Dzieło Roberta Crumba.

Dzieło Roberta Crumba.

Dzieło ilustratorki Chantal Montellie.

Jak to?!! Kafka w komiksie??! Przecież Kafka jest „mroczny”, „ponury”, „hermetyczny”, „trudny w lekturze”. Komiksy?

Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. Tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw, i to bardzo. Pewien człowiek budzi się rano jako karaluch – zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów – gdy pełen naiwnego optymizmu chłopak z Europy przybywa do Ameryki, jego oczom ukazuje się Statua Wolności dzierżąca miecz – w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów – obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia – geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce.

Kafka – redukujący siebie do litery „K” – który w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę albo jest podciągany za szyję na linie aż przebija dach, i który dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla interpretacji graficznych… dla komiksu.

Dzieło ilustratorki Chantal Montellie.

Troje mistrzów sztuki komiksu, których prace obejrzymy na tej wystawie – francuska ilustratorka bandes dessinées Chantal Montellier („Proces”), czeski artysta i rockman Jaromir99 („Zamek”) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb („Kafka”) – spotyka się z Kafką na jego warunkach, a jednak każde na swój własny sposób. Fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie!

wystawa: 08.08. – 27.09.2015

wernisaż: 07.08.2015, 18.00

artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier

kuratorzy:: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe

współpraca: Literaturhaus Stuttgart

Gdańska Galeria Miejska