"Horizon Zero Dawn" - Tom 1 - okładka

„Horizon Zero Dawn” – Tom 1 – okładka

„Horizon Zero Dawn” to gra stworzona przez Guerilla Games i wydana w 2017 roku na konsolę PlayStation 4. Kilka miesięcy temu ukazała się też wersja na PC. Teraz wszyscy fani przygód Aloy mają możliwość poznania komiksu „Raróg” wydanego przez Egmont rozszerzającego świat wykreowany przez holenderskiego producenta. Niestety, tytuł docenią pewnie tylko miłośnicy gry. 

Nie Aloy, lecz Thalana

Bohaterką komiksu jest Thalana, przywódczyni Loży Łowców nazywana też „rarogiem”. Ten tytuł otrzymują łowcy, którzy upolują rzadką i niebezpieczną maszynę, a także wykażą się w trakcie polowań. Nasza bohaterka zdobyła go w walce, która odbyła się pod koniec gry. Teraz Thalana wyrusza w podróż, aby zrealizować kontrakt na maszynę, która zagraża okolicznym mieszkańcom. W jej trakcie poznaje Amandisa, tajemniczego młodzieńca, z którym będzie zmuszona nawiązać współpracę przeciwko nowym, nieznanym wcześniej maszynom. Na ich drodze staną też inni myśliwi, którzy chcą zdobyć nie tylko nagrodę dla siebie, lecz także zdobyć tytuł „raroga” i przejąć władzę nad Lożą Łowców.

"Horizon Zero Dawn" - Tom 1 - przykładowa strona

„Horizon Zero Dawn” – Tom 1 – przykładowa strona

Anne Toole rozwija świat gry

Autorką komiksu jest Anne Toole, która pracowała również nad stworzeniem gry. Muszę przyznać, że świat „Horizon Zero Dawn” spodobał mi się od samego początku i jestem wielkim fanem tej produkcji. Post apokaliptyczna przyszłość zdominowana przez wielkie i groźne maszyny przypominające zwierzęta naprawdę potrafi wciągnąć i zafascynować. Dlatego też z ogromnym zainteresowaniem sięgnąłem po komiks wydany przez Egmont. Jak to jednak z takimi tytułami bywa, nie nastawiałem się na nic spektakularnego i przynajmniej się nie zawiodłem.

Fabuła komiksu nie jest czymś odkrywczym. Mamy tutaj wiele wątków wykorzystywanych już w gach, filmach czy tez komiksach. Nie znajdziemy nic, co mogłoby zachwycić, a sam tytuł jest skierowany głównie do osób, które znają z grę. To właśnie oni go docenią. Podoba mi się to, że autorka skupiła się na postaci pobocznej, a nie na Aloy, głównej bohaterce gry. Dzięki temu możemy lepiej poznać inne postaci. W komiksie wspomniany jest też „zapomniany zachód”, czyli lokacja, do której udamy się w drugiej części gry. Takie szczegóły bardzo fajnie rozwijają świat przedstawiony i bardzo mi się podobały.

"Horizon Zero Dawn" - Tom 1 - przykładowa strona

„Horizon Zero Dawn” – Tom 1 – przykładowa strona

Kreskówkowe rysunki Ann Mauliny

Za rysunki odpowiada Ann Maulina i prawdę mówiąc, nie porwały mnie one za bardzo. Plansze są dość proste, pozbawione szczegółów, a wygląd postaci niekiedy pozostawia trochę do życzenia. Kolorystyka jest też nieco kreskówkowa. Dobrze natomiast narysowane zostały maszyny i starcia z nimi. W komiksie znajdziemy kilka naprawdę ładnych okładek alternatywnych, które wykorzystują głównie grafiki promocyjne z gry, a także trochę informacji o niej samej. Polecam zapoznać się z nimi, bo to ciekawa, chociaż krótka lektura.

Horizon Zero Dawn. Raróg” to komiks średni, skierowany głównie do fanów gry studia Guerilla Games. Pozostali czytelnicy raczej nie znajdą tutaj niczego dla siebie, jeżeli jednak kiedyś zainteresują się produkcją na konsolę PlayStation (i PC), to po komiks jak najbardziej powinni sięgnąć. 

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji. 

Scenariusz: Peter J. Tomasi, James Tynion IV
Rysunki: Eduardo Risso, Brad Walker, Kenneth Rockafort
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Egmont
Data wydania: sierpień 2021
Liczba stron: 236
Format: 167 x 255 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Druk: kolor
Cena: 69,99 zł