekcję komiksową, tym razem z albumami Lucky Lukea.

Dark Horse zapowiada nową serię Steam Man z rysunkami Piotra Kowalskiego, jeszcze milszą niespodzianką jest informacja o tym, że komiks Usta pełne śmierci Łukasza Mazura ukaże się w grudniowym numerze prestiżowej serii Image Savage Dragon.

Dla wielu jednak najważniejszą informacją miesiąca jest śmierć sir Terry’ego Pratchetta, jednego z gigantów literatury fantastycznej i twórcy Świata Dysku.

KWIECIEŃ

9 kwietnia pojawia się szokująca informacja o przedwczesnej śmierci dr. Tomasza Marciniaka, jednego z najwybitniejszych polskich badaczy komiksu i ważnej postaci w środowisku.

Jakub Rebelka debiutuje na rynku frankofońskim albumem Le Cité des Chiens. Łukasz Mazur i Maciej Pałka są gośćmi greckiego festiwalu Comicdom Con Athen, zaś Przemysław Truściński prezentuje swoją twórczość na wystawie w Bratysławie.

Michał Śledziński niespodziewanie udostępnia w internecie rozdział trzeciego tomu Na szybko spisane, Kabaret Neo-Nówka wydaje komiksową adaptację swoich skeczy, zaś Zdarzenie 1908 Jacka Świdzińskiego zgarnia Nagrodę Literacką im. Henryka Sienkiewicza jako najlepsza polska popowa powieść roku. Na rynku debiutuje nowe wydawnictwo Kubusse, prezentując twórczość Jeana Van Hamme’a.

Startuje pierwszy sezon serialu Netflixa Daredevil i błyskawicznie staje się wielkim przebojem. Dwa tygodnie później internet rozgrzewa się do czerwoności, po tym jak David Ayer publikuje na Twitterze pierwsze oficjalne zdjęcie Jareda Leto jako Jokera.

MAJ

W Warszawie tradycyjnie Festiwal Komiksowa Warszawa, zaś wśród gwiazd tym razem są Lewis Trondheim, Dave Johnson, John Layman, Dylan Horrocks, Tony Sandoval, Pau (autor przepięknego plakatu) oraz Zbigniew Kasprzak. Również tradycyjnie, nad brzegiem Wisły Polskie Stowarzyszenie Komiksowe przyznaje swoje nagrody za rok 2014. Najlepszym komiksem roku zostaje ogłoszony Ralph Azham, najlepszym polskim komiksem ‒ Blaki: Czwórka, scenarzystą ‒ Daniel Chmielewski, zaś rysownikiem ‒ Krzysztof Gawronkiewicz.

Dużo się dzieje na rynku wydawniczym. Scream Comics debiutuje świetnym Dżihadem i premierowym tomem Krucjat. Egmont wydaje efektowną grę planszową o Tytusie, Romku i A’Tomku, równolegle do sprzedaży trafia Elemelementarz autorstwa Papcia Chmiela. Sideca ogłasza sensacyjną wieść o planach wydania genialnych runów Daredevila autorstwa Briana M. Bendisa, Eda Brubakera i Franka Millera; niestety pod koniec roku okaże się, że zapowiedzi nie były zbyt wiarygodne… Wydawnictwo Komiksowe wypuszcza jednotomową reedycję kultowej Ekspedycji Bogusława Polcha, Alfreda Górnego i Arnolda Mostowicza, która stanie się największym komiksowym bestsellerem roku. Wydawnictwo Yumegari publikuje Witchcraft, czyli pierwszą na polskim rynku mangę hentai (tyle że częściowo ocenzurowaną…), zaś za sprawą Bum Projekt powraca do Polski po latach Dylan Dog. Wydawnictwo Zakamarki z okazji siedemdziesiątych urodzin Pippi Pończoszanki wydaje pierwszy tom odnowionych komiksów z jej przygodami.

Ponownie jednak wszystkich kasuje Egmont, wypuszczając niespodziewanie album Avengers: Wojna bez końca i informując, że to początek polskiej linii wydawniczej imprintu Marvel Now.

okladka-450 (1)

Do sklepów trafia gra Wiedźmin 3: Dziki Gon, w dość zgodnej opinii najlepsza gra roku.

7 maja odbywa się kolejna aukcja Domu Aukcyjnego DESA Unicum dotycząca komiksu i ilustracji; 9 maja w Poznaniu zostaje zorganizowany po raz pierwszy Dzień Darmowego Komiksu, tego samego dnia w Sopocie w Skansenie Archeologicznym Grodzisko startuje nietypowa wystawa Kajko i Kokosz komiksowa archeologia. W ramach prestiżowego festiwalu filmów dokumentalnych Docs Against Gravity Film Festival, w sekcji Mity Popkultury, wyemitowane zostają cztery znakomite dokumenty komiksowe: Legendy o Rycerzu Bretta Culpa, Szok przyszłości Paula Goodwina, Strumień świadomości Alana Moore’a Deza Vylenza i Moritza Winklera oraz Wonder Women! Nieznana historia amerykańskich superbohaterek Kristy Guevara-Flanagan.

Ciekawie jest też za Oceanem. Marvel wypuszcza pierwszy numer miniserii Secret Wars, będącej epickim zwieńczeniem kilkuletniej sagi Jonathana Hickmana, która ma wstrząsnąć światem Domu Pomysłów. DC nie pozostaje dłużne i rozpoczyna swój wielki crossover Convergence. Tymczasem Brian M. Bendis w sześćsetnym numerze Uncanny X-Men kończy swoją przygodę z mutantami.

Podczas World Horror Convention w Atlancie wręczone zostają nagrody Bram Stoker Award 2014. W kategorii „powieść graficzna” wygrywa Bad Blood autorstwa Jonathana Maberry’ego & Tylera Crooka, zaś wśród nominowanych jest inna seria Dark Horse, czyli znany również polskim czytelnikom Wiedźmin Paula Tobina i Joe Querio.

Polskie kina szturmuje Avengers: Czas Ultrona, a Luc Besson na swoim Twitterze ogłasza, że zabiera się za ekranizację Valeriana.

CZERWIEC

13 czerwca w Warszawie odbywa się V Festiwal Komiksów Historycznych, zaś w dniach 26-28 czerwca – 8. Bałtycki Festiwal Komiksu.

Ongrys niespodziewanie informuje, że modlitwy najzagorzalszych miłośników Składu Głównego zostaną wysłuchane i będzie wreszcie polskie wydanie kontynuacji wspaniałego komiksu Loisela i Trippa. JPF jako pierwsze wydawnictwo mangowe decyduje się na sprzedaż elektronicznych wersji swoich komiksów.

Producent Daniel Cerone informuje o definitywnym końcu serialu telewizyjnego Constantine, z kolei Netflix zdradza nie tylko, że będzie drugi sezon świetnego Daredevila, lecz także, że pojawi się w nim najważniejszy (i najpopularniejszy) antybohater Marvela, czyli Punisher. NBC ujawnia, że trwają prace nad Heroes Reborn, czyli kontynuacją serialu Heroes; nowe odcinki pojawiają się na antenie jeszcze w tym roku, ale nie cieszą się popularnością i produkcja szybko zostaje skasowana. Kończy się także wreszcie opera mydlana z castingiem na nowego Spidermana – Marvel ogłasza, że Pajęczaka zagra 19-letni Anglik Tom Holland. Po dziewięciu latach przerwy na ekrany powraca Major Kusanagi w Ghost in the Shell: The New Movie.

Po kilkukrotnych obsuwach do sprzedaży trafia nareszcie najbardziej wyczekiwana komiksowa gra roku, czyli Batman: Arkham Knight. Niestety debiut kończy się gigantyczną wpadką; choć konsolowa wersja zbiera entuzjastyczne recenzje, wersja pecetowa jest tak źle przygotowana, że praktycznie nie nadaje się do gry i po dwóch dniach sprzedaży… zostaje wycofana, zaś Rocksteady potrzebuje czterech następnych miesięcy, aby doprowadzić ją do używalności.

234531_pcw_asmofs

LIPIEC

1 lipca do kiosków trafia 68. tom Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela (Początki Marvela: Lata Sześćdziesiąte), prezentujący po raz pierwszy polskim czytelnikom legendarne historie Stana Lee stanowiące podwaliny pod uniwersum Marvela.

