TORPEDO tom 3

W wolnej chwili lubię sięgnąć po udanie zrealizowany przez duet hiszpańskich artystów kryminał z gatunku noir, rozgrywający się w niepewnych latach 30. ubiegłego wieku, w wychodzącej z wielkiej depresji Ameryce. Przedstawiane z przymrużeniem oka i dużą dawką ironii perypetie cyngla do wynajęcia – Torpedo i jego niezbyt dziarskiego pomagiera – Rascala są luźną i odciągającą na chwilę od codzienności rozrywką.

W trzecim, zbiorczym wydaniu zaproponowanym przez Taurus Media znajdziemy aż dwie historyjki, które przedstawiają Lucę Torelliego jako młokosa. Obie z nich mają miejsce, gdy nasz bohater mieszka jeszcze we Włoszech (dokładnie na Sycylii), a ich celem wydaje się przybliżenie wydarzeń, które ukształtowały przyszłego nieczułego mordercę. Faktycznie, pierwsza opisuje przykre dzieciństwo chłopca maltretowanego przez ojca, w drugiej natomiast autorzy dali jedynie popis odrobinę sfiksowanej fantazji. Obydwie odpowiadają po trosze na pytanie, dlaczego bohater ma takie, a nie inne podejście do kobiet.

W kolejnej odsłonie przygód Torpedo zabrakło mi głupawych odzywek tytułowego bohatera, które dotychczas przypominały mi, że mam do czynienia z niedoukiem i ignorantem, wymachującym pistoletem na lewo i prawo gangsterem pozbawionym ogłady. Luca Torelli to postać przerysowana i karykaturalna, mimo odnoszonych sukcesów skazana na porażkę. Tym razem jednak Jordi Barnet pozbawił go wywołujących uśmiech (niejednokrotnie uśmiech politowania) jednowierszówek, które były znakiem firmowym bohatera.

Klasycznie kadrowany i trzymający się od początku do końca obranej konwencji komiks podoba mi się od strony graficznej. Rzecz jasna: Enrique Sanchez Abudi najskuteczniej przyciąga wzrok czytelnika krągłościami rysowanych z wyczuciem i smakiem kobiet, lecz doskonale radzi sobie również z ulicznymi pościgami czy bójkami.

Podobnie jak w poprzednim, także i w tomie zbiorczym znalazła się jedna pełnowymiarowa historia (pierwotnie zajmująca objętość pojedynczego albumu). Po jej lekturze mam wrażenie, że zdecydowanie wolę krótsze formy hiszpańskiego tandemu. Oczekujący na wydanie czwarty „Torpedo” będzie ich pełen.

Jakub Syty

„Torpedo” tom 3
Scenariusz: Enrique Sanchez Abuli
Rysunki: Jordi Bernet
Wydawca: Taurus Media
Data publikacji: 08.2010
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 cm
Liczba stron: 144
Cena: 45 zł