TAJEMNICE DAG FABRIK BROMBERG

SZPIEG W BYDGOSZCZY


222x300

Ostatnio mamy wysyp komiksów z miasta Bydgoszcz – w zeszłym tygodniu omawialiśmy „Legendy bydgoskie”, a dzisiaj mamy kąsek o wiele bardziej rozbudowany i poważny, chociaż nadal dostarczający dużo rozrywki w pełnym tego słowa znaczeniu. Oto bowiem w naszę ręce wpada komiks opowiadający niesamowitą historię jednego z najbardziej znanych kompleksów militarnych III Rzeszy.

Dynamit-Aktien Gesselschaft Bromberg rozpoczęły pełnoprawne funkcjonowanie w 1942 roku, kiedy to zaczęto produkować tam na wielką skalę materiały wybuchowe, takie jak dinitrobenzen, trotyl, nitrocelulozę, nitroglicerynę czy proch bezdymny. Oprócz produkcji zabójczych substancji, na terenie DAG prowadzono także prace nad częściami rakiet V2 oraz produkowano amunicję i wszelkiego rodzaju pociski. Imponująca do dzisiaj jest skala przedsięwzięcia: niemalże 1500 budynków, ponad 40 kilometrów linii kolejowych i 360 kilometrów dróg. Statystyka niemożliwa do pomyślenia dzisiaj, kiedy problemem jest krótki odcinek autostrady. Należąca do Dynamit Nobel AG fabryka była największym obiektem przemysłowo-militarnym na terenie III Rzeszy, jej łączne zatrudnienie sięgało 10 tysięcy osób, a pieczę nad tą maszyną zniszczenia sprawował wybitny niemiecki chemik Adolf Kämpf.

Stworzony przez Macieja Jasińskiego i Jacka Michalskiego komiks wiernie oddaje losy AK-owskiej siatki konspiracyjnej działającej na terenie DAG Bromberg. Historia zaczna się w momencie, kiedy do grupy zakonspirowanych żołnierzy dołącza wysłannik brytyjskiego wywiadu MI6, którego poznajemy już pod fałszywym nazwiskiem jako Jerzego Krajewskiego. Ma się on wcielić w rolę jednego z kierowców zatrudnionych w fabryce, dzięki czemu zyska dostęp do cennych informacji mogących zmienić losy wojny. Niestety nosi wąsy i nie pija wstrząśniętego, nie mieszanego martini z lodem, zatem w pojedynkę sobie nie poradzi.

Reszty fabuły nie zdradzę, by nie psuć przyjemności tym, którzy sięgną po komiks z ciekawości – zaznajomieni z historią II wojny światowej i III Rzeszy nie będą raczej zaskoczeni, jednak na pewno wszystkim frajdę sprawi podanie w takiej formie naszej historii. Rysunki z jednej strony są niby oszczędne, a jednak z dbałością o szczegóły (obraz Hitlera wiszący w pokoju Adolfa Kämpfa to wspaniały popis graficzny; do tego gra cieniami i ciekawa kreska) i zachowaniem charakterystycznej dynamiki. Scenariusz zgadza się z faktami historycznymi, zarówno pod względem wydarzeń, jak i bohaterów.

Po raz kolejny mamy do czynienia z inicjatywą mającą przybliżyć nam naszą historię w bardziej przyjazny sposób niż szkolne podręczniki i martyrologiczne wywody. Po raz kolejny jest to pomysł trafiony w stu procentach, wykonany z pomysłem i zaangażowaniem. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kolejne zeszyty „Tajemnic DAG Fabrik Bromberg” zachowają ten sam poziom i dostarczać nam będą równie dobrej zabawy, jak pierwszy numer.

Michał Jadczak

„Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg – Szpieg w Bydgoszczy ”
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Jacek Michalski
Skład komputerowy i korekta: Maciej Kowalski
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: Październik 2012
Objętość: 24 strony
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena: 14,90 zł