Antek Srebrny_Tom 3_okładka„Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944” to seria czterech komiksów dla dzieci stanowiąca interesujące uzupełnienie oferty Instytutu Pamięci Narodowej, który ma już na koncie kilka komiksów historycznych, ale adresowanych do dojrzałego czytelnika. Seria opisuje zdarzenia z perspektywy uczestniczącego w nich nastolatka, którego tułaczka coraz bardziej zaczyna przypominać wojenne losy niezapomnianego Franka Dolasa. W trzecim tomie serii Antek bierze udział w obronie twierdzy w Tobruku.

Antek Srebrny po udziale w obronie Grodna (tom pierwszy) oraz zesłaniu do sowieckich łagrów, z których ucieka w brawurowym stylu z pomocą niejakiego Ola Kosmali (tom drugi), trafia do Syrii. Tu, wspólnie z niewidzianym od czasu walk w Grodnie przyjacielem Romanem „Piromanem” Pirytem, zaciąga się do tworzonej w mieście Homs Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Generał Stanisław Kopański nie do końca wierzy w zapewnienia chłopaka, że ten skończył już osiemnaście lat, ale mimo to przyjmuje go do oddziału. W czerwcu 1940 roku brygada przenosi się z Syrii do Palestyny, gdzie przechodzi pod dowództwo brytyjskie, a rok później żołnierze trafiają do kontrolowanej przez aliantów twierdzy w Tobruku, która broni się przed atakami Niemców.

Antek Srebrny_Tom 3_2aSytuacja jest bardzo trudna, ale polscy żołnierze bronią się dzielnie i wykazują się niemałym sprytem. Antek, jak na bohatera komiksu przystało, znów pokazuje swoją odwagę i pomysłowość, a na jego drodze po raz kolejny staje znany z pierwszego albumu Pan X. Tym razem poznajemy jednak jego prawdziwą tożsamość i dowiadujemy się, jaką rolę odgrywa w działaniach wojennych. Co więcej, okazuje się także, że należy on do osób niezwykle pamiętliwych – mimo upływu czasu nadal pała żądzą zemsty na Antku.

Antek Srebrny_Tom 3_2bAkcja znów osadzona została w konkretnych realiach historycznych, ale na pierwszy plan wysuwa się dynamiczna fabuła, która powinna zaciekawić najmłodszych czytelników i skłonić do zainteresowania faktami, o których mowa w komiksie. Graficznie wszystko pozostaje bez zmian – i bardzo dobrze. Hubert Ronek od pierwszego tomu konsekwentnie przedstawia wojenne realia w charakterystycznym dla siebie, atrakcyjnym stylu. Scenariuszowo komiks również nie odbiega od poprzednich tomów – konkretne historyczne zdarzenia stanowią dla scenarzysty punkty orientacyjne pozwalające na skonstruowanie interesującej opowieści. Warto odnotować, że autorzy znów wykazują się sporą pomysłowością w tworzeniu charakterystycznych postaci i jednocześnie dyskretnie nawiązują do komiksowych tradycji (wystarczy  wspomnieć historię o niejakim Michale Mięso – dużym, silnym żołnierzu, który dzieckiem będąc, wpadł do kociołka z… golonkami). Podobnie jak w pierwszym tomie, na końcu komiksu znalazła się napisana przez Tomasza Łabuszewskiego i Annę Obrębską notka prezentująca w dużym skrócie podstawowe informacje o formujących się na uchodźstwie polskich oddziałach.

Antek Srebrny_Tom 3_1aKrótko mówiąc, trzeci tom serii trzyma poziom poprzednich odsłon wojennej odysei młodego polskiego żołnierza. Solidnie napisana i atrakcyjnie narysowana historia wojenna adresowana do najmłodszych czytelników ma wszelkie szanse podbić serca odbiorców. Tym bardziej, że z każdym kolejnym tomem bohater staje się coraz bliższy czytelnikowi, a ostatnia część opowieści zapowiada się wyjątkowo interesująco ze względu na cliffhanger, jakim zakończyła się historia o „Szczurach Tobruku”.

Dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Paweł Ciołkiewicz

Tytuł: „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944. Tom 3. Szczury Tobruku. 1941 r.”
Scenariusz: Tomasz Robaczewski
Rysunki: Hubert Ronek
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej
Data polskiego wydania: 2015
Objętość: 42
Format: 210 x 295 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet