"Dwaj bracia" - okładka

„Dwaj bracia” – okładka

Mucha Comics zazwyczaj skupia się na wydawaniu komiksów od takich gigantów jak Marvel, Image czy Dark Horse. Jednak od czasu do czasu dostajemy także komiksy nietuzinkowe, które potrafią wzbudzić u czytelnika niemałe emocje. Takim tytułem są właśnie „Dwaj bracia” autorstwa Fabio Moona i Gabriela Ba. Poruszony w nim jest temat bardzo skomplikowanych relacji bliźniaków ‒ Yaquba i Omara.

Brazylijskie konflikty rodzinne

Opowieść rozgrywa się w Brazylii, a bohaterowie to bracia bliźniacy ‒ Yaqub i Omar. Są identyczni z wyglądu, ale to właściwie wszystko, co ich łączy. Omar jest typem imprezowicza, który żyje z dnia na dzień. Yaqub to z kolei typ człowieka rozsądnego i myślącego o przyszłości. Typ charakteru to jednak nie wszystko, co ich różni. Bracia nie zgadzają się ze sobą niemalże we wszystkim, a wraz z upływem lat ich niezgoda przeradza się w czystą nienawiść. Czy uda się ich pogodzić?

"Dwaj bracia" - przykładowa strona

„Dwaj bracia” – przykładowa strona

Emocje sięgają zenitu

Nie będę ukrywał, że „Dwaj bracia” to komiks bardzo emocjonalny, dający do myślenia. Powstał na podstawie powieści Miltona Hatouma, jednego z najpopularniejszych brazylijskich pisarzy. Co ciekawe, autorzy komiksu ‒ Fabio Moon i Gabriel Ba ‒ podobnie jak Yaqub i Omar również są bliźniakami. Trzeba przyznać, że relacje pomiędzy braćmi, ich matką, a także innymi występującymi tutaj postaciami przedstawili w sposób dosadny i zrozumiały dla każdego czytelnika.

Autorzy pokazali nam niezwykły dramat rodzinny, w którym każdy z bohaterów jest unikalny. Wszyscy tutaj mają własne problemy, przekonania, a co najważniejsze każda z postaci ma na swój sposób rację. To wszystko sprawia, że komiks czyta się z prawdziwym zaciekawieniem i emocjami. Chociaż trzeba też przyznać, nie jest to łatwa i lekka lektura.

"Dwaj bracia" - przykładowa strona

„Dwaj bracia” – przykładowa strona

Czarno-biała wizja Brazylii

Ciekawym doświadczeniem jest też to, że komiks jest czarno-biały. Niektórzy pewnie nie będą z tego faktu zadowoleni, ale zapewniam, że kreskówkowa wręcz kreska sprawia, że całość jest bardzo przyjemna dla oka. Tytuł wydany został na grubym offsetowym papierze w lekko powiększonym i poszerzonym formacie podobnym do tego, w jakim wychodzi część komiksów z linii „Black Label”, jak chociażby „Batman: Przeklęty”.

Dwaj bracia” to komiks wyjątkowy i bardzo emocjonalny. Muszę przyznać, że dawno nie czytałem tak życiowego i przejmującego tytułu. To jeden z tych komiksów, które naprawdę powinno się przeczytać. Bo nie ukrywajmy, konflikt Yaquba i Omara zostaje w głowie na długo.

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji.