Uhonorowana dwiema nagrodami Eisnera miniseria „Batman. Rok setny” uznawana jest za jedną z najlepszych niekanonicznych opowieści o Mrocznym Rycerzu. I to właśnie ona ukazała się w kolejnym tomie serii „DC Deluxe”.

Batman-100-10cm

Akcja komiksu rozgrywa się w Gotham w roku 2039 (sto lat po debiucie superbohatera w magazynie „Detective Comics”). W mieście naszpikowanym kamerami i patrolowanym przez uzbrojonych po zęby policjantów nie ma już miejsca dla superbohaterów. Wiele lat temu zniknęli z ulic i do niedawna pozostawali jedynie barwną miejską legendą. Pozostawali, bowiem niespodziewanie w Gotham pojawił się Batman. Oskarżony o morderstwo agenta federalnego i osaczony ze wszystkich stron, walczy o życie, próbując jednocześnie odnaleźć dowody swojej niewinności. Śledztwo prowadzi go na trop spisku o niewyobrażalnej skali.

„Batman. Rok setny” to ponad 200 stron wypełnionych akcją, akcją i jeszcze raz akcją. Paul Pope, autor kojarzony głównie z komiksem niezależnym i artystycznym (polscy czytelnicy znają go z albumów „Battling Boy” oraz „Wielki Escapo”) stworzył pełną rozmachu opowieść superbohaterską, której nie brakuje jednak głębszej myśli.

W „Batmanie. Roku setnym” Mroczny Rycerz jest symbolem walki z opresyjnym państwem kontrolującym swoich obywateli na każdym kroku. W Gotham roku 2039 nie ma żadnych sekretów i tajnych tożsamości. Wszyscy i wszędzie są podglądani, śledzeni i nagrywani. I nagle pojawia się Batman, który wymyka się tym regułom. Działa w cieniu, atakuje znienacka i do końca pozostaje enigmą, zarówno dla swoich przeciwników, jak i sojuszników.

009-Batman-100

Wielu krytyków zarzucało komiksowi Pope’a, że pozostawia czytelników ze zbyt wieloma pytaniami. Jednak jest to świadome działanie autora. Pope nie chciał stworzyć kolejnej opowieści o zamaskowanym milionerze walczącym ze sprawiedliwością. Jego celem było zmierzenie się z mitem superbohatera. Pokazanie Batmana jako herosa idealnego. Skutecznego, nieustraszonego, a jednocześnie pozbawionego ludzkich słabości, który nawet z połamanymi żebrami walczy tak, jakby nic mu nie dolegało. Batman Paula Pope’a nie jest zamaskowanym człowiekiem szukającym sprawiedliwości. Jest mitem, legendą i niepowstrzymaną siłą. – Jest kimś o ciele Davida Beckhama, z mózgiem Nikola Tesli, majątkiem Howarda Hughesa, kto udaje Nosferatu – opisuje swojego bohatera Paul Pope.

„Batman. Rok setny” zwraca na siebie uwagę nie tylko fabułą, lecz także rysunkami. Styl Paula Pope’a jest jednym z tych, który albo się kocha, albo nienawidzi. Zdecydowana, odważna kreska inspirowana mangą (szczególnie jeśli chodzi o planowanie i dynamikę kadrów) doskonale sprawdza się w pełnej wydarzeń i akcji opowieści. Charakterystycznie zdeformowane projekty postaci w połączeniu z futurystyczną scenografią i fantastycznymi kolorami położonymi przez José Villarrubię tworzą piorunującą mieszankę na długo pozostającą w pamięci.

138-Batman-100

W albumie znalazły się także trzy krótkie nowele komiksowe Paula Pope’a, których bohaterem jest Mroczny Rycerz. „Berliński Batman” to opowieść o tym, co by było, gdyby Batman był Żydem i zamiast w Gotham działał w 1939 roku w rządzonym przez nazistów Berlinie. W „Nastoletnim pomocniku” towarzyszymy Robinowi, który wpadł w ręce oprychów Jokera (za tę historię Pope otrzymał w 2006 roku nagrodę Eisnera), a w czarno-białym „Złamanym nosie” śledzimy potyczkę Batmana ze złoczyńcą o imieniu Mabuse.

Wszystkie historie zawarte w albumie „Batman. Rok setny” dowodzą tego, jak wyjątkowa i znakomicie poddająca się różnorodnym interpretacjom jest postać Batmana. Paul Pope tę plastyczność doskonale wykorzystał, tworząc komiks, w którym nie brakuje superbohaterskiego „łubudubu”, ale jest też w nim coś więcej. Coś, co sprawia, że „Batman. Rok setny” zostaje z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji.

Marcin Kamiński

„Batman. Rok setny”
Scenariusz: Paul Pope
Rysunki: Paul Pope
Kolory: José Villarrubia
Okładka: Paul Pope
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Egmont
Data wydania: 2016
Liczba stron: 120
Format: 18 CM X 27,5 CM
Oprawa: twarda
Papier: śliski
Druk: kolor
Dystrybucja: Internet, Księgarnie