Batman. Detective Comics 1 - okładka

Batman. Detective Comics 1 – okładka

„Mitologia” to pierwszy tom serii „Batman. Detective Comics”, za którą tym razem odpowiada Peter J. Tomasi. Mroczny Rycerz musi zająć się sprawą tajemniczego morderstwa, gdzie ofiary wyglądają jak zamordowani przed laty Martha i Thomas Wayne’owie, czyli jego zmarli rodzice. W dodatku ktoś atakuje przyjaciół i sojuszników Bruce’a Wayne’a, którym zawdzięcza bycie Batmanem.

Batman według Petera J. Tomasiego

Historia zaczyna się naprawdę obiecująco. Batman zostaje wezwany do morderstwa, gdzie ofiary łudząco przypominają jego zmarłych rodziców. Mniej więcej w tym samym czasie jakiś potwór atakuje doktor Leslie Thompkins, przyjaciółkę Bruce’a Wayne’a. Kim jest tajemnicza postać, która za cel obierze sobie również Alfreda i osoby, które przyczyniły się do powstania Obrońcy z Gotham? Odpowiedź może was naprawdę zaskoczyć.

Peter J. Tomasi zaczął swoją opowieść naprawdę dobrze. Już na samym początku dostajemy morderstwo i tajemnicę do rozwiązania, a Batman może wykazać się swoimi umiejętnościami detektywistycznymi. Akcja trzyma czytelnika w napięciu, a jej zwroty prowadzą nas do przeszłości Człowieka Nietoperza ‒ spotykamy ludzi, którym Mroczny Rycerz zawdzięcza swoje jestestwo. I o ile większość komiksu to naprawdę ciekawa historia, tak zakończenie potrafi zaskoczyć, ale niekoniecznie pozytywnie. Całość nie ma też jakiegoś istotnego wpływu na losy Batmana i innych bohaterów.

Batman. Detective Comics 1 - przykładowa strona

Batman. Detective Comics 1 – przykładowa strona

Doug Mahnke i jego rysunki

Mocną stroną „Mitologii” są rysunki, których autorem jest Doug Mahnke. Plansze są dynamiczne i przepełnione akcją. Z kolei postacie i ich emocje przedstawiono bardzo szczegółowo. Rysownik nie stroni również od rysunków całostronicowych, które są naprawdę świetne. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie okładki poszczególnych zeszytów. Koloryści również spisali się na medal. W materiałach dodatkowych znajdziemy jedynie kilka okładek alternatywnych, które choć ładne, nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak prace Douga Mahnke.

Batman. Detective Comics – Mitologia” to porządna historia detektywistyczna przeplatana akcją, która niestety zawodzi na samym końcu. Wprawdzie nie wnosi ona również nic istotnego do uniwersum Batmana (jaki i samego DC), ale całość czytało mi się naprawdę przyjemnie. Mimo wszystko polecam głównie tym, którzy czytają wszystko z Batmanem, co wpadnie im w ręce.

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji.

 

Scenariusz: Peter J. Tomasi

Rysunki: Doug Mahnke

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz

Wydawca: Egmont

Data wydania: lipiec 2020

Liczba stron: 144

Format: 167 x 255 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Druk: kolor

Cena: 39,99 zł