WSTĘPNIAK

Z GŁOWĄ W CHMURACH

Tym razem chcemy przybliżyć osobę wielce zasłużoną komiksowemu medium, ale kompletnie nieznaną w Polsce, może poza hermetycznym fandomem. Twórcę i myśliciela, którego dorobek daleko wykroczył poza oddziaływanie na sam komiks.

Scott McCloud to autor kultowego już „Understanding Comics” oraz serii „Zot!”, w unikalny sposób ukazujących możliwości i magię obrazkowego medium. W Polsce do komiksowej trylogii („Understanding/Reinventing/Making Comics”) odnosi się większość prac dyplomowych dotyczących historii obrazkowych, niedawno zaś wzmianka o „Zrozumieć komiks” pojawiła się w ciekawej książce „Wybuchające beczki” Krzysztofa Gonciarza. Ubolewając, że żaden rodzimy wydawca nie odważył się jeszcze opublikować dzieł McClouda, postanowiliśmy omówić najważniejsze pozycje w jego dorobku, przekrojowo przedstawić życiorys oraz wszystkie pozycje tego autora opublikowane dla DC Comics. Ciekawskim pragnę nadmienić, że duża ilość jego prac jest do przeczytania za darmo, w formie komiksów internetowych. Chociażby tutaj.

Poza tym, w tym numerze mamy bardzo dużo debiutów – Justyna Janik napisała świetne wprowadzenie do postaci Deadpolla, natomiast Ksenia Frąszczak ukazuje dzieje komiksu internetowego, wskazując na najciekawsze tytuły. Wreszcie, po długich staraniach, Radosław Swółł zdążył napisać dla nas przekrojowy tekst o serii „Zot!”, kompletnie nieznanej nawet wśród starych wyjadaczy komiksowych. Standardowo polecamy twórczość Mateusza Orzecha, który zarówno filozoficznie podszedł do Granta Morrisona, jak i w interesujący sposób ukazał dwie najważniejsze pozycje z dorobku McClouda. Na szczególną uwagę zasługuje również detaliczny tekst Tomka Brzozowskiego o „Thorgalach” ” i recenzja książki „Polski komiks historyczny…” Przemka Mazura, który przeprowadził ponadto wnikliwy wywiad z Arkadiuszem Salamońskim. Na koniec warto wspomnieć o relacji z drugiej edycji Festiwalu Komiksu Historycznego oraz tekście Łukasza Chmielewskiego o filmie, którego nigdy nie było i nie będzie dane nam zobaczyć.

W związku z przerwą wakacyjną redakcja KZ zmierza na zasłużony odpoczynek. Nadal będą ukazywać się recenzje nowości, niemniej na następny numer przyjdzie troszeczkę poczekać. W międzyczasie przygotowujemy niespodziankę, która – mamy nadzieję – przyjemnie Was zaskoczy.

Życzymy przyjemnej lektury!

Michał Chudoliński