Joanna Karpowicz i Wojciech Stefaniec trafiają do międzynarodowego projektu będącego hołdem dla postaci Valentiny Guido Crepaxa; Janek Koza zostaje wyróżniony podczas Rio Festival Gay de Cinema za teledysk do piosenki Rudy’s Blue Boogie zespołu The Stubs. Scream Comics ujawnia, że wyda legendarny cykl Incal w oryginalnej wersji kolorystycznej.

okladka-600 (1)

W Poznaniu szósta edycja Ligatury (konkurs Ligatura Pitching wygrywa Rumunka Sorina Vasilescu), a w San Diego Comic Con i tradycyjny wysyp gorących wieści komiksowo-filmowych: Warner Bros. prezentuje nowy widowiskowy trailer Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości i ogłasza, że będzie nowy film o Batmanie (po obu stronach kamery stanie Ben Affleck). Równolegle wyciekają do sieci pierwsze trailery Deadpoola i Suicide Squad.

Na festiwalu zostają rozdane kolejne komiksowe Oscary, czyli Nagrody Eisnera. W najbardziej prestiżowych kategoriach zwyciężają: Beasts of Burden: Hunters and Gatherers (pojedyncza historia), Saga (seria kontynuowana), Lumberjanes (nowa seria), Little Nemo: Return to Slumberland (seria limitowana), Hip Hop Family Tree (komiks oparty na faktach), Blacksad: Amarillo (komiks zagraniczny), Gene Luen Yang (scenarzysta), Raina Telgemeier (scenarzysta/rysownik), Fiona Staples (szkic/tusz), Darwyn Cooke (twórca okładek).

Grant Morrison zostaje sensacyjnie ogłoszony redaktorem naczelnym kultowego magazynu Heavy Metal. W kinach nieźle radzi sobie Ant-Man, z kolei Bruce Timm zapowiada animowaną adaptację kultowego komiksu Zabójczy żart (dla roli Jokera specjalnie powróci z emerytury Mark Hamill!). CBS wypuszcza pilota serialu Supergirl, zaś miasto Cleveland otwiera park imienia Harveya Pekara. Marvel zapowiada, że po Secret Wars czeka nas All-New, All-Different Marvel Universe (cokolwiek to znaczy).

SIERPIEŃ

1 sierpnia w Cardiff otwarta zostaje wystawa Judgement in Cardiff, której bohaterem jest Sędzia Dredd, zaś wśród autorów ilustracji znaleźć można Przemka Truścińskiego. Egmont wydaje ekskluzywną edycję niezwykłego Batman: Azyl Arkham, z kolei w momencie, kiedy już chyba nikt na to nie liczył, Dariusz Rzontkowski i Jerzy Ozga wracają ze znakomitym cyklem Yorgi, i to od razu z dwoma tomami. Antologia prac Krzysztofa Gawronkiewicza Krzesło w piekle zbiera podczas zbiórki społecznościowej aż 34 693 złote, bijąc prawdopodobnie rekord polskiego komiksowego crowdfundingu. Wydawnictwo Komiksowe chwali się podpisaniem umowy z Artem Spiegelmanem, dzięki której w 2016 roku na polski rynek trafią aż cztery komiksy genialnego artysty.

Podczas 75. WorldConu rozdane zostają prestiżowe Nagrody Hugo 2015; w kategorii „najlepszy komiks/powieść graficzna” zwycięża pierwszy tom serii Ms. Marvel (zatytułowany No Normal) G. Willowa Wilsona, Adriana Alphony i Jake’a Wyatta.

ms marvel

W kinach debiutuje remake Fantastycznej Czwórki i dość jednoznacznie zostaje uznany za jedną z najgorszych ekranizacji komiksowych w dziejach. Tymczasem fanów Batmana elektryzuje kontrowersyjna fanowska teoria spiskowa dotycząca Jokera z filmu Suicide Squad. Tom Hardy ogłasza, że wyprodukuje adaptację kultowej serii 100 naboi i zagra w niej główną rolę.

WRZESIEŃ

Hachette informuje, że do Kolekcji Thorgala zostaną dołączone komiksy z serii Yans oraz Skarga Utraconych Ziem. Egmont wydaje pierwszy numer wyczekiwanego Star Wars Komiks, z tym samym materiałem, który podbił na początku roku rynek amerykański.

Daniel Grzeszkiewicz debiutuje na rynku frankofońskim, rysując drugi tom serii L’Or du Rhin wydawnictwa Editions du Long Bec, z kolei Jakub Rebelka wyrysowuje piękną okładkę alternatywną nowej serii Marvela Doktor Strange. Kultura Gniewu obchodzi hucznie piętnastolecie swojego istnienia.

marvel.com/ Jakub Rebelka

marvel.com/ Jakub Rebelka

W Ameryce rusza drugi sezon serialu Gotham, ale dla batfanów wiadomością numer jeden jest szczęśliwe zakończenie batalii o uznanie Billa Fingera jednym ze współtwórców postaci Batmana; główny autor tej batalii Marc Tyler Nobleman dziękuje na swoim blogu m.in. Wojciechowi Nelcowi i Michałowi Chudolińskiemu za nagłośnienie sprawy. Marvel publikuje pięć one-shotów z okazji pięćdziesiątych urodzin serii S.H.I.E.L.D.

