Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (MFKiG 2019) odbędzie się w nowej lokalizacji, w hali Expo-Łódź, przy alei Politechniki 4 w Łodzi, w dniach 28-29 września. Wśród gości pojawią się między innymi John Higgins, John Layman, Cyril Pedrosa, Grażyna i Zbigniew Kasprzak oraz Grzegorz Rosiński. Łącznie w programie znajdzie się ponad 100 artystów z Polski i zagranicy, strefa autografów, warsztaty, turnieje, dyskusje, prelekcje i konkursy. Organizatorzy zadbali także o szereg jubileuszowych niespodzianek. –To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę! –mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu.
Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek 27 września w EC1 Łódź uroczystym otwarciem wystaw. – Najważniejszy będzie wernisaż wystawy „Sztuka DC. Świt superbohaterów”, przygotowanej przez EC1 Łódź i Art Loudique Le Musée – mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.– Wystawa, na którą składają się m.in. oryginalne plansze komiksowe twórców z DC Comics oraz rekwizyty i kostiumy z filmów wytwórni Warner Bros ukazuje historię i fenomen takich postaci jak Superman, Batman i Wonder Woman – dodaje Radoń.
Ponad 1000 m2 zorganizowanej strefy targowej, 4 sale konferencyjne dla 120 osób każda, aula główna na 460 osób oraz przestronne foyer z powierzchniami, do tego ponad 100 gości –rysowników, scenarzystów, ponad 20 tysięcy odwiedzających rocznie, wystawy, warsztaty –tak na przestrzeni 30 lat rozrosła się marka największej w Europie Środowo-Wschodniej imprezy poświęconej komiksom!
MFKiG 2019 – co nas czeka?
–Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze obchodzimy jubileusz 30-lecia Festiwalu i jest to świetna okazja do podsumowań i refleksji na temat kondycji światowego i polskiego komiksu, który w tym roku świętuje stulecie swojego istnienia! Z tej okazji zaprezentujemy wystawę 100 kadrów na 100-lecie polskiego komiksu. Międzynarodowy charakter będą miały z kolei wystawy komiksu czeskiego oraz The Lisbon Studio, portugalskiego kolektywu artystycznego, którego artyści pojawią się także na festiwalu – mówi dyrektor festiwalu Adam Radoń. – Przyjemnym zaskoczeniem będzie też zupełnie nowa przestrzeń, którą przygotowaliśmy w tym roku. To hala Expo mieszcząca się przy al. Politechniki, a zatem doskonała lokalizacja blisko centrum miasta i z wygodnym dojazdem z Dworca Kaliskiego i Fabrycznego, co powinno ucieszyć zarówno mieszkańców Łodzi, jak i naszych gości przyjezdnych. To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę!– dodaje Radoń.
Festiwalowa publiczność spotkać będzie mogła gwiazdy polskiego i światowego komiksu. Wśród nich znajdzie się światowej sławy polski artysta Grzegorz Rosiński – rysownik między innymi kultowej serii komiksowej o przygodach Thorgala czy albumów Szninkiel i Zemsta Hrabiego Skarbka, Zbigniew Kasprzak, znany z serii Yans, Podróżnicy czy Halloween Blues, którego najnowszym dziełem, wydanym równocześnie w Belgii i Polsce w 2019 roku, jest rozgrywający się w czasach wojny 30-letniej Bez twarzy. Na Festiwalu zobaczymy także Grażynę Kasprzak (pseudonim Graza), autorkę kilkudziesięciu projektów scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, operowych i baletowych oraz Katarzynę Niemczyk –polską rysowniczkę rysującą dla wydawnictwa Marvel serię Mockingbird, dotąd niewydaną w Polsce, mającą premierę swoich komiksów na tegorocznym festiwalu. Z gwiazd zagranicznych warto wymienić Johna Higginsa, kolorystę kultowych Strażników i Batman: Zabójczy żart do scenariuszy Alana Moore’a i rysownika komiksów takich komiksów jak Sędzia Dredd i Szok przyszłości, Johna Laymana, scenarzystęChew, Wiecznego Batmana, Detective Comics, Predator vs. Judge Dredd vs. Aliens, Micka McMahona, rysownika Sędzia Dredd: Kompletne akta orazSlaine, czy Cyrila Pedrosę, rysownika Trzech cieni, Równonocy, Portugalii, Złoty wiek. Do Łodzi zawita także reprezentacja The Lisbon Studio: Marta Teives (Powroty), Nuno Saraiva (A wszystko to fado!), Ricarda Cabral i João Tercio.
MFKiG 2019 – poszerzenie formuły
– To tylko wybrane punkty programu, w zanadrzu mamy jeszcze kilka niespodzianek dla uczestników Festiwalu, o których będziemy sukcesywnie informować. Łącznie w ciągu dwóch dni publiczność poza spotkaniami z artystami i udziałem w warsztatach i panelach będzie mogła zobaczyć dziesięć wystaw i kilka wydarzeń specjalnych. Jak co roku przyznamy też nagrody – w konkursie na krótką formę komiksową, nagrody popkulturowe Misie oraz Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu, nagrodę dla Najlepszego Polskiego Albumu oraz nagrodę dla Najlepszego Wydawcy w minionym roku. Pełen program z listą gości oraz opisem wystaw zostanie ogłoszony we wrześniu – zapowiada Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny festiwalu.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku festiwal odwiedziło ponad 20 tys. uczestników. W 2019 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier elektronicznych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu czy premiery nowych tytułów. Po raz kolejny festiwal stawia na wolne granie dla publiczności w takie gry, jak Fortnite, League of Legends, Gwint, Wiedźmin 3, Super Mario Maker2 oraz The Legend of Zelda: Link’s Awekening, a także gry retro i VR.Od wielu lat podczas Festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, bitewnych i karcianych. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Bilety w cenie od 10 do 40 zł można zakupić na stronie https://bilety.ec1lodz.pl lub bezpośrednio na miejscu w trakcie Festiwalu.