Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, ile bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć.

W ramach 3. edycji projektu zaprosiliśmy do współpracy Zośkę Papużankę, Jacka Dehnela, Mateusza Kołka i Artura Wabika. Poprosiliśmy ich, by potraktowali nasze pytania jako bazę, punkt startowy.

Opowiadania w ramach projektu ukażą się kolejno:

22 X – Artur Wabik & Mateusz Kołek – komiks

5 XI – Jacek Dehnel „Ćwiartka papieru”

19 XI – Zośka Papużanka „Józefa 22”

Będą dostępne bezpłatnie w Chederze i innych kawiarniach, barach, sklepach, restauracjach, aptekach, domach kultury, kinach i innych miejscach na terenie Krakowa, w szczególności na Kazimierzu.

Festiwal Kultury Żydowskiej i kawiarnia Cheder powstały na krakowskim Kazimierzu, z inspiracji jego historią i kulturą. Bardziej niż świętem staramy się być procesem – procesem zmian w myśleniu i postrzeganiu żydowskiej kultury oraz zmian na samym Kazimierzu. Interesuje nas twórcza praca w dzielnicy i z dzielnicą, szczególnie, że wydaje się być ona dzisiaj nieco zagubiona i coraz mniej przyjazna mieszkańcom.

3 XII 2018 ukaże się limitowana edycja książki zawierającej wszystkie 9 opowiadań, które powstały w ramach projektu „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu”.

Zośka Papużanka – ukończyła teatrologię na UJ, uczy języka polskiego w bardzo dobrej szkole. Mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami. Debiutowała powieścią Szopka, wydaną w 2012, która zyskała duży aplauz wśród krytyków literackich, popularność wśród czytelników i przyniosła Autorce nominacje do nagrody Nike i Paszportu Polityki. W 2016 ukazała się powieść On (kolejna nominacja do Paszportów Polityki), a w 2017 – Świat dla ciebie zrobiłem.

Jacek Dehnel (ur. 1980) – poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady (Larkin, James, Verdins, Fitzgerald, White), cztery powieści (Lala, Saturn, Matka Makryna, Krivoklat) i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Prowadzi bloga www.tajnydetektyw.blogspot.com i portal z kolekcją starej fotografii www.awersrewers.pl.

Mateusz Kołek (ur. 1981) – ilustrator mocno zainspirowany tradycyjną sztuką i kulturą popularną Azji, komiksami, sztuką wczesnego renesansu, słowiańskimi legendami i sowieckimi filmami SF. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi gazetami, wydawnictwami, agencjami reklamowymi i markami modowymi. Od ponad 10 lat mieszka na Kazimierzu.

Artur Wabik (ur. 1982) – artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Od 2016 r. działa na rzecz utworzenia w Krakowie Muzeum Komiksu. Kurator wystawy „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od ponad 10 lat mieszka w Podgórzu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa i realizowany pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.