STAR WARS: RYCERZE STAREJ REPUBLIKI tom 3: DNI STRACHU, NOCE GNIEWU

WOJENNA POŻOGA, DRĘTWA PAPLANINA

 

Rozbieżne interesy skłaniają Zayne’a z Gryphem oraz Jarael i Campera do rozłąki. Bohaterowie nie przeczuwają, że zbierają się nad nimi czarne chmury. Bioracy nogi za pas parawan i olśniewająca Arkanianka zostaną postawieni w okolicznościach wymuszających podjęcie ryzykownych decyzji.

„Dni strachu, noce gniewu” to jak na razie najbardziej dramatyczna część komiksowych „Rycerzy Starej Republiki”. Fabuła, która dotychczas posiadała jednolity wątek główny, rozgałęzia się w dwóch kierunkach. Z jednej strony jesteśmy świadkami tego, jak przerażające wizje Zayne’a pociągają go do wejścia w sidła Republiki. W międzyczasie zły stan zdrowia Campera przymusza Jarael do powzięcia nielojalnych działań wobec chorowitego przyjaciela. W obu historiach czytelnik dozna gorzkich sytuacji: świadomości straty towarzysza podróży, braku powodzenia w próbie zaniechania tragedii czy rozczarowania tymi, których intencje wydawały się czyste i szczere…

Nastroje w komiksie są tym razem rozłożone nierówno. Z początku mamy do czynienia z seryjną przygodą prowadzoną pół żartem, pół serio. Mniej więcej w środku lektury prymat bierze groźna atmosfera koszmaru wojennego, ukazana z perspektywy centrum dowodzenia republikańskiej armii. Intensywne sceny i emocje znikają pod koniec, na rzecz sztampowej gry pozorów, potwornie przynudzającej rozwlekłymi dialogami i sennym rozwojem wydarzeń. W ostatnim rozdziale tomu ujrzymy wiele tanich i powielanych zagrań scenariuszowych. Braki w fabule są mizernie przysłaniane przeciętnymi warsztatowo rysunkami czy ponętną Jarael, która zmienia ciuchy w tempie modelki Armaniego podczas wybiegu.

Najnowsza polska odsłona gwiezdno-wojennego cyklu ukazuje lekki spadek formy twórczego tandemu. Odbiorcy nie szalejący za rycerzami Jedi mogą poczuć się po przeczytaniu tego komiksu trochę zmęczeni, zaś wielbiciele gry „Knights of the Old Republic” z pewnością ucieszą się na widok występów gościnnych postaci znanych z wirtualnego świata. Mogą oni odczuć nawet niezłą frajdę, gdyż jeden z komputerowych bohaterów został pokazany w niecodziennej dla niego roli.

Michał Chudoliński

„Star Wars: Rycerze Starej Republiki” tom 3: „Dni strachu, noce gniewu”
Tytuł oryginału: „Knights of the Old Republic” vol 3: „Days of Fear, Nights of Anger”
Scenariusz: John Jackson Miller
Rysunki: Dustin Weaver, Brian Ching, Harvey Montecillo Tolibao
Kolory: Michael Atiyeh, Jay David Ramos
Okładka: Colin Wilson
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 13.09.2010
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 01.2008
Objętość: 144 strony
Format: 150 x 228 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł