KRONIKI ARMADY


„Kroniki Armady” („Les chroniques de Sillage”) to wydana we Francji seria sześciu albumów, narysowanych w latach 2004-2008 przez różnych rysowników, posługujących się bardzo zróżnicowaną kreską i warsztatem, do scenariusza dwóch głównych twórców świata „Armady”: Philippe’a Buchetta i Jeana Davida Morvana. Cała seria składa się z trzydziestu ośmiostronicowych opowiadań (po pięć w każdym albumie). Zawarte w zbiorze historie dotyczą mniej znanych epizodów z życia Navis – głównej bohaterki cyklu.

W tym miesiącu, dzięki wydawnictwu Egmont, otrzymaliśmy trzynasty już tom polskiego przekładu tej świetnej serii. Jak to się jednak często dzieje na frankofońskim rynku – tytuł, który zdobywa coraz większą popularność, zostaje stopniowo rozbudowywany o dodatkowe mini serie lub pojedyncze albumy tworzone przez innych artystów. Opowiedziane w nich zostają historie pominięte albo tylko zasygnalizowane w głównej serii. Tak samo jest z „Armadą”. Poza podstawową serią ukazał się jeden dodatkowy tom zatytułowany „Le Collectionneur” (nie wydany do tej pory w Polsce) oraz dwie mini serie. Pierwsza z nich, zatytułowana „Navis”, opowiada historie, jakie główna bohaterka przeżyła będąc dzieckiem (w latach 2004-2009 wydano pięć tomów, z których żaden nie ukazał się w Polsce). Druga to „Les chroniques de Sillage” i właśnie ona ukazała się teraz w ramach kolekcji „Science Fiction”.

Komiks został wydany bardzo ładnie i starannie, podobnie jak wcześniejsze albumy cyklu. Obrazek na okładce stanowi niemal wierną kopię drugiego wydania pierwszego tomu „Kronik Armady”. W środku możemy jednak przeczytać tylko czternaście z trzydziestu opowiadań stanowiących całość serii. Wybór jest dosyć ciekawy, w zbiorze umieszczone zostały pełne dwa pierwsze tomy oraz po dwa opowiadania z tomów 4 i 6, pominięto natomiast tomy 3 i 5. Wydawca nie podaje przyczyny wyboru akurat tych, a nie innych opowiadań. Gdyby wyselekcjonowane historie nawiązywały w większym stopniu do znanych polskiemu czytelnikowi albumów, byłoby to zrozumiałe. Jednak zamieszczone przez Egmont opowiadanie „Trafiony prezent” w znacznym stopniu nawiązuje do nieznanego w Polsce „Le Collectionneur”, a „Polowanie na trawie” do serii „Navis”. Szkoda więc, że miłośnicy komiksu nie poznają motywów, którymi kierował się wydawca dokonując wyboru opowiadań.

Jeśli pominiemy nieco niezrozumiałą selektywność i brak informacji, że mamy do czynienia jedynie z „wyborem opowiadań”, możemy doskonale bawić się przy lekturze najnowszego tomu „Science Fiction”. Historie ze świata „Armady” czyta się wybornie, a różnorodna kreska i urozmaicona grafika nie pozwalają się nudzić. Najwięcej opowiadań (bo aż trzy: „Szpieg na mrozie”, „Zatopione dane” i „Najwyższy wymiar kary”) mówi o wydarzeniach rozgrywających się na planecie przedstawionej w trzecim tomie „Armady”, zatytułowanym „W trybach rewolucji”. Przedstawione są również dalsze losy Clementa Vildieu, rewolucjonisty, który był pierwszą miłością Navis.

Pozostałe historie nawiązują do wydarzeń z tomu czwartego („Talizman demonów”), drugiego („Kolekcjoner”), szóstego („Gra pozorów”) i pierwszego („Ogień i popiół”). Wszystkie w interesujący sposób dokładają „cegiełki” do naszej wiedzy o świecie „Armady”. Przed każdym opowiadaniem znajduje się wprowadzenie „Ze wspomnień Bobo”, dzięki któremu jesteśmy w stanie umiejscowić daną przygodę w głównym cyklu. Z tego powodu „Kroniki Armady” mogą bawić nie tylko miłośników tytułu, ale również osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tą znakomita i tak bardzo różnorodną tematycznie serią.

Robert Góralczyk

„Kroniki Armady”
Scenariusz: Philippe Buchett, Jean David Morvan
Rysunki: Różni autorzy
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont
Kolekcja: Science Fiction
Data wydania: 05.2011
Objętość: 128 strony
Format: 190×260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolor
Cena: 59,99 zł

Wykaz opowiadań w całej oryginalnej serii „Les chroniques de Sillage”:

Les Chroniques de Sillage Volume 1
1. Chasseurs en herbe („Polowanie na trawie”)
2. Pavillon bleu („Niebieska flaga”)
3. Nävis console („Gra „Navis””)
4. Un cadeau qui cartonne !! („Trafiony prezent”)
5. Le corps de l’œil („Oczy”)

Les Chroniques de Sillage Volume 2
1. Réveil tardif („Późne przebudzenie”)
2. Le sillage d’Houyo („Hayo i bliskie spotkania trzeciego stopnia”)
3. Dreadlocks noires, pirates des astéroïdes („Czrnobrody, kosmiczny pirat”)
4. L’espion qui venait du froid („Szpieg na mrozie”)
5. Double jeu („Nieudana symulacja”)

Les Chroniques de Sillage Volume 3
1. Une mère…
2. La Pilule à danser
3. Le Malheur des uns…
4. Xen-Auto-Phobia
5. … Un fils

Les Chroniques de Sillage Volume 4
1. Une journée de filles
2. 9996 papattes
3. Le prix du confort („Cena komfortu”)
4. Commando suicide („Oddział łamag”)
5. Hommage ou plagiat

Les Chroniques de Sillage Volume 5
1. Au bord des armes
2. Droits de reproduction
3. Les crocs sous la muselière
4. Le vaisseau-gîte au trésor
5. Bandes blanches et homme en noir

Les Chroniques de Sillage Volume 6
1. Mémoire Noyée („Zatopione dane”)
2. Les dents de l’espace
3. Le choix des âmes
4. Peine maximale („Najwyższy wymiar kary”)
5. Allons enfants