Death or Glory - rys. O. Bengal

Death or Glory – rys. Bengal

Death or Glory to kolejny tytuł od Image Comics wydany w Polsce przez Non Stop Comics. Za scenariusz odpowiada Rick Remender, a za rysunki Francuz Bengal. To historia sensacyjna, która jest na wskroś amerykańska i nie mogłaby się wydarzyć w żadnym innym miejscu na świecie.

Medyczne bankructwo

Stany Zjednoczone są bowiem jedynym krajem, gdzie ludzie ogłaszają bankructwo w wyniku kosztów leczenia, którym nie mogą sprostać. Publiczna służba zdrowia, funkcjonująca w naszym i większości rozwiniętych krajów, działa lepiej lub gorzej, ale przynajmniej jest dostępna dla każdego. Niezależnie od poziomu dochodów obywatel ma szanse na leczenie. Tymczasem w USA bardzo wielu ludzi nie ma dostępu do lekarzy. Zwłaszcza jeśli nie są zatrudnieni na etacie w firmie, która zapewnia ubezpieczenie medyczne.

Można przetrwać bardzo poważne choroby i zostać zmuszonym do sprzedaży domu w celu opłacenia rachunków za leczenie. Obecny prezydent USA, Joe Biden, który był przez wiele lat kongresmenem oraz wiceprezydentem za prezydentury Baracka Obamy, rozważał sprzedaż domu albo obłożenie go kolejną hipoteką w celu pomocy synowi Beau, który chorował na raka mózgu. Problem ten dotyka więc nawet dobrze sytuowanych obywateli.

Sprowadza na przestępczą ścieżkę

W popkulturze ten temat był już poruszany chociażby w świetnym serialu Breaking Bad. Nauczyciel chemii Walter White, żeby zapłacić za chemioterapię, zaczyna produkować metamfetaminę o niezwykłej czystości i wkracza na ścieżkę kryminalną. W kolejnych sezonach okazuje się, że bycie przestępcą wcale nie jest takie proste i nie da się tego robić na pół gwizdka.

O tym samym przekonuje się bohaterka Death or Glory, która w celu opłacenia przeszczepu wątroby dla umierającego ojca decyduje się na kradzież pieniędzy z nielegalnej transakcji, którą prowadzi jej były mąż. Rzecz dzieje się bowiem w niewielkiej mieścinie na peryferiach Arizony, gdzie wszyscy się znają. Jak się jednak okazuje, są częścią większego ekosystemu zbrodni. Zadzierając z drobną płotką, Glory wplątuje się w intrygę o niespotykanej skali. Dodatkowo jej szczegółowy plan sypie się praktycznie od początku. Na każdym kroku pojawiają się nieprzewidziane przeszkody lub po prostu zjawiska i sytuacje, których ktoś, kto dopiero wchodzi w świat przestępczy, nie jest świadomy.

Death or Glory - rys. O. Bengal

Death or Glory – rys. Bengal

W stylu Braci Coen

Z tego co napisałem, mogłoby wynikać, że jest to realistyczna opowieść sensacyjna, ale Rick Remender wzbogaca ją o drobiazgi, które nadają jej dziwaczny klimat. Małomówny morderca posługujący się ciekłym azotem. Robotyczne holenderskie bliźniaczki, które są asystentkami jednego z gangsterów. Sadomasochistyczne zabawy pary małomiasteczkowych policjantów. Absurdu całej historii dodaje fakt, że jeśli postacie robią coś, co z perspektywy czytelnika wydaje się dziwne, to zachowują się, jakby to była najnormalniejsza część ich życia. Przypomina to trochę filmy braci Coen albo Davida Lyncha, którzy stosują podobne zabiegi.

Bengal ma bardzo dynamiczną kreskę, świetnie sprawdzającą się przy pościgach i strzelaninach. Zachowuje niezły balans pomiędzy realizmem a stylem kreskówkowym. To tylko dodaje dynamiki jego rysunkom. Postacie i rekwizyty są bardzo plastyczne. Zniekształcenia i odejście od sztywnego trzymania się realizmu wzbogacają sceny akcji, ale także bardziej emocjonalne sytuacje, dzięki rozbudowanej mimice twarzy. Z jednej strony podoba mi się to, że postacie żywo reagują na otaczający je świat, a z drugiej czasami ekspresja głównej bohaterki bywała zbyt wyrazista, co w napiętych sytuacjach dawało komediowy efekt, odmienny od oczekiwanego.

Niezła rozwałka

Death or Glory to bardzo fajny, dynamicznie narysowany komiks sensacyjny. Poza wspomnianą prywatną służbą zdrowia, która jest punktem wyjścia dla historii, porusza inne aktualne również w Europie tematy takie jak handel ludźmi i nielegalna imigracja. Całość w lekko absurdalnej otoczce oraz wybitnie inspirowana amerykańskim kinem drogi. Pozostaje tylko czekać na polskie wydanie drugiego tomu, który ukazał się w Stanach w październiku 2020 r.

Konrad Dębowski

Tytuł: „Death or Glory, tom 1”
Tytuł oryginału: „Death or Glory, vol. 1”
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Bengal
Kolor: Bengal
Tłumaczenie: Maciej Pęśko
Wydawca: Non Stop Comics
Data polskiego wydania: wrzesień 2020
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: październik 2018
Objętość: 152 strony
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena okładkowa: 49 zł