31. MFKiG plakat

31. MFKiG plakat

Już w weekend 14-15 listopada święto fanów komiksów i gier, czyli 31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier – Cyber Edition! Oto, na co zwrócić uwagę w programie!

Po raz pierwszy w ponad 30-letniej tradycji spotykamy się na największej w Polsce imprezie komiksowej, tym razem wyjątkowo online, by, jak co roku, porozmawiać o komiksach i grach. Z sympatii do stałych bywalców oraz z zaproszeniem dla tych, którzy zawsze chcieli nas odwiedzić, ale nigdy nie było im po drodze, zapraszamy na 31. MFKiG Cyber Edition! Bądźcie z nami!

O tym, że na festiwalu będzie można zobaczyć i posłuchać Billa Sienkiewicza, R.M. Guérę, Grzegorza Rosińskiego, czy Zbigniewa „KASa” Kasprzaka, nasi najwięksi fani już zapewne wiedzą.

Zapowiedzieliśmy również wyjątkowy panel poświęcony grze Cyberpunk 2077, w którym udział wezmą reżyser gry Adam Badowski i twórca całego uniwersum Mike Pondsmith. O serii Trauma Team (wyd. Dark Horse), komiksowym prequelu nadchodzącej gry Cyberpunk 2077 i pozostałych komiksach ze świata Cyberpunk opowiedzą scenarzysta Cullen Bunn oraz redaktor Bartosz Sztybor.

Nasz program bogaty jest jednak w wiele innych atrakcji. Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Przede wszystkim zapraszamy na spotkanie z twórcą filmowym, animatorem i reżyserem Tomaszem Bagińskim. Twórca ze studia Platige Image i jeden z producentów wykonawczych serialu „Wiedźmin” platformy Netflix znalazł czas, by porozmawiać z nami o nowej odsłonie przygód Geralta i planach na przyszłość. O swoich rysunkowych przygodach z tym bohaterem opowie również Przemysław Truściński, autor graficznego projektu postaci Wiedźmina na potrzeby gry komputerowej od CD PROJEKT RED, który przybliży też swoją najnowszą działalność artystyczną.

Kolejnymi atrakcjami dla wielbicieli komiksów superbohaterskich będzie poznanie Shawna Martinbrough i Chrisa Wildgoose’a, rysowników historii o Batmanie, a także Andiego Watsona, artystę łączącego pracę dla niezależnych wydawców z komiksami dla gigantów, takich jak DC i Marvel.

Oczywiście nie zabraknie spotkań z wydawcami o najnowszych premierach i planach wydawniczych. Blisko trzydzieści lat po premierze ostatniego komiksu Janusza Christy Kajko i Kokosz zapraszamy na spotkanie z Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem, kontynuatorami kultowej serii, oraz kolejne, w trakcie którego opowiedzą o piątym tomie swojego komiksu Lil i Put. Naszą najmłodszą publiczność może zainteresować również wystąpienie Tomasza Samojlika, autora sagi o Ryjówce, który przybliży swój najnowszy komiks.

Ciekawie zapowiadają się również panele poświęcone grom wideo. Bartek Biełuszko, art director produkcji „Outriders” ze studia People Can Fly w rozmowie z Radosławem Nałęczem opowie o swoim procesie twórczym, inspiracjach i kształtowaniu złożonej rzeczywistości wirtualnych światów i postaci w grach wideo. Zaś duet reżyserski SUPERHOT: MIND CONTROLE DELETE, Marcin Surma i Cezary Skorupka, opowiedzą o wyzwaniach, jakie stały przed nimi przy produkcji kolejnej, trzeciej już części SUPERHOT, ciągłym głodzie tworzenia i tym, jak pragnienie czegoś „więcej” łączy graczy i developerów gier.

Więcej informacji na https://komiksfestiwal-cyberedition.com/
Tam też można wygodnie kupić bilety na festiwal, korzystając z opcji płatności on-line. W przedsprzedaży bilety kosztują 10 zł, a w festiwalowy weekend 15 zł.

Organizatorami Festiwalu są: „EC1 Łódź Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „CONTUR”.