WIEŚCI Z FRANCJI

LIPIEC 2010

 

Oprócz tworzenia regularnych przygód Smerfów, Peyo poświęcił im również liczne paski komiksowe, sprawdzając się w nieco odmiennej formule stylistycznej. Te oficyna Le Lombard prezentuje w formie albumowej. W tak zwanym „okresie ogórkowym” w księgarniach pojawił się czwarty (z planowanych pięciu) album „120 blagues et autres surprises”.

Oprócz tego – w ramach reedycji – światło dzienne ujrzał między innymi trzeci zbiorczy album perypetii Robina Duboisa, znanego polskiemu czytelnikowi z kart „Świata Komiksu” jako Robin Chłód, kreowanych przez de Groota (scenariusz) i Turka (rysunki).

W ramach kolekcji „Tout Vance” – przybliżającej dokonana jednego z najbardziej uznanych twórców komiksu frankońskiego – wydawnictwo Dargaud opublikowało kolejny integralny album z jego komiksami. Rzeczony tom zawiera kontynuację i finał średniowiecznej epopei pod tytułem „Ramiro”, której William Vance jest zarówno scenarzystą, jak też rysownikiem.

Trzynasty album serii „Tolle z Troy” jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego. Tak się składa, że niepokorni Gnondpom i Tyneth, niezmiennie mający problemy z edukacją, mogą trafić jako niewolnicy do straszliwej fabryki. Waha, Pröfy oraz Tetram za wszelką cenę będą starli się wyciągnąć wspomnianą dwójkę z kłopotów. Za kształt komiksu odpowiadają niezmiennie Arleston (scenariusz) i Mourier (rysunki). Tytuł albumu brzmi „La guerre des gloutons (II)”.

 

SIERPIEŃ 2010


W drugi miesiąc wakacji nadkładem oficyny Dargaud ukazał się dziewiąty album „Skorpiona” Desberga (scenariusz) i Mariniego (rysunki) zatytułowany „Le Masque de la Vérité ”. Odnajdujemy w nim głównego bohatera pogrążającego się w odosobnieniu po tym, jak zawarł układ z mnichami Trebaldiego. Komiks został również wprowadzony na rynek w limitowanej wersji czarno-białej.


Album „Les ombres du Harem” kontynuuje i jednocześnie kończy podróż SinBada i Azny do krainy tysiąca i jednej nocy. Osobą, która może pomóc głównemu bohaterowi poznać tożsamość jego rodziców jest złodziej Ali Baba, lecz w zamian za przysługę życzy sobie otrzymać pukiel włosów faworyty samego kalifa. Serię „SinBad” tworzą Arleston, Alwett (scenariusz) oraz Alary (rysunki).

„Grands Anciens” to zaplanowana na dwa albumy historia tworzona przez duet Jean-Marc Lainé (scenariusz)/Bojan Vukic (rysunki), której akcja ma miejsce w Nowej Anglii w roku 1850. Pierwsza część, pod tytułem „La baleine blanche”, przedstawia młodego żeglarza Ishmaëla marzącego o morskiej podróży w nieznane na łodzi wielorybniczej. Pewnego razu Ishmaël spotyka Hermanna Melville’a (autor powieści „Moby Dick”). Ten opowiada mu niesamowitą opowieść o kapitanie Achabie, który chciał pochwycić zamieszkującego morskie głębiny Kralena. Od słów do czynów, dwaj mężczyźni przywołują mityczną bestię…

Powieść Marka Haltera zatytułowana „Pamięć Abrahama” stała się światowym bestsellerem w latach 80-tych ubiegłego wieku. Pokrótce można określić ją mianem epopei ludu żydowskiego, szukającego swego miejsca na ziemi – począwszy od czasów patriarchy Abrahama, aż do czasów współczesnych. Za przykład posłużyły autorowi losy rodziny żydowskiej ukazanej na przestrzeni wieków. Na język komiksu książkę przełożył znany scenarzysta Jean-David Morvan, który do współpracy zaprosił różnych twórców. Album pierwszy adaptacji dzieła francuskiego pisarza o polsko-żydowskich korzeniach nosi tytuł „Les chemins de l’exil” i wyszedł spod rąk dwóch rysowników – Ersela i Stevena Dupré. Wartym podkreślenia jest fakt, że autorem okładek wszystkich albumów cyklu „La Mémoire d’Abraham” będzie Grzegorz Rosiński.

Cykl „Le Petit Spirou présente” zbiera w poszczególnych albumach historyjki poświecone pojednynczym postaciom zamieszkującym świat Małego Sprytka. Album trzeci, zatytułowany „Ma prof de calcul”, skupia się na pani Chiffre, pełnej uroku nauczycielce matematyki. Autorami serii są Tome (scenariusz) i Janre (rysunki).

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.bd.casterman.com
www.dargaud.com
www.dupuis.com
www.lelombard.com
www.soleilprod.com