Drugi tom wydania zbiorczego przygód Luca Orienta jest znacznie bardziej różnorodny niż pierwszy. Autorzy postanowili sprawdzić swoje możliwości w różnych gatunkach. Rezultat okazał się bardzo obiecujący.

Podobnie jak pierwsza odsłona tej serii, drugi tom zawiera cztery historie. Tym razem autorzy oferują prawdziwą mieszankę gatunkową. Znajdziemy tu elementy science fiction, nawiązania do historii superbohaterskich, opowieści grozy i klasyczny kryminał. Wszystko to oczywiście utrzymane jest w tonie bezpretensjonalnych historii przygodowych z wyrazistymi bohaterami na pierwszym planie. Pierwsza z opowieści stanowi domknięcie „Trylogii terangijskiej”, a w zasadzie można byłoby nawet powiedzieć, że jest zwieńczeniem wszystkich czterech opowieści opublikowanych w pierwszym tomie wydania zbiorczego. „Stalowy las” zawiera mianowicie historię o ostatecznej rozprawie z tyranem sprawującym władzę nad odległą planetą Terango, którą nasi bohaterowie odwiedzili już jakiś czas temu. Luc Orient, Hugo Kala oraz Lora wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi stawiają wszystko na jedną kartę i podejmują desperacką walkę o wolność.

Akcja trzech kolejnych opowieści rozgrywa się już na Ziemi. „Sekret 7 świateł” to historia, w której można doszukać się pewnych elementów charakterystycznych dla konwencji superbohaterskiej. Otóż Luc Orient oraz Lora w wyniku tragicznego zbiegu okoliczności zostają napromieniowani siedmioma różnymi rodzajami światła odkrytymi przez Hugona Kalę i… zyskują nadnaturalne moce. Brzmi znajomo? Oczywiście, jak na świeżo upieczonych superherosów przystało, wykorzystują je później, by czynić dobro. W trzeciej opowieści – zdecydowanie najlepszej ze wszystkich, jakie do tej pory mieliśmy okazję czytać, autorzy ewidentnie nawiązują do twórczości H.P. Lovecrafta. „Krater czarów” opowiada o tragicznych konsekwencjach zetknięcia się z kosmicznymi siłami. Oto tajemniczy meteoryt spada w okolicy położonej w górach wioski Sargoris. Nasi bohaterowie spieszą oczywiście na ratunek, ale nie spodziewają się zapewne, że czeka na nich ogromne niebezpieczeństwo. Stopniowo narasta tu atmosfera grozy, szaleństwa i tajemnicy, a to co stanowi największe zagrożenie, w zasadzie do końca pozostaje – jak u samotnika z Providence – nienazwane. Tom zamyka „Legion Przeklętych Aniołów” – nieco surrealistyczna opowieść, której okładkę zdobi najwyraźniej młody… Donald Trump. Tym razem nasi bohaterowie muszą rozwikłać zagadkę genialnych noworodków zagrażających światowemu porządkowi.

Podobnie jak w pierwszym tomie, także i tu znajdziemy tekst zawierający informacje o kulisach pracy nad tą klasyczną komiksową serią oraz garść grafik i zdjęć. Graficzna warstwa komiksu nadal prezentuje się interesująco. Co więcej, można nawet odnieść wrażenie, że rysownikowi bardzo dobrze zrobiło opuszczenie terangijskich terenów. Znacznie lepiej prezentują się bowiem albumy ukazujące ziemskie perypetie bohaterów. Szczególnie dobrze wygląda „Krater czarów” – Eddy Paape doskonale radzi sobie z górskimi krajobrazami oraz wszechobecną atmosferą grozy i tajemniczości przenikającą całą tę opowieść. Nadal świetne wrażenie robi kompozycja plansz, dynamika poszczególnych scen oraz mimika postaci. Oglądanie klasycznej, oldschoolowej kreski to prawdziwa przyjemność.

„Luc Orient” pozostaje bez wątpienia doskonałą pozycją dla wszystkich miłośników klasycznych opowieści komiksowych. Autorzy wykorzystują stworzone przez siebie postaci do eksplorowania nowych terenów i zdecydowanie wykraczają poza ramy science fiction. Okazuje się, że ta formuła rzeczywiście pozwala na swobodne czerpanie z różnych źródeł i kreowanie intrygujących historii. I na tym chyba właśnie polega siła tego komiksu. Drugi tom wydania zbiorczego jednoznacznie sugeruje, że po kolejnych odsłonach serii można spodziewać się wszystkiego, a autorzy nie mają zamiaru sztywno trzymać się jakichkolwiek ograniczeń związanych z podziałami gatunkowymi.

Dziękujemy wydawnictwu Taurus za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Paweł Ciołkiewicz

 
Tytuł: „Luc Orient. Wydanie zbiorcze. Tom 2”
Tytuł oryginału: „Luc Orient. Intégrale. Tome 2”
Scenariusz: Greg
Rysunki: Eddy Paape
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Liternictwo: Arkadiusz Salamoński
Wydawca: Taurus Media
Data polskiego wydania: 2018
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 1973, 1974, 1975, 1976
Objętość: 192 strony
Format: 215 x 290 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena okładkowa: 99 złotych