Palcojad. Tom 2 – okładka

Druga wizyta w Buckaroo, mieście, które dało światu aż szesnastu seryjnych morderców, przynosi kolejne emocje. Joshua Williamson i Mike Henderson dalej snują swoją mroczną historię, tym razem koncentrując się na wątku spisku, jaki kryje się za złą sławą miasteczka. Atmosfera gęstnieje, tajemnica się pogłębia… Krótko mówiąc robi się coraz ciekawiej.

Siedmiu psychopatów

Elliot Carroll swoje śledztwo w sprawie Rzeźników z Buckaroo przypłacił zdrowiem. Został uprowadzony i brutalnie okaleczony. Zanim do tego doszło, udało mu się jednak ściągnąć do miasta przyjaciela, detektywa Nicolasa Fincha. Ten rozpoczął swoje dochodzenie od poszukiwań Carrolla, a przy okazji poznał miejscową panią szeryf – Sharon Crane oraz lokalnego celebrytę – Edwarda Charlesa Warrena. Dodać należy, że jego sława jest dość dwuznaczna, jest on bowiem jednym z seryjnych morderców wywodzących się z Buckaroo. Ponieważ obgryzał paznokcie swoich ofiar, zyskał pseudonim Palcojad. Ma na koncie zabójstwo czterdziestu sześciu osób. Jak na posiadające upiorną reputację miasto przystało, od razu po przyjeździe Fincha w okolicy zaczęli ginąć ludzie. Czyżby pojawił się nowy seryjny morderca? A może za wszystkim stoi jednak Palcojad? Śledztwo znacznie skomplikowało się w momencie, gdy do Buckaroo przybyła Abigail Barker. Agentka FBI poinformowała bowiem panią szeryf o tym, że Finch jest… zawieszony za morderstwo. Zabił mianowicie podejrzanego podczas przesłuchania.

Palcojad. Tom 2 – przykładowa grafika

Tom pierwszy zakończył się w momencie, gdy doprowadzony do ostateczności Finch zdecydował się na desperacki krok, porwał Warrena i teraz ma zamiar torturami wydusić z niego zeznania w sprawie zdarzeń rozgrywających się w mieście. Detektyw za wszelką cenę chce poznać tajemnice Buckaroo i w swoje działania angażuje Sharon Crane, która niegdyś była… partnerką Warrena. Cała trójka wpada w poważne tarapaty, gdy na scenie pojawia się – w dość zaskakującej roli – wielebny Luis Fairgold. Kłopoty ma również agentka Barker. Najwyraźniej stała się ofiarą porwania i teraz ktoś więzi ją w jakichś tajemniczych lochach. Są podstawy, by przypuszczać, że za porwaniem stoją dwie tajemnicze postacie – dziwny zamaskowany osobnik oraz ktoś, kto jak na razie pozostaje w cieniu. Niebawem jednak znów widzimy ją w mieście, ale najwyraźniej podczas tego porwania coś się z nią stało. Stwierdzenie, że nie jest już do końca sobą, byłoby znacznym niedopowiedzeniem.

Siedem (ofiar)

Drugi tom wydania zbiorczego rozpada się na dwie części. Po dramatycznych zdarzeniach rozgrywających się w samym Buckaroo akcja przenosi się bowiem do Atlanty. Tam Finch wspólnie z agentką Barker rozpracowują sprawę Diabła – nowego seryjnego mordercy, którego działania są powiązane z Buckaroo. Ma już na koncie siedem ofiar – wszyscy pochodzą z tego upiornego miasteczka – i najwyraźniej nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Tu również akcja toczy się szybko. Z każdą stroną napięcie narasta, a tajemnica staje się coraz bardziej frapująca. Williamson tym razem bowiem koncentruje się właśnie na tym aspekcie swojej historii. Informacje dawkuje bardzo powoli, sprawiając, że czytelnik jak najszybciej chciałby poznać rozwiązane. Za każdym razem jednak, gdy pojawia się szansa na uchylenie rąbka tajemnicy, natychmiast coś w tym przeszkadza.

Palcojad. Tom 2 – przykładowa grafika

Cartoonowa stylistyka Mike’a Hendersona nadal doskonale komponuje się z narracją. Nieco karykaturalne twarze bohaterów i uproszczone tła tworzą odrealnioną wizję świata. Całość wygląda nieźle, ale miejscami jednak nie udało się uniknąć drobnych usterek. A to anatomia postaci nieco szwankuje, twarze są odrobinę za bardzo zniekształcone, a to jakieś przedmioty wyglądają nie tak, jak powinny. Bezwzględnie ktoś powinien zafundować artyście kurs rysowania rowerów. W pierwszym tomie widzieliśmy, jak gościnnie występujący w komiksie Brian Michael Bendis jechał na czymś, co rower przypominało tylko trochę, tu zaś w jednym kadrze widzimy coś, co roweru nie przypomina w ogóle, choć z kontekstu wynika, że o niego chodzi. Album, podobnie jak pierwszy tom, został uzupełniony sporą dawką świetnych dodatków, które bez wątpienia ucieszą wszystkich czytelników poszukujących wglądu w proces twórczy.

Psychoza

„Palcojad” pozostaje świetną rozrywką, łączącą w sobie elementy kryminału, horroru oraz opowieści niesamowitej. Tym razem Williamson nie koncentruje się już na budowaniu gęstej atmosfery i portretowaniu miasta, ale na precyzyjnym konstruowaniu swojej intrygi i ukazywaniu powiązań pomiędzy głównymi postaciami. Scenarzysta umiejętnie myli tropy i raz po raz zaskakuje czytelnika. Powoli wyłania się jednak zarys spisku, który doprowadził do tego, że Buckaroo cieszy się tak złą sławą. Komiks czyta się błyskawicznie i nie ma nawet mowy, żeby odłożyć tom w trakcie lektury.

Palcojad. Tom 2 – przykładowa grafika

Za sprawą sprytnych trików czytelnik ma bowiem cały czas – złudną, powiedzmy sobie wprost – nadzieję, że już niedługo, już za chwilę pozna rozwiązanie zagadki. Zamiast tego dostaje jednak tylko kolejne sensacyjne zwroty akcji sprawiające, że musi czytać dalej. Niebawem jednak cierpliwość czytelników zostanie wynagrodzona. Opowieść o Rzeźnikach z Buckaroo zamyka się bowiem w trzech tomach i miejmy nadzieję, że już wkrótce dostaniemy tom wieńczący tę trylogię. No i miejmy również nadzieję, że rozwiązanie zagadki okaże się równie spektakularne jak zdarzenia opisywane dotychczas.

Paweł Ciołkiewicz

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: „Palcojad. Tom 2”
Tytuł oryginału: „Nailbiter: The Murder Edition. Volume 2”
Scenariusz: Joshua Williamson
Rysunki: Mike Henderson
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawca: Egmont
Data polskiego wydania: 2019
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 2016
Objętość: 304 strony
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena okładkowa: 99,99 zł