Kto z nas nie słyszał o krasnoludach? Jeśli jednak przed oczami macie człowieczka z wielkim toporem, który walczy z orkami – zapomnijcie o tym. W świecie wykreowanym przez Trystułę i Jasińskiego czegoś takiego nie uświadczycie. Tutaj krasnoludy pochodzą z magicznej krainy i dysponują mocami, na które ostrzą sobie zęby źli czarownicy. Jednym z takich małych człowieczków jest Nap.

W 2017 roku na polskim rynku ukazał się komiks „Krasnolud Nap. Smocza kraina”, autorstwa scenarzysty Macieja Jasińskiego oraz ilustratora Krzysztofa Trystuły. Obydwu panów możecie kojarzyć z „Ucznia Heweliusza” – zwycięskiego komiksu w konkursie na album komiksowy o życiu i twórczości gdańskiego astronoma, ogłoszony z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza. Wróćmy jednak do Smoczej Krainy. „Krasnolud Nap”  to album, który powstał jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”.

W pierwszym tomie Nap zostaje schwytany przez złego Lorda Dartora, jednak udaje mu się uciec i  na swej drodze napotyka księżniczkę Klarę i jej przyjaciela Rodericka. Nap przedstawia się jako pochodzący z królewskiego rodu. Chce wykorzystać pomoc dwojga ludzi w powrocie do Smoczej Krainy. Straszy więc, że jeśli nie znajdzie się tam przed kolejną pełnią księżyca, cały świat spowije ciemność, a magiczne stwory i niezwykłe zwierzęta stracą swoją moc.  Jak wiadomo, krasnoludy (jak mawiają mądre księgi) to z reguły osobniki kłamliwe, nieszczere i łase na nasze sakiewki. Kierując się więc logiką komiksową, oczywistym jest, że Klara od razu mu wierzy.  Trójka ta wyrusza w podróż, w czasie której zmierzą się z na wieloma niebezpieczeństwami. Trafią do tytułowej Smoczej Krainy i będą musieli wykazać się olbrzymią odwagą, aby uratować swoich bliskich. Poznamy też całą masę postaci, w tym gadającego psa Azaochanbrantariuszka (w skrócie Aza) czy mającego problemy z pamięcią krótkotrwałą smoka Kssoba.

Dlaczego jednak wspominam o komiksie, który ukazał się rok temu? A to dlatego, że niedawno pojawiła się kontynuacja, drugi tom przygód krasnoluda Napa – „Diamenty są bezpieczne”. I bez znajomości pierwszej części, niektórzy milusińscy mogą się pogubić. Szczególnie gdy na scenie zaczną się pojawiać postacie, rzucające aluzjami do minionych wydarzeń.

O czym jednak jest drugi tom? Kończy się roczna służba Napa u króla krasnoludów, więc księżniczka Klara i jej przyjaciel Roderick postanawiają odwiedzić swojego przyjaciela w Smoczej Krainie. Jednak na miejscu okazuje się, że sprawy niezwykle się skomplikowały. Nap został oskarżony o włamanie do królewskiego skarbca i tym samym towarzyska wizyta zamienia się w akcję ratunkową. Ale kto uratuje bohaterów, gdy wpadną w jeszcze większe kłopoty?

Gdy pokazałem ten komiks swojej małżonce, a potem jeszcze kilku osobom, większość z nich po ujrzeniu rysunków miała jednoznaczne skojarzenia z Asteriksem. I muszę się z tym zgodzić. Widać czy to natchnienie, czy inspirację komiksem stworzonym w latach 50. XX wieku przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo. Nie poczytuję tego jednak jako wadę. Osoby, które wychowały się na Asteriksie poczują się jak ryba w wodzie. Natomiast dla naszych milusińskich to możliwość zapoznania się ze stylem, który przez dekady bawi ludzi na całym świecie.

Przygody Napa to komiks mocno fantastyczny, gdzie nikogo nie dziwią gadające stwory czy zwierzęta, ludzie odmładzają się za pomocą magii, a przemierzanie przestworzy na grzbietach smoków to chleb powszedni. Jako że jestem wielkim fanem tych klimatów, mocno polecam ten tytuł. Wspominam jednak o tym dlatego, że wiem, iż na świecie są osoby, którym nie w smak takie podejście do fabuły. Jeżeli chcemy zarazić naszych milusińskich tym stylem opowiadania, to moim zdaniem polski komiks Trystuły i Jasińskiego może spełnić to zadanie w 100 procentach.

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Michał „Emjoot” Jankowski

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 5/2018
Język wydania: polski
Liczba stron: 40
Format: 215×290 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328127357
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,99 zł
Dla kogo: wszyscy
Wiek: 8+