Nienawidzę baśniowa - rys. Skottie Young

Nienawidzę baśniowa – rys. Skottie Young

Czytelniku, oto przed tobą trzeci tom serii „Nienawidzę Baśniowa” – „Grzeczna dziewczynka”. W nim Gert w końcu zdaje sobie sprawę, że bycie morderczym maniakiem może być powodem, dla którego nie była w stanie wyjść z pokrytego cukierkami świata Baśni, będącym jej koszmarem od ponad 40 lat. Wyrusza na wyprawę, by się odkupić i zarobić na powrót do domu dobrymi uczynkami, życzliwością i miłością.

Po tym, jak skończyłem czytać tom drugi, z niecierpliwością czekałem na kolejną część tej zabawnej serii od Skottie Younga, zatytułowanej „Grzeczna dziewczynka”. Byłem ciekawy, dlaczego okładka pokazuje szczęśliwą, zadowoloną i pełną radości Gertrudę i o to w tym wszystkim chodzi. Cóż, muszę powiedzieć, że trzeci tom jest zdecydowanym, aczkolwiek nieco nieoczekiwanym krokiem naprzód wobec drugiego tomu! Ale po kolei.

O czym jest „Grzeczna dziewczynka”?

Wygląda na to, że po wydarzeniach z ostatniego tomu (jej przyszłe ja przychodzi i mówi, że jeśli nie zmieni swoich zachowań, może skazać na zagładę całe Baśniowo), Gertrude nadal nie nauczyła się, że jeśli nadal będzie zabijać ludzi, może mieć wielkie kłopoty. Tak jest, dopóki nie spotka się z dziewczyną o imieniu Złosia, która jest największym fanem Gertrudy.

Nasza zielonowłosa bohaterka postanawia nauczyć swoją największą fankę wszystkiego o zabijaniu ludzi, aby dostać to, czego chce. Ale kiedy ta okazała się jeszcze gorsza od Gertrudy, ta uświadamia sobie, jaką do tej pory była okropną osobą. Postanawia stać się lepsza. Jednak znając jej przeszłość, nie będzie to łatwe.

Nienawidzę Baśniowa tom 3: Grzeczna dziewczynka - plansza przykładowa

Nienawidzę Baśniowa tom 3: Grzeczna dziewczynka – plansza przykładowa

Scenariusz i rysunki na plus…

Jak zwykle, Skottie Young wykonał fantastyczną robotę, pisząc tę ​​historię, ponieważ jest ona jednocześnie zabawna, jak i szokująca (zwłaszcza z tym zwrotem na zakończenie). Bardzo podobały mi się sceny, w których Gertruda próbuje stać się lepszą osobą, pomagając ludziom. Ponieważ jest z natury brutalna, nie może do końca opanować agresji. To była miła zmiana tempa serii, kiedy w końcu widzimy, że Gertrude rzeczywiście zachowuje się (trochę) lepiej w stosunku do ludzi, z którymi się spotyka. Zabawnie jest także widzieć, jak niszczy rzeczy, chociaż bardzo stara się tego nie robić.

Uwielbiam też sposób, w jaki Skottie Young dalej rozwija postać Larrigona, kiedy widzimy, że Larry naprawdę dba o Gertrudę, pomimo ciągłego narzekania na nią. Możemy także zobaczyć, jak wyglądałoby jego życie bez Gertrudy, a historia jego alternatywnego życia z jego perspektywy to prawdziwa tragikomedia.

Rysunki Skottie’go Younga są jak zwykle przezabawne, ponieważ wszystkie postacie wyglądają na przesadzone (i przesłodzone). Szczególnie podobała mi się sama Gertrude, która wygląda jak zła wersja „Shirley Temple”. Spodobała mi się także kreska Deana Rankine’a w historii, w której Larry zaczyna marzyć o tym, jak wyglądałoby jego życie, gdyby nie spotkał Gertrude. Grafika tam jest jeszcze bardziej kreskówkowa niż większość dzieł z tego tomu, a styl artystyczny faktycznie przypomina mi styl artystyczny z „Rocko’s Modern Life” połączony z kreskówką „Ren & Stimpy”.

… a gdybym się musiał przyczepić

Gdybym naprawdę musiał się przyczepić, to napisałbym, że jeśli nie lubicie kreskówkowej i przesadzonej, ale pełnej flaków i gore przemocy, to nie macie tu czego szukać. Postacie są w dalszym ciągu rozrywane i wysadzane w niezwykle krwawe sposoby. Również narracja przeskakiwała nieco z jednej historii na drugą, czasem mnie gubiąc, gdzie jest główny wątek. Ale mimo to całość czytało mi się dość przyjemnie. Może dlatego, że pomimo lekkiego chaosu było mniej zawirowań niż w tomach poprzednich.

Podsumowując, trzeci tom „Nienawidzę Baśniowa” – „Dobra dziewczynka” to naprawdę fantastyczny kawałek rozrywki. Po drugim, w którym rządził chaos, obawiałem się, że kolejne będą tylko powieleniem schematu. A to nie wróży serii nic dobrego. Zostałem pozytywnie zaskoczony. To pełen zabawnej (i brutalnej) przygody komiks, kończący się prawdziwym cliffhangerem. Ale za to takim, który wszystkich miłośników przygód Gertrude porządnie zaskoczy. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Michał „Emjoot” Jankowski

Scenarzysta: Skottie Young
Ilustrator: Skottie Young
Tłumacz: Marceli Szpak
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Seria: Nienawidzę Baśniowa (#3)
Format: 170×260 mm
Liczba stron: 136
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788381107945
Data wydania: 29 czerwiec 2019
Numer katalogowy: 391603