"Gideon Falls 2" - okładka

„Gideon Falls 2” – okładka

Gideon Falls” od wydawnictwa Mucha Comics to mój osobisty numer jeden ubiegłego roku. Świetnie napisani bohaterowie, tajemnica, genialne rysunki ‒ to wszystko sprawiło, że Jeff Lemire kupił mnie swoją opowieścią od samego początku. Z niecierpliwością czekałem więc na drugi tom historii Nortona i ojca Willfreda. Czarna Stodoła się odrodziła i zaprasza was do środka. Tylko czy będziecie mieli odwagę przekroczyć jej próg?

GIDEON FALLS I KOLEJNE TAJEMNICE

W pierwszym tomie poznaliśmy ojca Willfreda, księdza wysłanego do miasteczka Gideon Falls, żeby przejąć parafię po swoim poprzedniku. Pojawił się też Norton, schizofrenik, którego nawiedzają sny o tzw. Czarnej Stodole. To właśnie głównie na nim skupia się drugi tom zatytułowany „Grzechy pierworodne”. Autor przenosi nas w przeszłość, do początków powstania tajemniczego obiektu, a także do dzieciństwa Nortona. Jednak nie wszystko jest takie, jakie się wydaje.

"Gideon Falls 2" - przykładowa strona

„Gideon Falls 2” – przykładowa strona

Jeff Lemire stopniowo odkrywa karty, budując mroczną i zagadkową historię, która przez cały czas trzyma w napięciu. Jak wspomniałem, nic nie jest tutaj oczywiste. Fabuła nie stoi w miejscu, a z każdą ujawnioną tajemnicą otrzymujemy kolejne. Interesujące jest nie tylko to, czym tak naprawdę jest Czarna Stodoła, lecz także przeszłość Nortona. Zagadką jest także rola, jaką odgrywają w tym wszystkim zwierzchnicy ojca Willfreda. No i nie można też zapomnieć o Roześmianym Człowieku, który prześladuje naszych bohaterów.

CZARNA STODOŁA PRZERAŻA

Pod względem graficznym bez zmian. Rysunki, za które odpowiada Andrea Sorrentino i kolorysta Dave Stewart, są mroczne, niepokojące i fantastycznie współgrają z opowiadaną historią. Szczegółowość twarzy i mimika bohaterów tylko pogłębiają nasze doświadczenie z lekturą.

"Gideon Falls 2" - przykładowa strona

„Gideon Falls 2” – przykładowa strona

Również bez zmian, jeżeli chodzi o polskie wydanie. Twarda oprawa, powiększony format i świetne tłumaczenie Jacka Drewnowskiego, czego chcieć więcej? Niestety, zawiedzeni będą fani materiałów dodatkowych. W tomie znajdziemy jedynie pomniejszone okładki alternatywne, które zmieściły się na zaledwie dwóch stronach. Tak jest też ponoć w oryginale. No i ten tom jest cieńszy od poprzedniego, ma 136 stron.

JEFF LEMIRE I JEGO KOLEJNY MAJSTERSZTYK

Gideon Falls” to wciąż fantastyczny komiks, pełen tajemnic, mrocznego klimatu i świetnie napisanych postaci. Jeff Lemire kolejny raz stworzył tytuł, który będę śledził z wypiekami na twarzy. Naprawdę nie mam się tutaj do czego przyczepić. Kocham takie historie i z niecierpliwością czekam na kolejny tom, który może trochę namieszać w temacie Czarnej Stodoły. Na to szczerze mówiąc liczę.

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Scenariusz: Jeff Lemire

Rysunki: Andrea Sorrentino

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski

Wydawca: Mucha Comics

Data wydania: grudzień 2019

Liczba stron: 136

Format: 180 x 275 mm

Oprawa: twarda

Druk: kolor

Cena: 59,00 zł