Nieustające święto komiksów i gier tuż, tuż

Łódź – polska stolica opowieści graficznych połączonych z grami wideo i planszówkami – w weekend 7-8 października 2023 r. po raz kolejny przyciągnie rzesze fanów na 34. Międzynarodowy Festiwal Komisu i Gier do Atlas Areny oraz do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź (ul. Targowa 1/3).

Festiwal to tygiel atrakcji: z największymi targami komiksów, gdzie swoje miejsce znajdują najważniejsi wystawcy i dystrybutorzy, którzy przygotowali moc premier, ale i twórcy niezależni ze swoimi niskonakładowymi publikacjami; spotkania z artystami z trzech kontynentów – tymi światowej sławy, ale i debiutantami; pokazy rysowania na głównej scenie, a także warsztaty dla początkujących i profesjonalistów, sesje dedykacji z wrysami – rysunkowymi podpisami największych mistrzów i mini konferencje z udziałem teoretyków i badaczy popkultury. Propozycje te dopełniają wystawy z oryginalnymi planszami, rysunkami, obrazami, ale i przeskalowanymi odwzorowaniami motywów z komiksów – w salach wystaw czasowych CKNI EC1 zaprezentowana będzie monograficzna ekspozycja Grzegorza Rosińskiego z bogato ilustrowanym katalogiem okraszonym opracowaniem Wojciecha Birka, zaś w CNiT EC1 pokazana zostanie wystawa prac Piotra Nowackiego – znakomitego twórcy komiksów dla dzieci.

Gość MFKiG nie tylko komiksem żyje. Organizatorzy przygotowali też dla niego strefę gier wideo, pokazy zarówno najnowszych technologii jak i sprzętu retro czyli od konsol popularnych w latach 80. i 90., przez współczesne automaty arkadowe i flippery, po gogle wirtualnej rzeczywistości zwiastujące przyszłość elektronicznej rozrywki. Podczas prelekcji o grach opowiedzą: Krzysiek Augustyn, Michał Bańka, Marcin Borkowski, Bartek Dramczyk, Kamil Matuszek, Rafał Szrajber i inni. Jeszcze większa niż w ubiegłym roku będzie strefa gier bez prądu( zlokalizowana w sąsiadującej z Atlas Areną – Sport Arenie) z planszówkami, RPGami i karciankami, własną strefą rozrywek i wolnego grania, strefą targową oraz Sceną Wywiadów PoGraMyTV. Łącznie to ponad 300 stanowisk z grami dostępnych bez dodatkowych opłat.

Dla najbardziej zdeterminowanych, tych co potrzebują wejść w świat swoich ulubionych bohaterów komiksów, gier, filmów, seriali i ilustracji organizatorzy przygotowali konkursy cosplay z prezentacjami uczestników i finałowym pokazem zwycięzców. Ponadto wśród publiczności będą się przechadzać liczni cosplay’erzy ze świata Star Wars.

To co stanowi o wyjątkowości poszczególnych edycji MFKiG to goście zagraniczni. W tym roku szczególnie oczekiwanym jest japoński mangaka Tanabe Gou znany z adaptacji prozy amerykańskiego pisarza HP Lovecrafta. W Łodzi będzie można spotkać kolejnego twórcę komiksów grozy – szwajcara Thomasa Otta, a także francuskich kontynuatorów serii „Thorgal” (Frédéric Vignaux i Robin Recht), Jean-Pierre Dionnet’a – legendarnego redaktora „Metal Hurlant” i scenarzystę „Eksterminatora 17”, wszechstronnego Ukraińca Igora Barańko. Będą też Emiliano Tanzillo, który od 10 lat rysuje przygody Dylan Doga, frankofoński rysownik Ronan Touhault, a także Didier Alcante – belgijski scenarzysta m.in. wielokrotnie nagradzanej „Bomby”. Przyjemnością dla znawców będzie spotkanie z brytyjskim badaczem komiksów Paulem Gravettem i norweskim dziennikarzem oraz historyk komiksu Kristianem Hellesundem.

