Oficer polskiego wywiadu ponownie wkracza do akcji. Czym tym razem nas zaskoczy? Wraz z nim odwiedzimy zadymione knajpy okupowanej Warszawy, zajrzymy do zapomnianych tuneli pod miastem, czy też odkryjemy tajne skrytki. Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na warszawską premierę,  która odbędzie się 5 października w Muzeum, w Sali pod Liberatorem. Drugi tom serii komiksowej Bradl dostępny jest w sprzedaży od 15 września br. 

Fabuła komiksu Bradl tom 2 kryje w sobie wiele tajemnic. Zarówno scenariusz Tobiasza Piątkowskiego, jak i rysunki Marka Oleksickiego utrzymane są w stylistyce noir, stanowiącej idealną oprawę przygód nieustraszonych szpiegów z czasów 

II wojny światowej. Dzięki temu czytelnik odkrywając poszczególne wątki i sceny łatwo wczuwa się w mroczny klimat opowieści. Akcja drugiego tomu cyklu komiksowego Bradl rozgrywa się w okupowanej Warszawie – gdzie w mroku czają się tajemnice przeszłości. Kazimierz Leski wciąż nieuchwytny dla wroga, ucieka przed łapankami, prowadząc codzienną grę w podziemnej organizacji wywiadowczej Muszkieterów, do której należy.

Drugi tom to też nowe szpiegowskie zadania, nowa miłość i stary wróg, który metodycznie rozpracowuje poczynania konspiratorów. Finałowe starcie poprzedzi wyprawa do tajemniczych podziemi międzywojennej Warszawy…

Cieszymy się, że pierwszy album z cyklu komiksowego Bradl oparty na intrygującym życiorysie Kazimierza Leskiego, został tak pozytywnie odebrany, nie tylko w gronie miłośników historii obrazkowych. Muzeum propaguje przekazywanie wiedzy historycznej w nowoczesnej formie, dlatego też wraz z wydawnictwem Egmont postanowiliśmy kontynuować tę serię. Mamy nadzieję, że również i drugi tom komiksu, zaskoczy czytelników i sięgną po niego i starzy i nowi odbiorcy – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inspirację dla nowych epizodów stanowiła niezwykła atmosfera okupowanej stolicy, gdzie nawet znani muzycy czynnie działali w konspiracji oraz klasyczne kino gangsterskie spod znaku Va Bank z jego przerysowanymi, groteskowymi postaciami – podkreśla Tobiasz Piątkowski, scenarzysta.

Piątkowski dodaje – Nowy tom przynosi sporo akcji, rzuca nowe światło na znanych bohaterów, a także kontynuuje formalne i montażowe zabiegi z poprzedniej części. Leski odnajduje swoje miejsce w Warszawie i u boku Muszkieterów.

Rysownik Marek Oleksicki nie obniża poprzeczki, jego kreska jest nadal dynamiczna, dopracowana, a mroczne obrazy przyciągają uwagę. Praca graficzna nad kontynuacją serii Bradl była dla mnie równie fascynująca, jak w przypadku pierwszego albumu. Najciekawsze było przedstawienie wątków z przeszłości Wuja i tworzenie atmosfery szaleństwa, w której pogrąża się Helmut Radke. By przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika staram się tworzyć nietypowe ujęcia i kadrowanie – mówi Oleksicki.  

O polskiej historii i naszych bohaterach możemy i powinniśmy opowiadać na różne sposoby. Oficjalnie, podniośle, z refleksją – w trakcie oficjalnych uroczystości, w podręcznikach szkolnych, na cmentarzach. Aktywnie, nowocześnie, przygodowo – w filmach akcji, w czasie festynów i rekonstrukcji. Komiks to idealne medium do przedstawiania przeszłości – przygody,

scenografii, strojów, faktów. Akcji i fantazji. Taki właśnie jest drugi tom serii Bradl
– zaznacza Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Kluby Świata Komiksu

Album został wzbogacony o wstęp historyczny dr. Andrzeja Zawistowskiego, szkice poszczególnych kadrów i postaci oraz zdjęcia okupowanej Warszawy.

Podobnie jak w pierwszym tomie komiksu, historia Bradla podzielona jest na dwie opowieści graficzne: „Jaskinia Smoka” i „Diabeł w pudełku”. Fabuła komiksu jest fikcyjna, a niektóre wydarzenia opierają się na faktach historycznych.

Wydawcami komiksu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Egmont Polska.

Partnerem wydawnictwa jest Polska Grupa Energetyczna.

Bradl, tom 2

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski

Rysunki: Marek Oleksicki

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 64 strony

Format: 167×255

Cena: 29,99

ISBN: 978-83-281-1900-0

Język oryginału: polski