Hawkeye z Marvel Comics nie kojarzy się na co dzień nikomu z muzyką, bo czemu miałoby być inaczej? Jednak są przynajmniej dwie rzeczy, które powodują, że takie skojarzenie może się pojawić. Po pierwsze to playlisty Davida Aji, rysownika serii wydanej w ramach Marvel Now, a po drugie Jeremy Renner, który odgrywa Hawkeye’a w MCU.

Postać Hawkeye’a stworzyli Stan Lee i Don Heck w latach 60. ubiegłego wieku. Po raz pierwszy pojawił się w 57 zeszycie „Tales of Suspense” (wrzesień 1964 r.), jako złoczyńca. Jednak już kilka miesięcy później, w 16 zeszycie serii „Avengers” (maj 1965 r.), dołączył do tych dobrych.

Na przestrzeni lat Hawkeye pojawiał się w wielu przygodach Avengers, był ważnym członkiem zespołu. Chociaż nie zawsze brano go zbyt poważnie. Wszak ma tylko łuk i strzały, gdzie mu tam do tych, którzy obdarowani są mocami. Jednak nigdy nie został zapomniany, doczekał się także kilku własnych serii komiksowych.

Najsłynniejszą była ta wspomniana na początku – publikowana w ramach linii wydawniczej Marvel Now, którą nie tak dawno wydał u nas Egmont. Za scenariusz odpowiadał Matt Fraction, a za rysunki hiszpański rysownik David Aja. Ich wspólna praca spotkała się z dużym uznaniem i fantastycznym odbiorem zarówno wśród fanów, jak i krytyków. Seria ta była wielokrotnie nominowana do nagród Eisnera i Harveya, kilka z nich przy tym wygrywając głównie za stronę wizualną. I nic dziwnego.

Jednak Aja nie ograniczył się do rysowania komiksu. Chciał oddać dodatkową warstwę dla czytelnika w trakcie lektury. Dlatego, do 12 z 22 zeszytów serii przygotował playlisty z muzyką. Sporo tu jazzu, nieco Franka Zappy, ale znalazło się także miejsce m.in. dla ścieżek dźwiękowych z „Brudnego Harry’go” i „Dziecka Rosemary”. Playlisty dostępne są dla każdego, to ma ochotę poczytać serię przy dobrej muzyce. Możecie je znaleźć na Spotify i na YouTube. Osobiście polecam Spotify, bo z YT piosenki czasem znikają, co dotknęło także playlisty Aji.

 

Muzyczny Hawkeye z MCU

I początkowo ten wpis na tym miał się zakończyć. Jednak niedawno swoją muzyczną stronę pokazał światu Jeremy Renner, czyli odtwórca roli Hawkeye’a z MCU. W tym kontekście rzecz warta odnotowania.

Aktor wypuścił w zeszłym tygodniu wideo do swojego singla Main Attraction. W klipie tym wystąpił także Taika Waititi, reżyser „Thor: Ragnarok” (i wielu innych świetnych filmów), który tańczy przebrany za hot doga. Całość możecie zobaczyć poniżej:

Ci fani Marvela, którzy śledzą każdy rodzaj materiału promocyjnego mogą pamiętać, że Renner śpiewał już wcześniej. W parodii piosenki „Thinking Out Loud” Eda Sheerana, zdradzał światu, że on także ma „moce”, które zasługują na uznanie.