Na festiwalu będzie można spotkać ponad stu polskich twórców (m.in.: Grzegorza Rosińskiego, Piotra Nowackiego, Tomasza Leśniaka, Magdalenę Kanię, Annę Krztoń, Unkę Odyę, Jacka Świdzińskiego czy Bartosza Minkiewicza). Zwieńczeniem rocznej pracy całego środowiska będzie rozdanie najważniejszych nagród komiksowych w kraju – Komiksusów – nagrody w corocznym konkursie na projekt albumu komiksowego, dla najlepszego polskiego komiksu oraz najlepszego wydawcy, a także nagrody za wybitne zasługi dla polskiego komiksu w tym wypadku laureat otrzymuje medal zaprojektowany przez Henryka Chmielewskiego, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Jedną z najważniejszych tegorocznych atrakcji będzie działające w festiwalowy weekend świeżo otwarte Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w kompleksie EC1 Łódź. W centrum będzie można zagrać w grę o tworzeniu gier wideo, osadzoną w świecie znanym z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Goście będą mogli zapoznać się także z działaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, doświadczyć jak grało się 30 lat temu a nawet znaleźć się w pokoju zagadek. Korzystając z przykładów dzieł polskich twórców komiksowych centrum prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z komiksem jako medium, a zarazem bogactwo twórczości i stylów naszych rodzimych autorów, zarówno historycznych, jak i tworzących współcześnie.

Specjalnie na otwarcie CKNI została przygotowana premiera antologii tekstów „Wokół narracji interaktywnej”, w której o specyfice opowieści w grach piszą ich twórcy, ale też dziennikarze i naukowcy – różni ludzie, których łączy przekonanie, że gry to coś więcej niż tylko rozrywka.

Uroczystość otwarcia centrum zostanie uświetniona wernisażem monograficznej ekspozycji „Grzegorz Rosiński w ilustracji”, na której znajduje się ponad 400 artefaktów – rysunków, grafik, obrazów. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog. Oprócz reprodukcji prac, w ponad 160 -stronicowym albumie znajduje się tekst Wojciecha Birka – znawcy twórczości Grzegorza Rosińskiego oraz tłumacza komiksów z serii Thorgal. Obie publikacje podczas festiwalu są do nabycia na stoisku EC1 Łódź oraz w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, w którym znajduje się ekspozycja.

Organizatorzy MFKiG z myślą nie tylko o najmłodszych czytelnikach przygotowali wystawę „Nieustraszony twórca kadrów” z prezentacją komiksowej twórczości Piotra Nowackiego (i współpracujących z nim scenarzystów oraz kolorystów). Z założenia jest dość nietypowa, bowiem od początku do końca przeznaczona dla najmłodszych. Ma za zadanie nie tylko zaprezentować komiksy (te dla dziecięcych czytelników), ale pokazać w jaki sposób opowieści obrazkowe potrafią bawić i jednocześnie uczyć, jak na co dzień robią to komiksy rysowane przez Nowackiego (m.in. serie: Miś Zbyś, OM, Smoczek Loczek, Tim i Miki, W koronie, Yerp, Moe, czy Nieustraszeni Łowcy Strachów). Dzieci z powodzeniem będą mogły wystawę zwiedzać (i bawić się) samemu, ale również miło spędzić tu czas wspólnie z rodzicami czy opiekunami.

Lokalizacja:

34. MFKiG kompleks obiektów sportowych

Atlas Arena al. Bandurskiego 7

Sport Arena al. Unii Lubelskiej

Pomiędzy budynkami strefa food trucków

Wystawy:

Grzegorz Rosiński w ilustracji” Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź ul. Targowa 1/3

Nieustraszony Twórca Kadrów – wystawa komiksów Piotra Nowackiego” Centrum Nauki i Techniki EC1

ul. Targowa 1/3

Ceny biletów:

Bilet normalny

  • sobota: 50 zł

  • niedziela: 40 zł

Bilet ulgowy*

  • sobota 25 zł

  • niedziela 20 zł

Karnet dwudniowy:

  • normalny: 70 zł

  • ulgowy: 40 zł

*dla dziecka/ucznia (3-14 lat)/os. z niepełnosprawnością + opiekun o.n./dla seniorów [po okazaniu legitymacji]