Super Naukoledzy - okladka

Super Naukoledzy – okładka

Pora rozprawić się ze złem i występkiem! Uratować świat i załatać dziury w czasoprzestrzeni! Jacy herosi podejmą to wyzwanie? Amerykańscy trykociarze? Nie! Super Science Friends, czyli grupa zwerbowanych przez Winstona Churchilla geniuszy z internetowego serialu animowanego. Wydawnictwo 23 przedstawia ich nieznaną przygodę w odległej przyszłości na łamach komiksu „Super Naukoledzy: 2099”.

 

Liga Naukowych Dżentelmenów

Serial „Super Science Friends”, mimo zaledwie kilku lat istnienia, zdążył już stać się kultowy. Humorystyczne perypetie drużyny naukowców odniosły sukces w zbiórce na Kickstarterze w 2014 roku. Chociaż niedawno zakończony sezon pierwszy liczy zaledwie siedem odcinków, twórcy regularnie dostarczali fanom rozmaite bonusy. Poza główną fabułą możemy zatem obejrzeć teledyski z nagranymi na potrzeby epizodów piosenkami, prezentacje wynalazków Nikoli Tesli czy „Spiżarkę pierwiastków Marii Curie”, w której laureatka dwóch Nagród Nobla w przystępny sposób przybliża zagadnienia chemiczne oraz daje praktyczne porady, jak wykorzystać poszczególne substancje do zabijania nazistów.

Dla Nauki!

W roku 1941, w odpowiedzi na nazistowskie bombardowania Londynu, premier Churchill podjął śmiałą próbę odwrócenia biegu wojny. W tym celu przeniósł się w czasie, by sformować bojowy kolektyw najwybitniejszych umysłów ścisłych w historii ludzkości. Super Naukoledzy to niepokonana drużyna indywidualistów i geniuszy. Karol Darwin posiada zdolność ewolucji w dowolne zwierzę. Maria Skłodowska-Curie panuje nad radiacją. Nikola Tesla kontroluje elektryczność (zwłaszcza prąd zmienny). Zygmunt Freud steruje ludzkimi popędami seksualnymi. Tapputi-Belat-ekalli, pierwsza wytwórczyni perfum na świecie, wykorzystuje swoje liczące ponad cztery tysiące lat doświadczenie w dziedzinie chemii do zniewalania umysłów. Dla nastoletniego klona Alberta Einsteina czas jest względny, zatem potrafi przemieszczać się z ogromną prędkością. Zespół wspiera myśląca maszyna Z3 – pierwszy automatyczny komputer.

Super Naukoledzy - przykładowa plansza

Super Naukoledzy – przykładowa plansza

Nagroda za cierpliwość

Komiks „Super Naukoledzy: 2099” powstał w 2015 roku jako nagroda dla wspierających projekt na Kickstarterze. Scenariusz napisał twórca serialu Brett Jubinville, zaś za rysunki odpowiadał Marcin Surma. Już samo zerknięcie na przykładowe strony skłaniało sponsorów do szerszego otwierania portfeli, ponieważ warstwa graficzna historyjki robi ogromne wrażenie. W wyczekiwanym od dawna polskim wydaniu komiksu otrzymujemy mnóstwo dodatków: szkiców koncepcyjnych, zakulisowych ciekawostek i szczegółów projektowania wyglądu postaci, gadżetów i lokacji. Prawdziwa gratka dla fanów.

Ponure wizje

Jak wskazuje tytuł, akcja komiksu osadzona jest w roku 2099, półtora wieku od tajemniczego zniknięcia Super Naukolegów. Cała Ziemia znajduje się pod krzemowym butem Z3, który znacznie zwiększył swoją pierwotną moc obliczeniową i przejął władzę przy pomocy hord robotów. Jedyną nadzieją dla zniewolonej ludzkości jest Ada Lovelace – pierwsza programistka, hakerka i podróżniczka w czasie. Do realizacji swojego celu wyłączenia Z3 potrzebuje jednak pomocy żyjącej w ukryciu drużyny naukowców, którzy przez lata nieobecności znacznie się zmienili. Wspólnymi siłami geniusze przeszłości ułożą karkołomny plan, by ocalić przyszłość.

Super Naukoledzy - przykładowa plansza

Super Naukoledzy – przykładowa plansza

Siła w prostocie

Fabuła komiksu jest prosta i sprzyja szybkiej lekturze, chociaż trzeba przyznać, że Jubinville to urzekająco błyskotliwy scenarzysta. Historia jest zgrabnie utkana ze znanych motywów i ogranych szablonów, a jednak sprawność scenarzysty pozwala odczuć w trakcie czytania satysfakcję i przyjemny dreszczyk napięcia na krzyżu. Pierwszoplanową gwiazdą jest tu jednak Surma, który śmiało wyniósł wizje animatora na wizualne wyżyny. Chociaż (zgodnie z serialem) świat Super Naukolegów jest rysowany dość schematycznie, Surma nasyca niemal każdy kadr detalami, zdradzającymi jego zamiłowanie do klasycznego science fiction. Mimo kreskówkowej prostoty stylu album zapewnia ucztę dla oczu na długie godziny.

Czysta radość

Podsumowując, „Super Naukoledzy: 2099” to świetny komiks do przyjemnej, relaksującej lektury. Błyskotliwie gatunkowy w treści i fenomenalny w formie. Na dodatek polska edycja jest dosłownie wypchana wszelkiego rodzaju bonusami. Obowiązkowy zakup dla każdego, kto chociaż raz w życiu marzył o zostaniu genialnym naukowcem.

Super Naukoledzy - przykładowa plansza

Super Naukoledzy – przykładowa plansza

Dziękujemy Wydawnictwu 23 za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Fabuła: Brett Jubinville
Scenariusz i rysunki: Marcin „XULM” Surma
Liczba stron: 80
Format: 195×255
Druk: kolorowy
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Skład: Robert Sienicki
Cena okładkowa: 55 zł (w tym 5% VAT)

Super Naukoledzy - przykładowa plansza

Super Naukoledzy – przykładowa plansza