GAPISZON I KORNISZON


„Gapiszon i Korniszon” Bohdana Butenki jest pierwszym z cyklu albumów przygotowanych przez wydawnictwo „Ongrys” z okazji pięćdziesięciolecia Gapiszona. Album składa się ze stu trzydziestu dziewięciu dwukadrowych historyjek oraz kilku stron dodatków (galeria, rady oraz pozdrowienia Gapiszona).

Gapiszon to postać znana milionom Polaków. Zadebiutował na ekranach Warszawskiej Telewizji w 1958 roku w postaci widowisk telewizyjnych, w których Bohdan Butenko rysował jego postać na taflach szkła i przesuwając je na specjalnych rusztowaniach, animował ruch. Niestety, nie zachowały się żadne nagrania z tych audycji. W 1965 roku Gapiszon wraz ze swoim psem trafił do pisma dla najmłodszych „Miś” i pozostał w nim na bardzo długo. Pies występował z nim prawie od początku, ale dopiero w 1995 roku po konkursie zorganizowanym przez redakcję „Misia” otrzymał imię – Korniszon.

Album „Gapiszon i Korniszon” zawiera historyjki zamieszczane w „Misiu” w latach 1991-2005. Wszystkie komiksy (poza ostatnim) składają się z dwóch równych co do rozmiaru kolorowych kadrów umieszczonych obok siebie (w pionie lub w poziomie). Album ten wydany został bardzo starannie na grubym, dobrej jakości papierze i z twardą oprawą.

Większość historyjek nie posiada żadnego tekstu. Najciekawsze jednak są te z tekstem, ponieważ obrazują w sposób jeszcze bardziej wydatny abstrakcyjność zamieszczonego w nich przez Butenkę humoru. Oto przykład:
– Gapiszonie, dlaczego niesiesz choinkę? Przecież jest Wielkanoc.
– Dlatego właśnie, że jestem Gapiszonem!

I tymi słowami (ponieważ nie jestem Gapiszonem) kończę tę recenzję. Jest to postać na tyle znana wszystkim, że nie trzeba nikogo dodatkowo zachęcać do zakupu tego komiksu, a „Gapiszon” w takiej ilości jest naprawdę smakowity.

Robert Góralczyk

„Gapiszon i Korniszon”
Scenariusz: Bohdan Butenko
Rysunek: Bohdan Butenko
Wydawnictwo: Ongrys
3/2009
Liczba stron: 156
Format: 230×215 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-61596-03-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł