Wydawnictwo Egmont wydaje długo oczekiwaną antologię jednego z najciekawszych ilustratorów w historii polskiego komiksu. Album „Wehikuł czasu i inne opowieści” Waldemara Andrzejewskiego to zebrane w jednym tomie wszystkie, także dotąd też niepublikowane, komiksy stworzone przez artystę. Andrzejewski udowadnia tym albumem, że jego miejsce w panteonie najważniejszych polskich twórców komiksu – obok Rosińskiego, Christy, Pawel, Polcha, czy Kasprzaka  – jest zasłużone.  Wybór komiksów trafił już do sprzedaży.

Waldemar Andrzejewski to artysta grafik, jeden z najbardziej cenionych w powojennej Polsce przedstawicieli tej dyscypliny sztuki. Stworzył wiele dzieł graficznych, rysunkowych i malarskich, tworzył także ilustracje i okładki książkowe, plakaty filmowe i okolicznościowe, grafiki użytkowe i artystyczne, projekty banknotów, znaczków i kart pocztowych, znaków firmowych, herbów miast.

KOMIKS – JEDNO Z ZAINTERESOWAŃ

Waldemar Andrzejewski zainteresował się komiksem w latach 60. XX wieku, kiedy podczas pobytu we Francji spotkał na paryskim wernisażu sławnego rysownika Philippe’a Druilleta. Znajomość z nim okazała się dla Andrzejewskiego inspiracją, dzięki której spróbował swoich sił w sztuce komiksowej. Musiało jednak upłynąć ponad dziesięć lat, nim dał się poznać jako autor awangardowych historii rysunkowych, stosujący  niekonwencjonalny styl, który przyniósł mu uznanie zarówno krytyki, jak i czytelników. Komiksowym debiutem Andrzejewskiego był Wehikuł czasu adaptacja powieści Herberta George’a, opublikowany na łamach trzeciego numeru polskiego czasopisma fantastycznego „Alfa”, jednak być może nie był to pierwszy stworzony przez niego komiks. Pod koniec 2015 roku odkryto oryginalne plansze rysunkowe dwóch niepublikowanych historii: Kapitan Nemo i Hasło „Słomot”, które w tej antologii są przedstawione czytelnikom po raz pierwszy. Czy zostały narysowane przed czy po Wehikule czasu, tego nie wiadomo, ponieważ nie zachowała się na ten temat żadna informacja. Później ukazały się tylko dwa kolejne komiksy Andrzejewskiego: Wojna światów i uznane za jego najlepsze komiksowe dzieło, opowieść science fiction Tam gdzie słońce zachodzi seledynowo.

ALBUM WEHIKUŁ CZASU I INNE OPOWIEŚCI

Antologia zbiera wszystkie komiksy stworzone przez Waldemara Andrzejewskiego tworzącego w złotym okresie polskiej sztuki komiksowej (koniec lat siedemdziesiątych XX wieku). Album zawiera też nigdy dotąd niewydaną opowieść Kapitan Nemo, opartą na prozie Juliusza Verne’a. Ta konkretna praca zachwyca rozmachem kadrowania i kolorem, a cały album Wehikuł czasu potwierdza, że autor był jednym z najciekawszych ilustratorów w historii polskiego komiksu. W środowisku komiksowym jego osoba też nie pozostaje bez echa.

– Komiksowa twórczość znakomitego grafika Waldemara Andrzejewskiego, szczupła objętościowo i znana dotąd głównie czytelnikom starych czasopism, „Relax” i „Alfa”. Pod względem artystycznym dorównuje najwybitniejszym dokonaniom polskich klasyków gatunku. – mówi Adam Rusek, badacz i historyk polskiego komiksu.

Jak przyznaje Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksów, Waldemar Andrzejewski nie publikował dużo, ale jego prace drukowane w pismach „Relax” i „Alfa” zawsze robiły na nim piorunujące wrażenie! W tomie znajdują się: Wojna światów, Wehikuł czasu, Kapitan Nemo, Tam gdzie słońce zachodzi seledynowo, Hasło „Słomot”, posłowie i galeria prac.

Tytuł tomu: Wehikuł czasu i inne opowieści
Scenariusz: Waldemar Andrzejewski
Rysunki: Waldemar Andrzejewski
Cena: 69,99
Liczba stron: 96
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-281-2611-4
Premiera: 28 marca 2018 r.