Catwoman, jedna z najciekawszych postaci uniwersum DC Comics, powraca w drugim zbiorczym tomie swoich przygód. W albumie zatytułowanym „Nie ma lekko” znajdziecie kolejne perypetie Seliny Kyle napisane przez Eda Brubakera i utrzymane w charakterystycznym dla tego autora stylu czarnego kryminału.

nie-ma-lekko-catwoman-tom-2

Podobnie jak poprzedni tom cyklu zatytułowany „Na tropie Catwoman”, nowe wydawnictwo to zbiór kilku dłuższych i krótszych historii poświęconych Selinie Kyle, która swoje wyjątkowe umiejętności wykorzystuje już nie tylko do kradzieży, lecz także do tego, by nieść pomoc potrzebującym.

Album otwiera opowiadanie „Przejażdżka”, w którym Catwoman interweniuje w sprawie swojej skazanej na karę śmierci przyjaciółki. W „Ostatnim raporcie” towarzyszymy Selinie Kyle w brawurowym skoku na ufortyfikowaną siedzibę mafijnej rodziny. W „Nieugiętej” superbohaterka odnajduje po wielu latach siostrę i zostaje wciągnięta w wir dramatycznych wydarzeń, które zmienią życie jej i jej bliskich. Kolejna opowieść, „Nie ma lekko”, traktuje o konsekwencjach tych traumatycznych przeżyć, o śledztwie w sprawie tajemniczego zniknięcia atrakcyjnej żony pewnego bogacza i… skomplikowanej miłości. W „Dzikiej jeździe” Selina i jej przyjaciółka Holly wyruszają w podróż po Stanach i przy okazji wplątują się w konflikt z członkami tajemniczego kultu. Dowcipne opowiadanie „Wiele żyć Seliny Kyle” łączy sensacyjną intrygę z historią postaci Catwoman oraz przeglądem jej strojów. W nowelce „Slam Bradley. Sprawa McSweeneya” prywatny detektyw i Selina w wyjątkowy sposób świętują Dzień Ojca, a w dwustronicowym żarcie „Czemu Holly jednak żyje” Catwoman i Holly w dowcipny sposób komentują komiksowe medium. Tom zamyka krótka historia „Odpowiednie planowanie” będąca prequelem „Nieugiętej”.

catwoman-2-plansza-1

Autorem scenariuszy do wszystkich opowieści jest Ed Brubaker. Za stronę graficzną w większości odpowiedzialny jest Cameron Stewart, który na stanowisku głównego rysownika serii zastąpił Darwyna Cooke’a. Jednak w tomie znajdziemy również prace Javiera Pulido, Mike’a Manleya, Brada Radera czy dwukrotnego laureata nagrody Eisnera Erica Shanowera. W sumie pod „Nie ma lekko” podpisało się jedenastu rysowników.

Drugi tom przygód Seliny Kyle to jeszcze więcej mrocznych historii utrzymanych w ulubionej przez Eda Brubakera stylistyce noir. Mimo „cartoonowej” stylistyki, w „Nie ma lekko” nie brakuje brutalności, okrucieństwa i prawdziwie traumatycznych przeżyć. Brubaker sprawnie łączy kryminalne intrygi z rozbudowanymi wątkami obyczajowymi. Dzięki temu zabiegowi czytelnicy nie tylko mogą lepiej poznać postać Seliny Kyle, ale przede wszystkim przywiązują się do bohaterki i autentycznie przeżywają wydarzenia, które stają się jej udziałem.

catwoman-2-plansza-2

Graficznie „Nie ma lekko” kontynuuje styl wypracowany przez Darwyna Cooke’a, w którym Cameron Stewart doskonale się odnalazł. Jego kreskówkowe rysunki otwarcie nawiązujące do estetyki komiksów z czasów Srebrnej Ery (1956-1970) stoją w kontraście do mrocznych scenariuszy Brubakera, tworząc intrygującą mieszankę.

Brubaker nie wynajduje w „Catwoman” koła na nowo. Jednak dzięki jego talentowi do tworzenia trzymających w napięciu i zaskakujących intryg kryminalnych, kreowania pełnokrwistych bohaterów i pisania wpadających w ucho dialogów „Nie ma lekko” jest tytułem, który nie może się nie spodobać. Jeśli doceniliście „Na tropie Catwoman”, możecie brać w ciemno.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Marcin Kamiński

Tytuł: Catwoman Vol. 2: No Easy Way Down
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Cameron Stewart i inni
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca oryginalny: DC Comics
Wydawca: Egmont
Data premiery: 15.02.2017 r.
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Liczba stron: 396
Cena: 119,99 zł.