MARVEL ZOMBIES

HULK EAT PUNY HUMANS!


Robert „Gość od Zombie” Kirkman to prawdziwa torpeda wydawnictwa Image Comics, gdzie od lat pisze dwie bestsellerowe autorskie serie. Mowa to „Invincible” – uznawanym za najlepszą regularną serię superbohaterską w klimatach „Ultimate Spider-Man” oraz doskonale znanym w naszym kraju tytule „Żywe trupy”. Jemu też przypadł zaszczyt przedstawienia Uniwersum Marvela w wersji zombie.

Wszystko zaczęło się od historii Marka Millara na kartach „Ultimate Fantastic Four”, gdzie w alternatywnym świecie pokazano herosów Marvela jako zombie. Pozytywna reakcja czytelników zachęciła Dom Pomysłów do eksploracji „Zombieverse”, a z pomysłem tym zwrócono się do Kirkmana. Paradoksalnie było to dla niego wyzwanie, mimo tylu zeszytów „Żywych trupów” w dorobku, ponieważ w jego cyklu zombie stanowią jedynie tło do stadium ludzkich zachowań i dramatu obyczajowego w konwencji survival. Scenarzysta wywiązał się jednak z powierzonego mu zadania, o czym świadczą liczne dodruki poszczególnych numerów.

Zombiaki w Marvelu nie są powolnymi, jęczącymi słabeuszami. Wszyscy, co do jednego, mają super moce, nie odczuwają bólu, ani empatii, a zabić ich jest niezwykle ciężko – o czym przekonuje się cała ziemska populacja, zjedzona błyskawicznie przez wygłodniałe monstra. Co gorsza, dla żyjących potencjalnych posiłków, zombie zachowują inteligencję, a jasność umysłu przesłania im jedynie głód. Podsumowując, z inteligentnymi meta-ludźmi o niepohamowanym łaknieniu, ludzkość nie miała żadnych szans.

Gdy nieumarli zjedli już wszystkich, przyszło im stawić czoło Silver Suferowi i jego panu Galactusowi, Pożeraczowi Światów. Kto kogo pożre to tematem pierwszego tomu „Marvel Zombies”. W odsłonie drugiej, zombiaki wracają po dwudziestu latach na Ziemię – po tym, jak uczynili sobie z kosmosu szwedzki stół. Wracają i zastają na miejscu zaskakujące zjawisko – odrodzoną w dżungli ludzką cywilizację. A jako że części dawnych herosów zombie głód minął, opamiętawszy się, chcą znów być bohaterami, co doprowadza do wojny domowej w ich szeregach. Flaki latają w około. Dosłownie.

Przyznam, że Kirkmanowi udało się połączyć najwspanialszych herosów Marvela z horrorem, gore i czarnym humorem. Trudno powstrzymać się od uśmiechu, gdy zombie tracą kolejne kończyny, a Spider-Man ma wyrzuty sumienia, że zjadł żonę i ciotkę. Sam scenarzysta był zaskoczony, że wydawca pozwolił mu na wszystkie te niepoprawności, lecz tym samym Marvel zapisał się w historii komiksów trykociarskich i tych z umarlakami na długo.

Znany przede wszystkim z rysunków do „Sleeper”, „Criminal” i „Incognito” (wszystkie do scenariusza Eda Brubakera) Sean Phillips precyzyjnie i klimatycznie oddał wizję Kirkmana. Niekompletne korpusy postaci i starcia pomiędzy bohaterami prezentują się bardzo dobrze. Drugą ilustratorską gwiazdą „Marvel Zombies” jest autor okładek Arthur Suydam, który popełnił tychże pokaźną ilość. Każda z nich jest zombie-wariacją klasycznej okładki z długiej historii Marvela (zebrano je wszystkie w osobny artbook „Marvel Zombies: The Covers”).

Zasadnicze pytanie brzmi: Czy warto? Jak najbardziej, bo nietypowe podejście do tej tematyki w rękach twórców „Marvel Zombies” jest lekturą, przy której nie żałuje się poświęconego jej czasu. Samemu, będąc raczej miłośnikiem kreacji z DC Comics, przy tej makabresce miałem przednią zabawę.

Damian Maksymowicz

Na marginesie, obecnie ukazuje się już piąta z kolei seria „Marvel Zombies”, poza tym światło dzienne ujrzały one-shoty i crossover z „Army of Darkness”. Polecam pozostać jednakże na lekturze pierwszych dwóch tytułom pióra Kirkmana i ewentualnie jeszcze prequelu „Marvel Zombies: Dead Days”.

„Marvel Zombies”
Zawiera: „Marvel Zombies” #1-5
Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunki: Sean Phillips
Okładka: Arthur Suydam
Wydawca: Marvel Comics
Okładka: miękka
Liczba stron: 136
Druk: kolor
Cena: $15,99

„Marvel Zombies Vol.2”
Zawiera: „Marvel Zombies Vol.2” #1-5
Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunki: Sean Phillips
Okładka: Arthur Suydam
Wydawca: Marvel Comics
Okładka: miękka
Liczba Stron: 120
Druk: kolor
Cena: $15,99

„Marvel Zombies Dead Days”
Zawiera: „Marvel Zombies: Dead Days”, „Ultimate Fantastic Four” #21-23, #30-32, „Black Panther Vol.4” #28-30
Scenariusz: Robert Kirkman, Mark Millar, Reginald Hudlin
Rysunki: Sean Phillips, Greg Land, Mitch Breitweiser, Francis Portela
Okładka: Arthur Suydam
Wydawca: Marvel Comics
Okładka: miękka
Liczba stron: 272
Druk: kolor
Cena: $24,99