"Porcelana 1" - okładka

„Porcelana 1” – okładka

„Porcelana” to nowy tytuł od wydawnictwa Non Stop Comics, który dotarł do nas z rynku brytyjskiego. Scenarzystą jest Benjamin Read, a pomysł na komiks powstał w jego śnie. Bohaterką jest Mała, bezdomna dziewczynka, której życie zmienia się diametralnie za sprawą tajemniczego dżentelmena uważanego za złego maga. Jednak nie wszystko jest takie, jakie się wydaje.

Dziewczynka i porcelana

Jak już wspomniałem, bohaterką „Porcelany” jest Mała, dziewczynka należąca do gangu bezdomnych opryszków. Kiedy pewnej nocy zostaje zmuszona, żeby włamać się do domu człowieka uważanego przez wszystkich za złego maga, jej życie zmienia się w mgnieniu oka. Czarnoksiężnik jest w rzeczywistości alchemikiem, który potrafi tchnąć życie w porcelanę, tworząc z niej najróżniejsze rzeczy. Zaintrygowany postawą i przejęty losem małej dziewczynki postanawia zaoferować jej dom. Ma tylko jedną prośbę, nie może ona przekroczyć progu jednego z pomieszczeń znajdujących się w jego warsztacie. Nigdy. Tak oto zaczyna się historia Małej i Wuja, która jest urocza, zabawna, ale też smutna i odrobinę przerażająca.

"Porcelana 1" - przykładowa strona

„Porcelana 1” – przykładowa strona

Historia pełna uczuć

„Porcelana” jest bardzo przyjemnym komiksem. Niemal natychmiast poczułem sympatię do Małej i tajemniczego alchemika, który kazał nazywać się Wujem. Codzienność dziewczynki była trudna, a członkowie ulicznego gangu, do którego należała, wcale jej nie ułatwiali. Kiedy Mała zamieszkała pod dachem alchemika, tchnęła życie w jego posiadłość, a on sam, dotychczas zajęty głównie pracą, odzyskał radość, którą stracił po śmierci żony. Relacje pomiędzy dwojgiem bohaterów wydają się bardzo szczere i prawdziwe. Kiedy dziewczynka odkrywa sekret Wuja, a opowieść zmienia się niemalże w horror, emocje sięgają zenitu. Wtedy naprawdę można poczuć smutek i złość, które oplatają bohaterów. Benjamin Read wspaniale poradził sobie w tym aspekcie.

"Porcelana 1" - przykładowa strona

„Porcelana 1” – przykładowa strona

„Porcelana” równie mroczna co piękna

Równie dobrą pracę wykonał Chris Wildgoose odpowiedzialny za rysunki. Jego kreska jest nadzwyczaj szczegółowa, przejrzysta, a dokładność, z jaką rysuje postaci, doskonale pomaga w przekazaniu czytelnikowi uczuć bohaterów. Kolorystyka rysunków to również bardzo wysoki poziom. Kiedy trzeba, jest naprawdę mrocznie i przerażająco, a kiedy indziej bardzo przyjemnie, wręcz uroczo.

Komiks został wydany przez Non Stop Comics w twardej oprawie i formacie bardzo zbliżonym do komiksów frankofońskich. W materiałach dodatkowych znajdziemy szkice wraz z objaśnieniami Chrisa Wildgoose’a. Jest ich całkiem sporo, chociaż zajmują zaledwie kilka stron. Za tłumaczenie odpowiada Paulina Braiter, więc jest naprawdę dobrze.

„Porcelana: Dziewczynka” to pierwszy z trzech tomów naprawdę ciekawej i przyjemnej serii. Mroczna, tajemnicza, a zarazem pełna ciepła i uczuć historia Małej i Wuja to rzecz naprawdę warta polecenia.

Maciej Skrzypczak

Scenariusz: Benjamin Read

Rysunki: Chris Wildgoose

Tłumaczenie: Paulina Braiter

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: marzec 2020

Liczba stron: 112

Format: 215 x 280 mm

Oprawa: twarda

Druk: kolor

Cena: 55,00 zł