„Papieże w historii. Jan Paweł II. Nie lękajcie się”

Jeżeli uważacie, że osoba będąca ateistą, od kilku dekad niemająca nic wspólnego z religią i jej obrzędami (w kościele będąca jedynie przy okazji ślubów i pogrzebów), nie może napisać rzetelnej recenzji komiksu o Janie Pawle II, to mam nadzieję was z tego błędu wyprowadzić. Tym bardziej że album „Papieże w historii: Jan Paweł II” jest pozycją dość ciekawą. Ale po kolei.

Od razu napiszę, że postanowiłem podejść do tego tytułu, wyłączając moje osobiste animozje i niechęć do pewnych aspektów Kościoła katolickiego w Polsce. Skupiam się wyłącznie na prezentowanych w albumie wydarzeniach, całościowym wydźwięku i po prostu na wartości, jaką ze sobą ta pozycja niesie. Prawdziwie i rzetelnie.

Nowa seria Egmontu – „Papieże w historii”

Egmont postanowił rozpocząć wydawanie serii „Papieże w historii”. Kolejne tomy mają przybliżać dzieje świata przez pryzmat historii papiestwa. „Przywódcy Kościoła katolickiego byli i są osobami o wielkich wpływach, dyplomatami, negocjatorami, przywódcami wojskowymi i przewodnikami duchowymi. Lecz także zwyczajnymi ludźmi stojącymi w obliczu własnego przeznaczenia.” – czytamy na stronie wydawnictwa.

Na pierwszy ogień poszedł Jan Paweł II, postać niezwykle bliska sercu Polaków. Nasz rodak, Karol Wojtyła, został pierwszym papieżem z Europy Wschodniej. Świadek i uczestnik najważniejszych wydarzeń XX wieku: konfliktów zbrojnych, koszmaru nazizmu i obozów zagłady, zimnej wojny, powstania żelaznej kurtyny, upadku muru berlińskiego, rozpadu ZSRR, postępującej globalizacji.

Autorem scenariusza jest Francuz Dobbs, specjalizujący się w komiksach historycznych („François 1”) oraz komiksowych adaptacjach znanych światowych powieści („La Guerre des Mondes”, „L’Île du docteur Moreau”). Rysunki stworzył włoski artysta Fabrizio Fiorentino, współpracujący m.in. z Marvelem („Spider-Man”) i DC Comics („Batman, Catwoman”). Konsultantem historycznym serii oryginalnej jest Bernard Lecomte. To dziennikarz, publicysta, slawista, uznawany za jednego z najlepszych francuskich znawców tematyki Europy Środkowo-Wschodniej i Watykanu.

Mehmet Ali Ağca i historia zamachu

Nie było chyba w historii pontyfikatu Jana Pawła II wydarzenia, które wzbudziłoby taką grozę jak zamach Turka Mehmeta Alego Ağcy na papieża 13 maja 1981 roku. Jest to również moment otwierający ten komiks. Ojciec Święty, będący na granicy życia i śmierci, przywołuje w pamięci najbardziej znaczące chwile ze swojego życia.  Śmierć matki i ojca, pracę w kamieniołomach podczas II wojny światowej, śmierć Stalina, wybór na papieża.

Na kolejnych kartach opowieści pokazane jest wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Dochodzimy do momentu przygotowań do nakręcenia filmu o życiu Jana Pawła II (z Piotrem Adamczykiem w roli głównej). Sam Ojciec Święty jest przedstawiany jako osoba gromadząca rzesze wiernych, nieustająca w dążeniu do pojednania między narodami i religiami. Całość kończy uroczysty pogrzeb 8 kwietnia 2005 roku.

Komiks bawi, ale i uczy

Nie samymi obrazkami człowiek żyje. Każdy z komiksów z serii „Papieże w historii” jest wzbogacony w suplement historyczny z sylwetką danego papieża, historią jego życia, omówieniem pontyfikatu i najważniejszych wydarzeń, a także leksykonem postaci, miejsc i słowniczkiem pojęć, które się pojawiały. W ten sposób czytelnik chcący pogłębić swoją wiedzę na poruszony wcześniej temat będzie mógł w łatwy sposób wyszukać go w książkach czy Internecie.

Podsumowując, jestem bardzo ciekawy kolejnych papieży, którzy pojawią się w tej serii. Po lekturze tego komiksu jestem więcej niż zainteresowany. Historia życia i pontyfikatu Jana Pawła II jest bardzo świeża. Wciąż budzi wiele kontrowersji. Szczególnie w kontekście pedofilii w Kościele katolickim i możliwej wiedzy papieża na ten temat, jak i nadużyć hierarchów kościelnych. Autorzy jednak przedstawili nam te wydarzenia, co do których nie ma absolutnie żadnej wątpliwości, że są istotne dla historii. Z tego powodu polecam komiks tym, którzy chcą się zapoznać z postacią polskiego papieża. W szczególności osobom młodszym, nastoletnim, do których, mam wrażenie, ta lektura jest skierowana.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Michał „Emjoot” Jankowski

Seria/cykl: PAPIEŻE W HISTORII
Scenarzysta: Dobbs
Ilustrator: Fabrizio Fiorentino
Tłumacz: Ernest Kacperski
Typ oprawy: miękka
Data premiery: 20.05.2020
Wydawca: Egmont
EAN: 9788328198838
Liczba stron: 56
Wymiary: 21.6×28.5cm