„God Country” od Image Comics to dramat przygodowy w konwencji fantasy. Historia rozdartej koszmarem choroby nestora rodziny, której niebo dosłownie wali się na głowę. Wraz z firmamentem prosto w dach ich teksańskiej chaty wbija się stwór z piekła rodem i niebiańska broń. Świadome ostrze, niosące ze sobą o wiele więcej niż niebieski blask klingi i możliwości zaczepno-obronne.

 

GRAJĄCY MIECZ

 

Emmet Quinlan, emeryt z Teksasu, toczony jest straszliwą chorobą Alzheimera, która odebrała mu kontakt z rodziną. Teraz zabiera mu też kontakt z resztą świata, przez co opieka nad nim staje się coraz większym ciężarem dla jego syna, Roya. Wraz z żoną Janey i małą Dee starają się robić dobrą minę do złej gry. Jest to niestety coraz trudniejsze wraz z kolejnymi atakami demencji Emmeta, które nieraz musi już pacyfikować policja.

 

Na tę właśnie rodzinę, walczącą z bardzo ludzkim dramatem, spada nagle wybitnie nadludzki czynnik. Rodzinny dom zostaje rozerwany przez wielkie tornado przynoszące ze sobą żywą broń. Świadomy, olbrzymi miecz, Boga Ostrzy o imieniu Valofax. Gdy Emmet chwyta jego rękojeść, choroba znika. Jego umysł jest znów czysty, a ciało staje się nośnikiem mocy boskiej klingi. Tyle że jest to potęga, o którą bardzo szybko ktoś się upomni.

 

SZYBKA MITOLOGIA

 

Przedstawiona dotychczas historia prowadzona jest dynamicznie, pełna żywych kolorów. Obejmuje zakres pierwszego zeszytu „God Country”. Cała kolekcja jest zamkniętą opowieścią, oryginalnie wydaną w pięciu częściach. Jednak wraz z przybyciem Aristusa, postaci związanej z boskim mieczem, tempo znacznie zwalnia. Długa ekspozycja historii broni i jej twórców w jasnych barwach staje się wyraźnym kontrapunktem dla poprzednich stron. Te, jak i nadchodzące, pełne będą ciemnoniebieskich szaleństw, latających fragmentów i walczących postaci.

 

I chociaż walki zajmują około połowy komiksu, to bierze w nich udział zaskakująco mało walczących. Cały panteon pomniejszych wrogów to w sumie dwóch braci. Jeden z nich to bóg wojny z wielkim młotem, drugi jest władcą umarłych, korzystającym z podstępów i manipulacji. Nad nimi stoi już jedynie Odyn, tutaj zwany Attümem. To właśnie on wykuł Mjolnifaxa w sercu gasnącej gwiazdy i teraz musi go odzyskać, by uratować swój ginący świat.

“DEUS” EX MACHINA

 

Konflikt staje się tu więc oczywisty ‒ Valofax jest dla Emmetta jedyną drogą do zdrowia psychicznego i bycia częścią swojej rodziny. Z drugiej strony stanie grupa bogów, którzy walczą o istnienie swojego własnego świata. I o ile graficznie Geoff Shaw stworzył coś naprawdę interesującego, to historia ma swoje minusy.

 

Donny Cates to doświadczony scenarzysta, który razem z Shawem pracował już przy kilku pozycjach, m.in. od Marvela (przy tytule „Thanos”). Fabuła „God Country” kształtuje się jednak dziwnie. Toczy się w nierównych zrywach a świat przedstawiony wydaje się być na siłę okrojony. Dostajemy niezbędne minimum bohaterów, starcia między nimi też wydają się być bardzo lakoniczne. Rola Emmetta jest tu wręcz ironiczna ‒ miecz dosłownie wykorzystuje starca do walki. Możliwości samego Valofaxa, bez dzierżyciela, też nie są do końca jasno wyjaśnione. Czasem w trakcie czytania miałem wrażenie, że wcześniej ustalone reguły są ad hoc zmieniane. Nagłych zmian zasad jest kilka, co tylko potęguje poczucie zagubienia.

KTO MIESZKA W KRAJU BOGÓW?

 

Dlatego nie mogę się zgodzić z licznymi głosami zachwytu nad dziełem od Kboom. Pomysł wydaje się interesujący, kreska również jest dynamiczna i dosadna. Dramat rodzinny i rozterki Emmetta są wiarygodne i bardzo ludzkie, opowiedziane autentycznie i nawet poruszająco. Z drugiej strony morał całej części nadnaturalnej wydaje się kompletnie niejasny. Rola ludzkich bohaterów jest nawet mniej niż przedmiotowa. Ogólny wniosek, jaki można wyciągnąć, dotyczy oczywiście wartości, którym warto hołdować. Nie jestem jednak przekonany, czy komiks pokazał to w dobry sposób.

 

Dziekujemy wydawnictwu Kboom za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

 

  • Format:180×275 mm
  • Liczba stron:184
  • Oprawa:twarda
  • Papier:kredowy
  • Druk:kolor
  • ISBN-13:9788395172182
  • Data wydania:29 maj 2019