Trzy duchy Tesli. Spisek prawdziwych ludzi - Okładka

Trzy duchy Tesli. Spisek prawdziwych ludzi – Okładka

Czy nie macie czasem wrażenia, że są takie serie komiksowe, które z albumu na album robią się coraz bardziej zakręcone i nieprzewidywalne? Takie, które każą podać w wątpliwość całą naszą wiedzę, którą wynieśliśmy ze szkoły? Tak właśnie czułem się po przeczytaniu komiksu „Trzy duchy Tesli”, a konkretnie jego drugiego tomu „Spisek prawdziwych ludzi”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Egmont.

SZTOKAWSKA TAJEMNICA

W pierwszym tomie opowieści o podtytule „Sztokawska tajemnica” w roku 1942 młody chłopak, Travis, spotyka niesympatycznego sąsiada, którego miejscowe dzieci uznają za diabła. Jako że młodzian w przyszłości chce być naukowcem, nie wierzy w plotki. Jednak szybko staje się świadkiem dziwnych wydarzeń.

SPISEK PRAWDZIWYCH LUDZI

W tym tomie równolegle toczy się kilka wątków. Pierwszym z nich jest historia amerykańskich żołnierzy, których samolot rozbił się na Pacyfiku, a konkretnie na Wyspach Salomona. Jeden z nich na skutek nieprzewidzianych i tajemniczych okoliczności trafia do japońskiego naukowca. Drugi wątek to historia Tesli, Travisa i laboratorium kryjącego nieprzebrane skarby nauki. Co więcej, obydwa wątki powoli zaczynają się do siebie zbliżać. Jednocześnie na usta ciśnie się coraz więcej pytań, na które wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi. Zakończenie pozostawia stan kompletnego niedosytu. Poza tym, że stanowi przykład niemal klasycznego cliffhangera, czyli dramatycznego, trzymającego w napięciu finału, to jeszcze stawia przed nami kolejne pytania.

Trzy duchy Tesli. Spisek prawdziwych ludzi - Plansza przykładowa

Trzy duchy Tesli. Spisek prawdziwych ludzi – Plansza przykładowa

ALBUM TRZYMA POZIOM

Seria jest dziełem dwóch francuskich autorów – scenarzysty Richarda Marazano (współtwórcy ponad czterdziestu cykli historycznych, przygodowych i fantastycznych) oraz rysownika Guilhema, który zilustrował trzy cykle, w tym wysoko cenioną serię humorystyczną „Space Mounties”. Guilhem i Marazano po raz kolejny pokazali klasę, prezentując komiks trzymający równy i wysoki poziom. Rysunki wciąż są narysowane ze zmysłem, bardzo dobrze oddają zarówno ruch, jak i mimikę postaci. Emocje malujące się na twarzach są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. To dla mnie wielki plus. Kolorystyka została utrzymana – to nadal ciemne i mroczne barwy znakomicie oddające atmosferę Nowego Jorku lat 40. XX wieku.

Co do wydania – dostajemy ponownie cienki album na papierze najwyższej jakości. Pięćdziesiąt sześć stron to wciąż mało, ale z drugiej strony przedstawiona historia jest zawiła i trzymająca w napięciu. Niewątpliwie jednorazowo dłuższa opowieść mogłaby być nie do przejścia dla niejednego czytelnika. Niemniej jednak jestem ciekawy, czy za jakiś czas nie dostaniemy wszystkich albumów tego komiksu w jednym wydaniu zbiorczym w twardej oprawie. Bezspornie, to oczywiście moje gdybanie, ale jeśli taka edycja pojawiłaby się w Polsce, byłbym jedną z pierwszych osób, które by ją kupiły.

Trzy duchy Tesli. Spisek prawdziwych ludzi - Plansza przykładowa

Trzy duchy Tesli. Spisek prawdziwych ludzi – Plansza przykładowa

CHCĘ WIĘCEJ

Trzy duchy Tesli. Spisek prawdziwych ludzi” to drugi tom serii łączącej science-fiction z grozą, kryminałem i opowieścią szpiegowską. Nie ma tutaj nic, czego bym nie lubił. Są wynalazki, klimat steampunka, II wojna światowa, no i Tesla! A jeśli do tego dorzucimy tajemniczych badaczy, z których większość już nie żyje – przynajmniej z medycznego punktu widzenia… Robi się ciekawie. Nie chcąc za dużo zdradzać, powiem tylko tyle, że w tle po raz kolejny mamy jeden z największych naukowych konfliktów w historii. Ale o tym, między kim a kim się on toczy, musicie przekonać się sami. Ja bardzo polecam ten tytuł.

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Michał „Emjoot” Jankowski

Tytuł oryginalny: Les trois Fantômes de Tesla: La conjuration des humains véritables
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Rok wydania oryginału: 2018
Kategoria: Komiksy sensacyjne i kryminalne
Wydawca: Egmont
Data wydania polskiego: 5.12.2018
Język wydania: polski
ISBN-13: 9788328126961
Liczba stron: 56
Wymiary: 21,6 x 28,5 cm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dla kogo: nastolatek i dorosły
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,99 zł