PAŹDZIERNIK

26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, choć nieco uboższy pod względem gości od poprzedniego , i tak wypada okazale. Miłośnicy komiksu mogą spotkać się z Alanem Grantem, Simonem Bisleyem, Peterem Snejbjergiem oraz Tomem Grindbergiem plus oczywiście z czołówką polskich twórców. Human Ark prezentuje przedpremierowo pierwszy odcinek serialu animowanego Tymek i Mistrz, Egmont zaś wydaje wreszcie imponującą monografię Grzegorza Rosińskiego (autorzy Patrick Gaumer i Piotr Rosiński także są wśród gości). Dwa sklepy komiksowe debiutują jako wydawnictwa: Planeta Komiksów z Cieniem oraz Incal z legendarnym Stormem.

okladka-600 (2)

Egmont ponownie rozbija bank znakomitymi zapowiedziami komiksów DC na 2016 rok (Gotham Central, Scalped, Y: The Last Man, Crisis On Infinite Earths, Catwoman: Trial of the Catwoman, JLA Morrisona, Jonah Hex).

Prestiżowy Konkurs na Krótką Formę Komiksową wygrywają Michał Rzecznik i Daniel Gutowski komiksem Mój tata ma raka, Doktorat Humoris Causa pośmiertnie otrzymuje dr Tomasz Marciniak, tytuł najlepszego polskiego wydawcy komiksowego 2015 trafia do Egmontu Polska, zaś tytuł najlepszego polskiego albumu komiksowego 2014/2015 – do Kajetana Kusiny i Michała Ambrzykowskiego, autorów Niesłychanych losów Ivana Kotowicza. W VII edycji konkursu na komiks ekonomiczny Fundacji FOR zwyciężają Diabełek Macieja Trzepałki (kategoria długa) i Kontrola Jarosława Kozłowskiego (kategoria krótka).

W Toruniu Maciej Neumann pracuje nad wyjątkowym Kalendarzem Komiksowym z ilustracjami polskich rysowników i komiksowymi datami. Pierwsze projekty kalendarza spotykają się z krytyką, ale ostateczna wersja robi wrażenie, zaś grudniowa akcja crowdfundingowa kończy się sukcesem.

10 października w Gdańsku odbywa się 24 Hour Comics Day 2015. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozstrzyga konkurs dla dzieci Wy(ko)miksuj się z dopalaczy!

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku prezentuje świetną wystawę Wiedźmin w kulturze popularnej, z kolei Wydawnictwo Komiksowe specjalnie dla Gildii Komiksu przygotowuje kolekcjonerskie wydanie zbiorcze komiksów o Geralcie z okładką Przemysława Truścińskiego; niestety wkrótce album z tą okładką zostaje wycofany ze sprzedaży (kwestie prawne, z którymi WK „nie może dyskutować”).

A w Stanach przypomina o sobie Frank Miller, który najpierw zdradza, że będą kolejne tomy Sin City, a potem wywołuje skandal okładką minikomiksu z Atomem, na której widać karykaturalnego Supermana z wyraźnie zarysowanym penisem. Bob Kane zostaje upamiętniony w hollywoodzkiej Alei Gwiazd, a w telewizji ruszają nowe sezony przebojowych seriali komiksowych The Walking Dead i Flash. Dwudzieste urodziny obchodzi sztandarowa seria Top Cow Witchblade, co wydawnictwo postanawia uczcić… zamykając serię na 185. numerze. Swój komiks otrzymuje za to najbardziej naburmuszony kot świata (The Misadventures of Grumpy Cat), zaś Julian Assange trafia do najnowszego, 36. tomu Asteriksa.

Internet podbija klimatyczny trailer filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy.

LISTOPAD

Ekipa Złotych Kurczaków informuje na fanpage’u, że na skutek problemów organizacyjnych i finansowych kolejnej edycji prawdopodobnie nie będzie. Na szczęście wieści o zgonie Kurczaków okazały się przedwczesne i miesiąc później dowiadujemy się, że impreza w 2016 roku jednak się odbędzie.

