Usagi Yojimbo Saga - okładka

Usagi Yojimbo Saga – okładka

Jak głosi legenda, gdy Susano-O, bóstwo morskiego przestworu, zabił węża Koshi, we wnętrzu jednego z jego ośmiu ogonów znalazł miecz o potężnej mocy. Klinga z japońskiej mitologii stała się jednym z insygniów władzy cesarza. Jednak wejście w jej posiadanie może przynieść wyłącznie kłopoty… o czym opowiada druga księga „Usagi Yojimbo Saga”, opublikowana przez wydawnictwo Egmont.

Usagi Yojimbo kontra monarchiści

W przeciwieństwie do pierwszej księgi komiksu o długouchym roninie, fabuła drugiego tomu cyklu jest bardziej zwarta. W poprzednim wydaniu zbiorczym mieliśmy do czynienia głównie ze strukturą antologii krótszych i dłuższych opowiastek z różnych etapów życia Usagiego i pojedynczych, zamkniętych przygód. Historia w księdze drugiej skupia się na knowaniach członków sekretnego Spisku Ośmiu, planujących obalenie szogunatu i przywrócenie na tron cesarza. W tym celu makiaweliczni rojaliści poszukują Pożeracza Traw – mitycznego miecza, stanowiącego atrybut władzy. Ponieważ jednak klinga zatonęła przed wiekami, spiskowcy będą musieli posunąć się do nadprzyrodzonych metod, by zdobyć upragnione ostrze. Niestety los postawi na ich drodze samuraja o czystym sercu, który przypadkiem odnajdzie artefakt przed nimi.

Usagi Yojimbo Saga - przykładowa plansza

Usagi Yojimbo Saga – przykładowa plansza

Saga o Pożeraczu Traw

Naturalnie w drugiej księdze „Sagi” nie zabrakło również krótszych form, rozbudowujących świat królika-wojownika. W otwierającej tom opowieści „Powrót na równinę Adachi” wierni czytelnicy mogą wreszcie poznać pochodzenie charakterystycznej blizny na czole Usagiego. „Morderstwa szpilą do włosów” i „Tameshigiri” to klasyczne kryminały, w których ronin angażuje się w śledztwa policyjne. Właśnie w tych historiach debiutuje jedna z najciekawszych postaci cyklu: niezłomny inspektor Ishida, wierzący wyłącznie w sprawiedliwość detektyw, gotowy walczyć nawet z własnymi przełożonymi o ujawnienie prawdy.

Usagi Yojimbo Saga - przykładowa plansza

Usagi Yojimbo Saga – przykładowa plansza

Jak jednak wspomniałem, zdecydowana większość rozdziałów tomu skupia się na działaniach Spisku Ośmiu w celu zdobycia (a potem odzyskania) Pożeracza Traw. W trakcie pościgu siepaczy rojalistów za dzierżącym miecz Usagim swój finał znajdzie również wątek rozpoczęty w poprzednich albumach: starcie królika z demonicznym Jei. Akcja jest wartka i wspaniale poprowadzona, a tom – mimo pokaźnych rozmiarów – pochłania się jednym tchem.

Na każdą półkę

Ciężko napisać o „Usagim Yojimbo” coś poza tym, co było powtarzane setki razy. Cykl jest po prostu klasą samą w sobie, pomnikiem pracowitości i kreatywności Stana Sakaiego. Klasycznie prowadzone opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze przez wiele dekad nie będą miały szansy się zestarzeć. Zaś pomysłowy mariaż japońskiej tradycji i mitologii z zachodnią popkulturą jest źródłem czystej radości dla czytelników małych i dużych. Polecam wszystkim, którzy kiedykolwiek rozważali karierę szlachetnego samuraja.

Usagi Yojimbo Saga - przykładowa plansza

Usagi Yojimbo Saga – przykładowa plansza

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Wydawnictwo: Egmont
Tytuł oryginalny: Usagi Yojimbo Saga Volume 2
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 672
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Wydanie: I
Cena z okładki: 89,99 zł