Tfwiki.net/ From The Transformers (Marvel UK) #184, "Space Pirates!" (Part 3), page 8, panel 5.

Tfwiki.net/ From The Transformers (Marvel UK) #184, „Space Pirates!” (Part 3), page 8, panel 5.

Słyszysz Transformers, myślisz pewnie o Bumblebee, Optimusie Primie, Megatronie i o kilku innych najpopularniejszych postaciach. Tych, które najczęściej przewijały się na kartach komiksów czy w odcinkach kreskówek. To jednak bardzo bogate uniwersum i znalazło się w nim miejsce chociażby dla Wheeliego – robota, który mówił wierszem.

Opowiem wam dziś historię pewnego autobota,

Którego dopadła kiedyś spiekota.

Przez to, że obwody mu się przepaliły,

to wszystkie słowa mu się pomyliły.

Potem wierszem zaczął mówić składnie,

I tak do dziś wychodzi mu to całkiem zgrabnie.

Mocne rymy częstochowskie, wiem, ale mniej więcej tak mówił Wheelie, a powyższy wierszyk nieco oddaje jego historię.

„Nieco” bowiem jest zbitką elementów z różnych jego wersji. Nasz bohater pojawiał się w większości uniwersów Transformers od początku istnienia marki. W amerykańskich i japońskich kreskówkach z lat 80., a także wielu komiksach. Od tych wydawanych przez Marvela 30 lat temu, poprzez wersję wydawnictwa Dreamwave, aż po IDW. I tylko w dwóch z nich mały autobot nie mówił wierszem. Zdaniem wielu fanów proporcje powinny być odwrotne.

Czemu Wheelie rymuje?

Czasem pytanie o powód pozostaje bez odpowiedzi, czasem to kwestia długiego osamotnienia na obcej planecie. Innym razem to wina tego, że Wheelie jest… dzieckiem i w ten sposób objawia się jego dziecinna natura.

Najlepiej to chyba wyjaśniono w komiksach publikowanych przez IDW. W ramach uniwersum ten pomarańczowy maluch dostał własny numer (tzw. spotlight), w którym przedstawiono jego genezę.

The Transformers: Spotlight , "Wheelie"

The Transformers: Spotlight , „Wheelie”

Tu również pojawia się wątek walki o przetrwanie i wieloletniej samotności, ale okazuje się, że rymowanie to nie efekt bycia niespełna rozumu. Po latach na planetę, na której Wheelie jest uwięziony, trafia przedstawiciel innej rasy, niejaki Varta, który mówi tylko i wyłącznie wierszem. W trakcie wspólnej pracy nad statkiem, którym mogliby uciec, autobot przejął od niego ten zwyczaj.

The Transformers: Robots in Disguise #6, "Syndromica (1)"

The Transformers: Robots in Disguise #6, „Syndromica (1)”

Rymowanie Wheeliego stało się gagiem w wielu różnych wersjach franczyzy. Okazało się z czasem, że jego mowę albo się kocha, albo nienawidzi. Chyba więcej jest tych, którzy rymowanki kochają, bowiem wpis o postaci na transformersowej Wikipedii jest zapisany cały wierszem. Raz lepiej, raz gorzej, ale cały i zaczyna się tak:

Tfwiki.net wpis o Wheeliem

Tfwiki.net wpis o Wheeliem

Z ciekawostek warto wspomnieć, że Chris Ryall, wydawca i redaktor naczelny wydawnictwa IDW, przed premierą zeszytu „The Transformers: Spotlight: Wheelie” udostępnił na swoim blogu taki oto fanart:

Chris Ryall; źródło: ryalltime.blogspot.com

Chris Ryall; źródło: ryalltime.blogspot.com

W pierwszym uniwersum Transformers od wydawnictwa IDW Wheelie miał się całkiem dobrze. I pomimo swojego niewielkiego rozmiaru brał udział w licznych przygodach (m.in. ratował świat). Czy powróci w nowej odsłonie? Są tacy, którzy chcieliby o nim zapomnieć, ale ja mam nadzieję, że tak!

Chcesz dowiedzieć się więcej o Transformerach? Sprawdź 75 numer KZ – Wielkie roboty, w którym poświęciliśmy im nieco miejsca.