Pierwszy sezon serii „Wydział 7” dobiegł końca, ale twórcy nie zasypiają gruszek w popiele. By umilić czytelnikom oczekiwanie na dalsze przygody ligi niezwykłych funkcjonariuszy, przygotowali pierwszy zeszyt specjalny. Poznajemy w nim pewien epizod z życia Heleny Kwiatkowskiej. Pięknej Cyganki noszącej pseudonim Aleksandra.

Serce oskarżycielem

„Wydział 7” to seria stworzona przez Marka Turka i Tomasza Kontnego. Opowiada o działającej w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku specjalnej jednostce SB. Jej członkowie zajmują się niewyjaśnionymi zjawiskami paranormalnymi. Obok majora SB Filipa Dobrowolskiego, chorążego MO Szymona Wilka, doktor Bogumiły Fiszer oraz dominikanina Jakuba Lange do grupy dołączyła także tajemnicza Aleksandra. To pseudonim Heleny Kwiatkowskiej, którą poznaliśmy już jako Cygankę potrafiącą rozmawiać z duchami. Epizodycznie pojawiła się w zeszycie drugim („Larinae”), a w trzecim („Żywa woda”) odegrała już istotną rolę.

Zeszyt specjalny przedstawia pewien wcześniejszy epizod z jej życia, który miał dla niej kolosalne znaczenie. Wszystko zaczyna się od… pożegnania. W roku 1957 – a zatem pięć lat przed jej pierwszym pojawieniem się w serii – Helena Kwiatkowska opłakuje na pogrzebie zmarłego męża. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci tego oficera Wojska Polskiego, ale jasne jest, jakie będą jej konsekwencje. Wdowa jest Cyganką, zatem życzliwość innych ludzi to ostatnia rzecz, na jaką może liczyć. Od tego momentu pozostaje zatem zdana tylko na siebie. Cygańska natura i złamane serce popychają ją w drogę. Przyłącza się więc do taboru i wyrusza w nieznane, rozpoczynając nowe życie. Aż do wizyty w pewnym zamku wszystko układa się dobrze. Złowieszcza budowla już na pierwszy rzut oka wygląda na nawiedzoną. Dramatyczne zdarzenia, jakich to dworzyszcze stanie się świadkiem, zmienią na zawsze życie kobiety.

Beczka Amontillado

Zeszyt specjalny cyklu „Wydział 7” utrzymany jest w konwencji gotyckiej opowieści grozy. Mamy tu mianowicie upiorny zamek kryjący w swych murach straszliwe tajemnice, jest również groźny kustosz oraz tajemnicza kobieta, która próbuje rozwikłać przerażającą zagadkę. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom poznaje makabryczną prawdę o przeszłości zamku i jego pierwszym właścicielu – upiornym Joachimie von Novitzu. Przede wszystkim jednak rozprawia się z demonami własnej przeszłości. Pomimo tego, że opowieść jest bardzo krótka, autorom udało się wykreować atmosferę tajemniczości i grozy.

Duża w tym zasługa rysunków Arkadiusza Klimka oraz kolorów Grzegorza Pawlaka. Sceny rozgrywające się w widmowym zamku są rozrysowane w interesujący sposób. Mrok rozświetlany delikatnym blaskiem świec, upiorne obrazy na ścianach niekończących się korytarzy, snujące się wszędzie, zagubione duchy, przeraźliwy kustosz o świdrującym spojrzeniu to elementy tworzące atmosferę niewysłowionej grozy. Artysta nie szczędzi tuszu i kreuje posępną scenografię dla tej opowieści. Na ostatnich stronach zeszytu znalazły się materiały dodatkowe – szkice postaci oraz piękna akwarelowa wersja okładki autorstwa Telari, równie tajemniczej co Helena. Zeszyt z tą okładką również jest dostępny.

„Helena” to bardzo ciekawe uzupełnienie serii. Postać hipnotyzującej swoim spojrzeniem Cyganki doskonale pasuje do prowadzonej przez Dobrowolskiego grupy, a sama opowieść o jej przeszłości wzmacnia atmosferę tajemniczości całej serii. Historia zawarta w zeszycie utrzymana jest w stylistyce gotyckiej opowieści o duchach i czuć w niej atmosferę grozy znaną chociażby z opowiadań Edgara Allana Poe. Duchy, miłość, zemsta, śmierć i intrygująca bohaterka o przeczulonych zmysłach pozwalających jej kontaktować się ze światem umarłych. Czegóż można chcieć więcej?

Paweł Ciołkiewicz

Tytuł: „Wydział 7. Zeszyt specjalny: Helena”

Scenariusz: Tomasz Kontny
Rysunki: Arkadiusz Klimek
Kolor: Grzegorz Pawlak
Wydawca: Ongrys
Data polskiego wydania: 2020
Format: 170 x 245 mm
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena okładkowa: 15 złotych