Zin Mydło świętuje piąte urodziny w Krakowie, zaś Maciej Gierszewski, znany publicysta zajmujący się również komiksami, zostaje nominowany przez Polską Sekcję IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa. Tomasz Bagiński w programie Dzień Dobry TVN zdradza, że jest już praktycznie gotowy scenariusz filmowego Wiedźmina, zaś budżet produkcji wyniesie 20-30 milionów dolarów.

W internecie pojawia się sensacyjna informacja, że polska rysowniczka Katarzyna Niemczyk rysować będzie dla Marvela serię Mockingbird. Dla odmiany Cullen Bunn ogłasza, że żegna się z Aquamanem, a powodem jest… internetowy hejt, jakiego doświadcza. DC ujawnia jeden z najdziwniejszych crossoverów w historii, czyli miniserię ze wspólnymi przygodami Batmana i Wojowniczych Żółwi Ninja. Największym wydarzeniem miesiąca jest jednak pierwszy zeszyt superprodukcji Briana Azzarello, Franka Millera, Andy’ego Kuberta i Klausa Jansona The Dark Knight III: Master Race.

W Iranie rysownik komiksowy Hadi Heidari zostaje aresztowany za publikację na Instagramie rysunku wyrażającego solidarność z ofiarami zamachów w Paryżu.

Sporo dzieje się w kwestii ekranizacji komiksowych. Pierwszy zwiastun filmu Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów w ciągu pierwszej doby zalicza na YouTubie 61 milionów wejść, bijąc rekord wszech czasów (nawet nowe Gwiezdne wojny mają 6 milionów mniej!).

Warner Bros. odpowiada nowym trailerem filmu Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości. Pojawia się także pierwsze zdjęcie Benedicta Cumberbatcha w roli Doktora Strange’a, które przekonuje chyba ostatnich nieprzekonanych. Z kolei Fox podejmuje jedyną słuszną decyzję i wycofuje się z planów kręcenia kontynuacji Fantastycznej Czwórki.

Po raz kolejny w dziesiątkę trafia Netflix: oparty na serii Alias Bendisa serial Jessica Jones zbiera świetnie recenzje. Telltale Games (znane i cenione za przygodowe gry oparte na Baśniach i Żywych trupach) zdradza, że teraz zabiera się za produkcje z Mrocznym Rycerzem.

W wieku 93 lat umiera kolejny wybitny twórca gekigi Shigeru Mizuki.

GRUDZIEŃ

Dzięki Egmontowi po 63 latach od daty powstania do Polski trafia wreszcie legendarny magazyn satyryczny Mad. W Poznaniu Biblioteka Uniwersytecka organizuje Comics Wars, zaś w Lublinie odbywa się Samizdat – LublinZineFestival, będący połączeniem konferencji i warsztatów tworzenia zinów. Do dystrybucji trafia nowy numer kwartalnika Zwykłe Życie, którego tematem przewodnim jest kosmos, a jego okładkę ozdabia sylwetka Papcia Chmiela. W Dzień Dobry TVN można zobaczyć materiał nakręcony w szwajcarskim domu Grzegorza Rosińskiego.

We Włoszech ukazuje się powieść graficzna Alice Milani zatytułowana Wislawa Szymborska, Si dà il caso che io sia qui, poświęcona wybitnej polskiej noblistce.

W Stanach Greg Capullo zapowiada, że w przyszłym roku robi sobie urlop od rysowania Batmana, zaś portal Bleeding Cool rozsiewa plotki, jakoby DC Comics poszukiwało nowych twórców do prowadzenia swojej sztandarowej serii. Tymczasem Piotr Kowalski rusza ze swoim kolejnym amerykańskim projektem, tym razem miniserią Monster World do scenariusza Phillipa Kima i samego Steve’a Nilesa.

Do internetu trafia długo wyczekiwany pierwszy zwiastun filmu X-Men: Apocalypse oraz zwariowany drugi zwiastun Deadpoola i to w dwóch wersjach – bardziej i mniej grzecznej. Także w internecie fani znajdują grafikę koncepcyjną Gregory’ego Semkowa być może prezentującą kinowy skład X-Force.

Koniec roku na całym świecie zostaje jednak zdominowany przez obłęd związany z premierą filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (rekord wszech czasów otwarcia). W Polsce przy tej okazji wybucha mała afera, kiedy to na polską premierę filmu nie zostaje wpuszczony Maciej Parowski.

Michał Siromski