"The Old Guard: Stara Gwardia 1" - okładka

„The Old Guard: Stara Gwardia 1” – okładka

„The Old Guard: Stara Gwardia” to propozycja wydawnicza od Mucha Comics. Za scenariusz odpowiada Greg Rucka, znany chociażby z wydanego nie tak dawno „Stumptown”. Tym razem autor przenosi nas w świat nieśmiertelnych najemników, którym przewodzi Andy, najstarsza z nich. Od setek lat zmieniają tożsamości i walczą o przetrwanie. Teraz jednak ich sekret zostaje odkryty, a do nich dołącza ktoś nowy.

The Old Guard – kolejny komiks o nieśmiertelnych…

Andy, Joe, Boker i Nicky to grupa najemników, których łączy jedna szczególna cecha – wszyscy są nieśmiertelni. Najstarsza z nich, Andy, ma już ponad trzy tysiące lat. Żadne z nich nie wie, dlaczego nie może umrzeć, jednak są pewni, że nie ma więcej takich jak oni. Do czasu. Pewnego dnia w ich szeregi wstępuje Nile, młoda żołnierka, która „zginęła” podczas służby. Tak jej się przynajmniej wydawało. Andy wraz z ekipą musi wprowadzić ją w nową rzeczywistość. Jakby tego było mało, ich ostatnie zlecenie okazało się zasadzką mającą ujawnić ich prawdziwą tożsamość.

"The Old Guard: Stara Gwardia 1" - przykładowa strona

„The Old Guard: Stara Gwardia 1” – przykładowa strona

…to nadzwyczaj udany tytuł

Greg Rucka to scenarzysta, który niejednokrotnie pokazał, że umie nie tylko prowadzić opowiadaną przez siebie historię, lecz także skupić się na jej bohaterach. Tak było chociażby w przypadku świetnego „Gotham Central” czy też wspomnianego wcześniej „Stumptown”. Nie inaczej jest w „Starej Gwardii”. Teoretycznie główną bohaterką jest Andy, jednak pozostali członkowie ekipy również zostali należycie przedstawieni. Relacje między nimi pokazane są dość wiarygodnie, a sama fabuła potrafi zaintrygować. Całość dopełniają retrospekcje, które nadają bohaterom większej głębi.

"The Old Guard: Stara Gwardia 1" - przykładowa strona

„The Old Guard: Stara Gwardia 1” – przykładowa strona

Rucka i Fernandez

Za stronę graficzną komiksu odpowiada Leonardo Fernandez i muszę powiedzieć, że jest ona dość ciekawa. Sceny akcji są niezwykle dynamiczne, brutalne i nastawione głównie na postaci, a nie na drugi plan, co akurat jest ogromnym plusem. Całość utrzymana jest w dość brudnej stylistyce, a sama kreska należy do tych „grubo ciosanych”, z konkretnymi i wyraźnymi konturami. Na końcu albumu znajdziemy kilka okładek alternatywnych.

The Old Guard: Stara Gwardia” to tytuł ciekawy zarówno pod względem fabuły, jak i szaty graficznej. Jeżeli komiks wam się spodoba, to możecie sięgnąć również po jego ekranizację z Charlize Theron w roli głównej, dość wierną materiałowi źródłowemu. Znajduje się tam jednak jeden ciekawy wątek, który nie został przedstawiony w tomie pierwszym. Osobiście polecam zapoznać się z obiema wersjami.

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji.

Scenariusz: Greg Rucka

Rysunki: Leonardo Fernandez

Tłumaczenie: Marek Starosta

Wydawca: Mucha Comics

Data wydania: październik 2020

Liczba stron: 184

Format: 180 x 275 mm

Oprawa: twarda

Druk: kolor

Cena: 79,00 zł