Witajcie ponownie!

Gdy w grudniu zeszłego roku, we wstępniaku do numeru „Wielkie roboty”, pisałem o tym, że dołożę wszelkich starań, by kolejne numery pojawiały się regularnie. I póki co się udaje ;)
Przed wami nowy numer, już 76, KZ – Magazynu Miłośników Komiksu, tym razem poświęcony Marvel Cinematic Universe – czyli MCU. Czy muszę tłumaczyć dlaczego? Wiem, że wszyscy teraz piszą o „Avengers: Endgame”, że wszyscy próbują podsumowywać te 11 lat, więc fani mogą czuć się już tym wszystkim znużeni. Jednakże to naprawdę jest wyjątkowa okazja i sytuacja. Czegoś takiego, jak to co zrobiło Marvel Studios pod kierownictwem Kevina Feige’a, do tej pory nie było.

Dlatego z okazji premiery „Endgame” przyglądamy się bliżej temu, co dostaliśmy w superbohaterskim kinie. I nie tylko MCU mam tu na myśli! Dla porządku do tego numeru dołączyliśmy recenzje wszystkich filmów, które weszły w skład MCU. Część jest starych, sprzed kilku lat, co ma pewną wartość dodaną, pozwala bowiem przypomnieć nam sobie jak podchodziliśmy do filmów Marvela, gdy uniwersum dopiero powstawało. Część z nich (znaczna) jest nowa, napisana specjalnie do tego numeru. Jak np. recenzja „Thor: Ragnarok” czy też tekst o obydwu częściach „Strażników Galaktyki„.  W miarę możliwości z szerszym spojrzeniem na film w kontekście całego uniwersum, z obecnej chwili. To często więcej niż „tylko” recenzja.

Pojawiły się oczywiście także teksty nowe, które nie skupiają się na jednym filmie. Jak np. „Tony Stark – Iron Man w MCU”, Michała Siromskiego, w którym autor bardzo skrupulatnie przygląda się rozwojowi tej postaci na przestrzeni lat. Pokazuje nam drogę jaką przebył ten „najlepszy obrońca Ziemi”, jak powiedział o Starku Kapitan Ameryka w „Avengers: Infinity War”. Czy też teksty Rafała Kołsuta, w których bierze on na warsztat kształt kina komiksowego przed MCU, a także prezentuje swój subiektywny wybór najciekawszych produkcji z Domu Pomysłów przed nastaniem Marvel Cinematic Universe.

Mam nadzieję, że publikacje, które dla was przygotowaliśmy przypadną wam do gustu i życzę miłej lektury!