Tytuł: Artemizja

Artemizja - okładka

Artemizja – okładka

Autor: Tamia Baudouin, Nathalie Ferlut

Tłumaczenie: Olga Mysłowska

Premiera: 24 kwietnia 2019

stron: 102

Oprawa: twarda

Cena: 49,90 zł

Niezwykłe losy niezależnej kobiety i bezkompromisowej artystki. Życie Artemizji Gentileschi zapisane w obrazach. Fascynująca historia jednej z pierwszych malarek Europy, postaci mało znanej szerszej publiczności.Wyrazista bohaterka z czasów baroku, kobieta o feministycznych przekonaniach

W dniu, w którym Artemizja Gentileschi głośnym krzykiem oznajmia swoje przyjście na świat, Caravaggio zaczyna osiągać pozycję jednego z najważniejszych malarzy epoki. Orazio, ojciec dziewczynki, należy do grona jego uczniów. Nie osiągnie sławy swojego mentora, ale on  i jego synowie będą utrzymywali się z obrazów.

Na początku XVII wieku malarstwo jest sztuką zarezerwowaną dla mężczyzn: kobieta nie może zostać członkiem Akademii, ani podpisywać obrazów nawet jeśli jest ich autorką. Nie może brać za nie pieniędzy. A właśnie tym chce zajmować się Artemizja obserwująca ojca  i braci, sprzątająca w ich pracowni, myjąca pędzle, którymi potrafi posługiwać się nie gorzej niż oni.

Artemizja

Artemizja

Droga do spełnienia marzeń będzie jednak długa i niezwykle trudna. W jej trakcie Artemizja będzie poniżana, wyśmiewana, gwałcona. Potrzeba będzie wiele siły oraz determinacji  w walce o sprawiedliwość i przełamywanie społecznych barier.

Akcja powieści graficznej z tekstem Nathalie Ferlut i ilustracjami Tamii Baudouin, rozpoczyna się w 1638 roku, gdy Artemizja wyrusza w podróż z Rzymu do Londynu, by spotkać się ze swoim chorym ojcem, który został zatrudniony na dworze Stuartów. Wypytywana o przeszłość przez swoją 18-letnią córkę Prudenzię, relacjonuje jej swoje życie w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Artemizja

Artemizja

„Artemizja” Nathalie Ferlut i Tami Baudouin to świetnie udokumentowany i napisany portret niezależnej kobiety o wielkim talencie, która namalowała jedne z najwybitniejszych obrazów epoki baroku. 

Tamia Baudouin / rysunki

Studia artystyczne rozpoczęła od dwóch lat spędzonych w szkole im. Emile’a Cohla, następnie kontynuowała naukę w brukselskiej Ecole Superieure des Arts Saint-Luc. Obecnie w całości pochłania ją rysowanie. Specjalizuje się w komiksie, ale pracuje też nad zleceniami ze świata mody. Jest wielką fanką komiksów – oprócz ich tworzenia bardzo dużo czyta, nie zwracając uwagi, czy to tytuły niezależne, czy z głównego nurtu. Mieszka w Japonii.

Artemizja

Artemizja

Nathalie Ferlut / scenariusz

Urodziła się 26 listopada 1968 roku na południu Francji. Po maturze ze sztuk plastycznych w Nîmes studiowała w Montpellier na wydziale literatury, gdzie zdobyła dwa dyplomy: z historii sztuki oraz technik audiowizualnych. Od 10 lat mieszka w Angoulême, gdzie zaczynała od wizyt w pracowni komiksowej miejscowej szkoły plastycznej. Przez chwilę pracowała przy filmach animowanych, jest też autorką wielu plakatów, grafik i kartek okolicznościowych, a także ilustracji publikowanych co miesiąc w magazynie „Journal de Minnie”. Od 1990 roku regularnie udziela się w licznych inicjatywach poświęconych komiksowi, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Pisze scenariusze i rysuje. Wielbicielka czarno-białego kina oraz staromodnych komedii muzycznych („Deszczowa piosenka”!), uwielbia Joséphine Baker, a także piosenkarza i kompozytora Charlesa Treneta, któremu kiedyś chciałaby poświęcić komiks.