A Redtail’s Deam

redtailsWyobraźmy sobie, że zorza polarna wcale nie jest zwykłym zjawiskiem przyrodniczym, a za jej powstawanie odpowiedzialna jest rodzina nieśmiertelnych, nadnaturalnych lisów (i nie jest to jedyny element rzeczywistości, którą zawiadują te mityczne zwierzęta). Pewnego razu zadanie rozciągnięcia i utrzymania jej na niebie dostaje najmłodszy z rodu, powszechnie uważany za nieodpowiedzialnego idiotę. Czy daje sobie z tym radę? Prawie. W wyniku jego pomyłki i prób naprawy tego błędu pewna wioska zostaje wyjęta ze świata rzeczywistego, a wszyscy jej mieszkańcy stają się więźniami krainy snu. Jedynymi osobami, jakie zachowują jeszcze pobieżny kontakt z rzeczywistością są miejscowy odludek Hannu i jego pies Ville, obdarzony ludzkim głosem wskutek całego nadnaturalnego zamieszania. Ta dwójka zostaje zmuszona przez młodego lisa do przywrócenia właściwego stanu rzeczy. Aby to zrobić, muszą dotrzeć do grup mieszkańców wioski, zagubionych w różnych zakątkach krainy snów, a następnie przekazać odpowiednie amulety ich wodzom. Problem polega na tym, iż nie wiadomo, kim owi wodzowie są…

A Redtail’s Dream to pierwszy długi fabularny komiks Minny Sundberg, młodej fińsko-szwedzkiej scenarzystki i rysowniczki. Jego publikacja została zakończona pod koniec października, jednak jest on w dalszym ciągu dostępny w Internecie w angielskiej i w fińskiej wersji językowej, zaś na wiosnę 2014 planowane jest wydanie papierowe, sfinansowane z pomocą crowdfundingu.

Fabuła początkowo rozwija się w dość przewidywalny sposób: w każdym rozdziale bohaterowie są przenoszeni w nowe miejsce, po czym rozpoczynają poszukiwanie kolejnego wodza. Dość szybko orientują się, że przy znalezieniu takiej osoby pomocna jest pewna wskazówka: każdemu z miejscowych liderów towarzyszy magiczne zwierzę odpowiadające jego osobowości i funkcji w społeczności. Z kolei podpowiedź, kim jest towarzysz poszukiwanego właśnie wodza, dostarczana jest bohaterom w dość nietypowy sposób – po każdej „teleportacji” Ville zostaje zmieniony w odpowiednie zwierzę, zachowując jednocześnie część swoich psich cech. Oczywiście sprawa byłaby zbyt prosta, gdyby zadanie bohaterów sprowadzało się tylko do doręczenia amuletu odpowiedniej osobie. Zazwyczaj, aby spełnił on swoją funkcję, należy uprzednio pozbyć się jakiegoś problemu, na który mieszkańcy wioski natknęli się w krainie snów i którego często nie są w stanie rozwiązać. Mielibyśmy więc do czynienia z epizodyczną i przewidywalną historią, gdyby nie to, że z każdym rozdziałem problemy te stają się coraz bardziej skomplikowane (Hannu musi nawet stawić czoła nastolatkowi o nastawieniu jeszcze bardziej aspołecznym niż jego własne!) i angażują coraz większą ilość znajomych młodego lisa, przez co jego „drobna” pomyłka powoduje coraz szersze reperkusje w pozaziemskich krainach, a wieść o niej rozchodzi się coraz szerzej… Autorka nie waha się przy tym sięgać do co bardziej makabrycznych elementów fińskiego folkloru, przez co wiele przygód dwójki bohaterów trzyma czytelnika w napięciu, nie porzucając przy tym lekko humorystycznego i ironicznego tonu reszty opowieści.

eng540Jedną z mocnych stron „A Redtail’s Dream” jest jego główny bohater. Hannu nie ma szczególnych cech predestynujących go do bycia wybrańcem losu, nie wyrusza też na swoją wyprawę po to, aby się czegoś nauczyć czy znaleźć sens życia. Jest po prostu przypadkowo wybranym mrukiem, który chce mieć święty spokój i jest w stanie wiele zrobić, by to osiągnąć – od odstraszania sąsiadów opryskliwym zachowaniem, przez przemierzanie lasów i bagien, po walkę z fantastycznymi bestiami. Obserwowanie, jak raz po raz jego nonszalancja i niecierpliwość podważają kolejne klisze związane zazwyczaj z mistycznymi wędrówkami to prawdziwa przyjemność. Ville, istota tyleż tchórzliwa, co idealistycznie i altruistycznie nastawiona, jest wobec niego doskonałym kontrastem. W przeciwieństwie do Hannu, Ville próbuje kierować się przede wszystkim swoim kompasem moralnym (a poczucie wartości ma bardzo silne), ale bardzo często nie ma możliwości realizacji swoich szlachetnych postulatów. Niestety, mniej dopracowane są postacie pozostałych mieszkańców wioski – z jednej strony nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że formuła tej historii wymaga tego, aby poświęcić im ledwie ułamek czasu, jaki mają do dyspozycji główni bohaterowie, jednak z drugiej można odnieść wrażenie, że mają dużo niewykorzystanego potencjału.

Rysunek postaci pozostawia trochę do życzenia, głównie ze względu na niezbyt fortunne mangowe naleciałości, przez co twarze postaci wydają się czasem nazbyt uproszczone i trochę niedbale opracowane. I chociaż niektóre projekty postaci stoją na stosunkowo wysokim poziomie, mocne strony Sundberg jako rysowniczki leżą gdzie indziej. Przede wszystkim zwraca uwagę jej konsekwentne posługiwanie się zimną gamą barwną i nasyconymi kolorami – udaje jej się dzięki temu stworzyć oniryczny nastrój odpowiadający opowiadanej przez nią historii. Z kolei wykorzystanie wyrazistego konturu i szerokich, płaskich plam barwnych w niektórych tłach z pewnością spodoba się miłośnikom secesyjnej grafiki. Sundberg świetnie radzi sobie też z przedstawianiem zwierząt – są one w jej rysunkach potraktowane ekspresyjnie, ale też realistycznie, dzięki niezwykłej umiejętności oddawania faktury futra i upierzenia.

„A Redtail’s Dream” powinien zainteresować miłośników mitów i baśniowych historii, ma też sporo do zaoferowania osobom lubiącym fantastyczne historie niepozbawione elementu humorystycznego realizmu czy wręcz cynizmu. Jeśli zaś na tę recenzję przez przypadek trafi jakiś wielbiciel skandynawskiego symbolistycznego malarstwa i grafiki, mogę go zapewnić, że nie znajdzie webkomiksu bardziej odpowiadającego swoim gustom plastycznym.

Tym, którym spodoba się „A Redtail’s Dream”, a zwłaszcza jego szata graficzna, polecam również nowy webkomiks Sundberg, Stand Still. Stay Silent, który ukazuje się od początku listopada. Sama autorka określa go jako „lekką i beztroską historię postapokaliptyczną”.

Ksenia Frąszczak

A Redtail’s Dream
Adres URL: http://www.minnasundberg.fi/artd.php
Scenariusz: Minna Sundberg
Rysunki: Minna Sundberg
Aktualizacje: zakończone
Początek publikacji: 2011
Zakończenie publikacji: 2013