Baboon - okładka

Baboon – okładka

Jak znaleźć pierwszy komiks dla dzieci? „Baboon!” wydany w maju 2019 przez Timof Comics (dawniej Timof i cisi wspólnicy)  to idealna pozycja na początek przygody z obrazkowymi historyjkami. Fabuła zrozumiała nawet dla kilkulatków (ale nie naiwna!) oraz przepiękne ilustracje sprawią przyjemność także dorosłym odbiorcom.

Historia jest prosta i urocza – młody pawian Baboon wychowany przez lamparcicę zakochuje się w pięknej samicy swojego gatunku. Niestety, o wybrankę jego serca przyjdzie mu zawalczyć z innymi samcami, w czym pomoże mu stara małpa i jej kung-fu.

Baboon – komiks bez słów

Na 120 stronach nie padają żadne słowa, ale nawet sześciolatka bez problemu jest w stanie zrozumieć sekwencję zdarzeń i towarzyszące zwierzętom emocje. Z pomocą komiksu można z łatwością wskazać dziecku kilka pokrzepiających prawd – mimo przeciwności losu nasz bohater walczy o to, co dla niego istotne, nie poddaje się presji grupy, nie unika konfrontacji. Czuje, że jest inny od reszty pawianów, więc przy wsparciu autorytetu szuka swojej prawdziwej tożsamości. Baboon to także książka o odwadze i trosce o innych. Bywa brutalnie, ale taki jest też świat zwierząt. Jak mówi zapowiedź na okładce, „uniwersalny język zwierząt nie potrzebuje słów”, żeby zrozumieć przesłanie.

Baboon - przykładowa plansza

Baboon – przykładowa plansza

Czy to tylko komiks dla dzieci?

Przyznaję, że sięgnęłam po tę pozycję właśnie w takim celu – niech wreszcie córka ma coś, co może oglądać bez mojej pomocy! I udało się, bo po naszym pierwszym wspólnym czytaniu sześciolatka wciąż z zainteresowaniem przeglądała na nowo karty, a na drugi dzień „przeczytała” komiks SAMA młodszej siostrze. Pod tym względem to świetny wybór na pierwszy komiks dla dziecka.

Ale i ja z przyjemnością wracam do tej książki, głównie ze względu na wyraziste, piękne rysunki. Każdy pawian ze stada ma swoją mimikę i posturę, autor świetnie pokazuje zwierzęce zaskoczenie, radość, niechęć, ból. A do tego początek, gdy Baboon w dramatycznych okolicznościach trafia pod opiekę lamparcicy, potrafi wzruszyć serce matki…

Baboon - przykładowa plansza

Baboon – przykładowa plansza

Współpraca Pau z Timof Comics

Pochodzący z Majorki Pau Rodríguez Jiménez-Bravo jest znany w Polsce z Sagi o Atlasie i Axisie (2011 rok) oraz Wyspy kamieni (2014). A jednak rysowanie „Baboon!” Pau rozpoczął wcześniej, bo w 2008, nie znalazł jednak dla niego wydawcy. Po zakończeniu Sagi uruchomił konto na Patreonie, gdzie dzięki wsparciu czytelników i sponsorów  mógł ukończyć historię o młodym, odważnym pawianie. Pierwszym wydawcą został właśnie Timof Comics Pawła Timofiejuka. Raczej nie będzie problemu z dystrybucją takiego „polskiego komiksu” za granicę, w końcu nie trzeba nic tłumaczyć!

Jak powstają komiksy?

A na końcu smaczek, który mnie urzekł – ostatnie strony poświęcone są „próbnym rysunkom”. Widzimy ewolucję kreski i zmieniających się z nią bohaterów. Ba, są nawet zdjęcia podobizny glinianego Baboona. Świetne do przekazania najmłodszym pociechom tego, że one także mogą tworzyć swoje własne historie i – tak jak Baboonowi – nie wszystko musi im się od razu udać.

Baboon - przykładowa plansza

Baboon – przykładowa plansza

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji wydawnictwu Timof Comics.

Martyna Szulc

Scenariusz i rysunki: Pau
Cena: 49 zł
ISBN: 978-83-66347-02-1
Format: 165 × 230
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 120
Druk/barwność: kolor
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy (dzieci!)
Komiks nr 281
Wydanie: I
Data wydania: 27 maja 2019